„София, мой малък Лондон“ – този припев е добре познат от “Песен за любимия град” на Тодор Колев. Но това изпълнение няма как да се сбърка – записът е от импровизирания уличен концерт, който музикантите от Босна и Херцеговина, познати като „Дубиоза колектив“, спретнаха по-рано този месец на Женския пазар в София.
„Дубиоза колектив“ определят стила си като “политически некоректна смесица от ска, пънк, реге, с добавка от балкански ритми” и често участват в необявени изяви на открито, подкрепящи определени каузи.
Така беше и сега – по обед, сред сергиите на Женския пазар, до църквата “Св. Св. Кирил и Методий” – музикантите от „Дубиоза“ не просто подгряха публиката за предстоящия концерт в София на 29-и ноември в зала "Арена Армеец", но и ни напомниха, че понякога трябва да виждаме града по този начин – да имаме очи за пъстротата, за хората, пък и за купищата истории, които си струва да бъдат разказани. За градовете, които уж познаваме.
И след като чухме звуците от импровизирания концерт на сараевската група „Дубиоза колектив“ на Женския пазар в София, Здравко Петров, урбанист, автор на книгата „Исторически маршрути: София“ и организатор на историческите турове в София, ни разказа не само какво се крие зад фасадата на старите софийски къщи, но и какво място е Женския пазар.
Има една известна метафора, която гласи, че не бива да започваш да копаеш кладенец, когато си вече жаден. В контекста на водните ресурси в България това твърдение придобива буквално значение. Макар страната ни да разполага с пресни водни запаси, климатичните промени и екстремното засушаване създават нови предизвикателства. По покана на посолството..
В предишни издания "За здравето" наричахме срещата ни по повод Деня на родилната помощ "Бабинден за …мъже". Този път сменихме заглавието, но не и същността. Защото поканихме за среща в ефира отново трима специалисти в областта на АГ и на "ин витро" процедурите. Започнахме разговора с обрисуването на ритуалите и една матриархална картина, "нарисувана" от..
Дори да посетите Аржентина за кратко, като мен, пак ще усетите някои особености на тамошните нрави и специфични професии, които правят впечатление на чужденците. Например занаятът Отваряч на врати. Това е специална услуга, предлагана по аржентинските улици. Хващате такси. Идва кола и след това от нищото се втурва човек. Не се страхувайте от..
Толкова сме свикнали с тях, че рядко ни правят впечатление, освен когато успеят да привлекат вниманието ни с нещо оригинално, понякога глупаво, дори скандално. Става дума за онези надписи, които ни посрещат още на вратата на кварталния магазин, сергията на пазара, пощата, селската кръчма. Какво вижда в тях специалистът филолог – доц. Даниела..
При археологически разкопки в квартал Калето в Лом, които завършиха в последните дни, на дълбочина около 7,5 метра, са открити стени и ровове на римски отбранителни съоръжения от I век след Христа, съобщава в предаването "Следобед за любопитните" на БНР ръководителят на разкопките гл. ас. д-р Владислав Живков от Националния археологически..
При археологически разкопки в квартал Калето в Лом, които завършиха в последните дни, на дълбочина около 7,5 метра, са открити стени и ровове на..
"Медиите се подготвят за редица предизвикателства през 2025 г., които вероятно ще включват нови атаки от страна на враждебно настроени политически лица,..
В "Неделния следобед" на 19 януари гостува своеобразна "нежна династия". Елена Стоянова – блестяща солистка на Националния ни оперен театър, виртуозна..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg