Да си спомним за Христина Ангелакова. Помощник в спомените ще бъдат записите ѝ, запазени във фонотеката на БНР, и едно интервю от 1988 година, в което разказва за живота и срещите си с певци, диригенти и режисьори по нашите и световните сцени. След приключване на активната си певческа кариера тя продължава активно да участва в музикалния живот в страната. От 1985 г. преподава оперно пеене в Националната музикална академия, а от 2000 г. е доцент. В периода 2001-2004 г. е директор на Софийската опера.
В звуковия файл чуйте спомените на Христина Ангелакова за ученическите ѝ години.
С нейно участие беше създаден конкурсът за млади оперни певци в Панагюрище на името на Елена Николай. Дълги години тя беше главната движеща сила и вдъхновителка на летния фестивал „Моцартови празници“ в Правец. Фестивал, който отправи нов поглед към смесването на театър, музика, танц, нови технологии и създаде незабравими събития, като например гостуването на немския марионетен театър с операта „Вълшебната флейта“ на Моцарт и „Лебедово езеро“ на Чайковски, постановките, посветени на различни велики писатели и музикалните превъплъщения на техни творби, творчески срещи с различни български музиканти, заключителните оперни спектакли на площада в града. Тази година фестивалът беше посветен на Христина Ангелакова, която почина на 20 май 2018 година.
Ето и разказът на Христина Ангелакова за ролите и за срещите ѝ с диригенти и режисьори.
Ще звучат арии от оперите „Фаворитката“ на Доницети, „Бал с маски“ на Верди, „Сестра Анжелика“ на Пучини, „Орлеанската дева“ и „Дама Пика“ на Чайковски, „Иван Сусанин“ на Глинка, „Момчил“ на Любомир Пипков, както и сцена от операта „Италианката в Алжир“ на Росини, спектакъл на Софийската опера от 1980 г. с диригент Михаил Ангелов и с участието на Христина Ангелакова (Изабела), Минчо Попов (Линдоро), Асен Селимски (Тадео), Павел Герджиков (Мустафа), Мария Димчевска (Елвира), Мила Дюлгерова (Зюлма).
Можете да чуете и Симфонична рапсодия за алт, мъжки хор и симфоничен оркестър от Йоханес Брамс с участието на Христина Ангелакова, ансамбъла за песни на БНР, камерен мъжки хор при Българска държавна консерватория, СО на БНР, диригент Руслан Райчев, запис от 1983 г.
Симфония „Песен за земята“ за тенор, алт и симфоничен оркестър от Густав Малер в изпълнение на Димитър Беров, Христина Ангелакова, Варненската филхармония, диригент Иван Маринов – запис от 1984 г.
На 12 декември, четвъртък, от 11.00 ч. в предаването "Музикална мрежа" по програма Христо Ботев ще отбележим 109 години от рождението на американския певец и актьор Франк Синатра. (12 декември 1915 – 14 май 1998) Това ще бъде двойна годишнина, защото ще отбележим и 40 години от издаването на албума му L.A. Is My Lady от 1984 година, който е..
38-ото издание на емблематичния Новогодишен музикален фестивал в Националния дворец на културата ще бъде от 17 декември до 5 януари 2025 г. Както всяка година, публиката ще избира между класически, хорови и джаз концерти, балетен спектакъл, филмова музика, детски събития, оперета и др. По традиция в концертите участие ще вземат както..
"Не те е срам" – не това не е упрек, а новата песен на младите изпълнители от бандата Bropunzel с вокал Константин Вълков и Деница Петрова с псевдоним DèВяра. Песен за онези сладки грешки, за които всъщност няма смисъл да се обвиняваме, а трябва да се наслаждаваме на живота. Деница и Константин споделят, че най-трудното и най-лесното в правенето на..
По традиция на 7 декември се открива новият оперен сезон 2024-2025 на Миланската Скала. Този път изборът е нова постановка на "Силата на съдбата" на Джузепе Верди. На диригентския пулт отново ще застане Рикардо Шайи, а това е деветата творба на италианския композитор, която той ръководи в "Ла Скала". Режисьор е Лео Мускато, а изпълнителският състав, както..
Жителите на троянското село Черни Осъм са обезпокоени от развитието на проекта за изграждане на язовир в близост до населеното място. В "Нашият..
Галерия-книжарница "Къща за птици" събира днес (10 декември) от 18.00 ч. на литературно четене поетите Балчо Балчев, Валери Манолов, Георги Веснаков (via..
Една от малкото фондации, създадени в началото на прехода и запазили дейността си и до днес, е фондация "Еврика". Около 3000 стипендианти – студенти и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg