Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Фолклор и композиторско творчество – Вокални миниатюри от Антонин Дворжак и Добри Христов

понеделник, 25 ноември, от 17.30 часа

Добри Христов и Антонин ДворжакАнтонин Дворжак, една от музикалните икони на чешката култура, продължава романтичния порив на великия си предшественик Бедржих Сметана към националното в музиката. Националното, фолклорът е и художествен, и етичен модел, пример за национална идентичност сред прохождащи или утвърждаващи се национални култури. Националния идиом Дворжак поставя в контекста на западноевропейската музикална традиция. В Славянските си танци, опус 26, вплита танцови форми не само от чешката, но и от други славянски култури: полска, украинска...

В предаването са включени някои от прочутите му Моравски дуети – в изпълнение на Едита Груберова и Веселина Кацарова.

Добри Христов попада в Пражката консерватория като ученик на Дворжак – в 1900 г., четири години преди смъртта на големия чешки композитор. Първото поколение български композитори са все възпитаници на западноевропейски школи, а на чешките музиканти българската култура дължи прохождането си по пътя на професионализма. За разлика от своите по-възрастни колеги, които пишат първите български китки на народностна основа, като ги пригаждат към формата и хармонията на западната традиция, Добри Христов усвоява от учителя си нещо извънредно ценно: съхраняване на оригиналната звучност, хармония, ритъм, форма на българската народна песен. Песните му са майсторско превъплъщение на народностния дух, на епоса и лириката.

Няколко от най-популярните негови песни, които и днес си остават образци на българската художествена песен, са включени в това предаване.

ВИЖТЕ ОЩЕ

Частицата живот…

Трансплантацията на органи, клетки и тъкани е сред най-големите постижения на съвременната медицина. Този процес не само дава нов шанс за живот, но и поражда много проблеми и въпроси. В поредния брой "За здравето" по темата събрахме цял консилиум от лекари, специалисти, познавачи и пациенти. В обсъжданията се включиха проф. Никола Владов, Георги..

публикувано на 22.07.25 в 15:35

Когато детето се бори с числата: какво трябва да знаем за дискалкулията

Дискалкулия е едно от онези състояния, които често остават незабелязани, но когато разберем какво всъщност представлява, неволно се питаме: "А дали и аз не страдам от това?" Наричана още математическа или числова дислексия, дискалкулията представлява специфично разстройство на аритметичните умения – способността на човек да разбира, обработва и..

обновено на 22.07.25 в 11:27

Ефектът на новостта върху запаметяването

Във "Време за наука" ас. Богомил Пешев от Института по невробиология към БАН разказва за ефекта на новостта върху запаметяването на емоционално неутрална или нискоемоционалната информация. Когнитивната схема у хората е свързана със стимулите, нивата на стрес и новост, които преживяваме в дадени ситуации, по думите на Пешев. Когато мозъкът се..

публикувано на 22.07.25 в 11:22

Подводна карта ориентира водолази и гмуркачи за 28 подводни обекта по Южното Черноморие

Сдружение  "Приятели на морето - Бургас" е учредено на 16.01.2013 година, с цел да осъществява дейност в обществена полза, изразяваща се в постигане на развитие и утвърждаване на духовните ценности, гражданското общество, образованието, физическата култура и опазване на околната среда на Черноморското крайбрежие. Водолази - членове на сдружението..

публикувано на 22.07.25 в 10:15
проф. Маргарита Попова

Проф. Маргарита Попова: Работим по улавянето и оползотворяването на въглеродния диоксид

"Последният проект, по който работим с моите колеги, е насочен към изграждане на затворен цикъл за директно изгаряне на биомаса за получаване на енергия чрез улавяне на отделения въглероден диоксид от димните газове, използвайки зеолитни абсорбенти,  получени от отпадъчните пепели от същия процес, както и силикатни абсорбенти, получени от..

публикувано на 21.07.25 в 10:10