Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Звуци и истории от Женския пазар

БНР Новини
6
„Дубиоза колектив“ на Женския пазар
Снимка: Ани Петрова

София, мой малък Лондон“ – този припев е добре познат от “Песен за любимия град” на Тодор Колев. Но това изпълнение няма как да се сбърка – записът е от импровизирания уличен концерт, който музикантите от Босна и Херцеговина, познати като „Дубиоза колектив“, спретнаха по-рано този месец на Женския пазар в София.

„Дубиоза колектив“ определят стила си като “политически некоректна смесица от ска, пънк, реге, с добавка от балкански ритми” и често участват в необявени изяви на открито, подкрепящи определени каузи.

Така беше и сега – по обед, сред сергиите на Женския пазар, до църквата “Св. Св. Кирил и Методий” – музикантите от „Дубиоза“ не просто подгряха публиката за предстоящия концерт в София на 29-и ноември в зала "Арена Армеец", но и ни напомниха, че понякога трябва да виждаме града по този начин – да имаме очи за пъстротата, за хората, пък и за купищата истории, които си струва да бъдат разказани. За градовете, които уж познаваме.

И след като чухме звуците от импровизирания концерт на сараевската група „Дубиоза колектив“ на Женския пазар в София, Здравко Петров, урбанист, автор на книгата „Исторически маршрути: София“ и организатор на историческите турове в София, ни разказа не само какво се крие зад фасадата на старите софийски къщи, но и какво място е Женския пазар.


Кадрите в галерията от импровизирания концерт на "Дубиоза колектив" на Женския пазар са на Ани Петрова.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Даниел Койнов

Даниел Койнов: Математиката е изкуство

"Когато човек прави нещо с любов, това е най-важното. Да се занимаваш с точните науки и в частност математиката, е нещо много красиво. Всяко едно уравнение в математиката или задача в информатиката е уникално и съдържа различни идеи, които се преплитат една с друга, това е едно изкуство", категоричен е младият талант Даниел Койнов. "Аз,..

публикувано на 15.06.24 в 10:20

УАСГ е престижно класиран в световните университетски класации

УАСГ е класиран в топ 100 на 35 място от общо 1320 световни университета в областта на архитектурата и строителното инженерство. Тази висока позиция е следствие на успешното участие на талантливите студенти в организираните в последните години конкурси и работата на преподавателите им.  "Това признание е много значимо както за университета..

публикувано на 14.06.24 в 17:00

Светлото Средновековие

Свикнали сме – като дойде реч за Средновековието, да прикачваме към него епитета "тъмно". С прозвището "тъмни" и изобщо "средни" векове този период от историята на човечеството се сдобива в епохата на Ренесанса; Петрарка е, който въвежда прилагателното в употреба. Само че той ни е подвел: Средновековието изобщо не е тъмно, а е един доста..

публикувано на 13.06.24 в 09:01
Владимир Дворецки и Цвета Николова

С Владимир Дворецки "Назад-напред" в света на Кевин Айърланд

"Ако потърсите в интернет стихотворения на Христо Ботев на английски, най-вероятно ще попаднете на негови творби, преведени от Кевин Айърланд". Така известният журналист и преводач Владимир Дворецки започва представянето на мемоарната книга "Назад - напред" на уважавания новозеландски литератор Кевин Айърланд, за когото малко се знае в България. А..

публикувано на 12.06.24 в 14:13

Големите надежди…

Под това мото премина разговорът ни с участниците в Националния симпозиум по урология. Наш екип беше в Сандански, където традиционно се събират специалистите, за да обсъдят най-важните промени и новости в урологията. В ефира на седмичното издание на програма "Христо Ботев" първи се включи доц. Владислав Младенов. Лекар от средното поколение, но с..

публикувано на 11.06.24 в 16:30