След 30 години пълзяща демокрация, след краха на наивните ни надежди и сринати политически митове може би всичко знаем за онова, което преживяхме като преки свидетели на проточилия се с десетилетия преход... Станахме свидетели на промените около нас – от политически страх към масово безсрамие, от казармен ред към узаконено беззаконие, от затворено общество и телени погранични мрежи към свободата да търсим другаде убежище, без да ни наричат предатели, без да сме невъзращенци…
Но ето че дни след датата 10 ноември се появи документално четиво, чийто автор е журналистът Калин Тодоров, синът на Станко Тодоров, един от видните комунистически функционери. Книгата е свидетелство за нашето време, което се оказа, че не е наше, книга наблюдение отвътре на процесите, книга откровение, и без да произнася присъди, е и книга обвинение.
Защото разказва за раждането на мафията, за първите спечелени милиони, за кръга в сянка „Монтрей“, за пиратското знаме на Черепа, което се вее над Брюксел, за Людмила Живкова, масоните и жълтата маймуна, за Сергей Станишев и възходящата му кариера, за това как трудът и капиталът си стиснаха ръцете, за сръбските наркотрафиканти, които имат зъб на Борисов.
Великият режисьор и сценарист Милош Форман живя и прави кино в два свята. Според Форман социализмът е зоопарк. Ако искате да живеете спокойно, трябва да изберете него. Там ще се грижат за вас, ще ви хранят, ще ви къпят, ще ви забавляват. Тигърът няма да ви излапа, ще получавате по нещичко всеки ден. Много хора предпочитат да живеят в зоопарка. Те не са готови да платят цената на свободата.
Ако обаче искате красотата и свободата, вашият свят е джунгла. В нея можете да крачите свободно, да вдъхвате аромата на тревите, да слушате гласа на вятъра. Но там сте в опасност. Има тигри, акули, скунксове и комари. Могат да ви изядат, а и сами трябва да си търсите храната.
Макар и велик творец, Милош Форман греши. Защото и джунглата се оказа театрална постановка. Вярно, с твърде опитни сценаристи, с много добри режисьори и с амбициозни артисти. Но и със завеса, много по-плътна и непроницаема от завесата на соца. Да надникнем зад нея.
В предаването участват журналистите Калин Тодоров и Силвия Недкова.
Тази година Европейската лаборатория по физика на елементарните частици (ЦЕРН) отбеляза своята 70-годишнина. ЦЕРН е основан от 12 европейски държави през 1954 г. Във връзка със 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-годишнината от пълноправното членство на България в организацията Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за..
Някои смятат за прекалено себелюбие да си издигнеш музей и паметник приживе, но на родния си остров Мадейра Кристиано Роналдо има статут на божество и може да прави каквото си иска. А и световната статистика показва, че към 14 април 2024 г. той е играчът с най-много официални голове в историята на футбола – 900. Също така е рекордьор по отбелязани..
На фона на политическите събития – вътрешни и външни, не между другото, но и не без особено внимание, минаха няколко също важни новини – за жени, жертви на домашно насилие. Едната вече не е между живите. "Никога не е за последен път!" – това е убеждението на психолозите, които помагат на жени, жертви на домашно насилие. То се е формирало след..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..
Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре ,..
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg