Да си спомним за Христина Ангелакова. Помощник в спомените ще бъдат записите ѝ, запазени във фонотеката на БНР, и едно интервю от 1988 година, в което разказва за живота и срещите си с певци, диригенти и режисьори по нашите и световните сцени. След приключване на активната си певческа кариера тя продължава активно да участва в музикалния живот в страната. От 1985 г. преподава оперно пеене в Националната музикална академия, а от 2000 г. е доцент. В периода 2001-2004 г. е директор на Софийската опера.
В звуковия файл чуйте спомените на Христина Ангелакова за ученическите ѝ години.
С нейно участие беше създаден конкурсът за млади оперни певци в Панагюрище на името на Елена Николай. Дълги години тя беше главната движеща сила и вдъхновителка на летния фестивал „Моцартови празници“ в Правец. Фестивал, който отправи нов поглед към смесването на театър, музика, танц, нови технологии и създаде незабравими събития, като например гостуването на немския марионетен театър с операта „Вълшебната флейта“ на Моцарт и „Лебедово езеро“ на Чайковски, постановките, посветени на различни велики писатели и музикалните превъплъщения на техни творби, творчески срещи с различни български музиканти, заключителните оперни спектакли на площада в града. Тази година фестивалът беше посветен на Христина Ангелакова, която почина на 20 май 2018 година.
Ето и разказът на Христина Ангелакова за ролите и за срещите ѝ с диригенти и режисьори.
Ще звучат арии от оперите „Фаворитката“ на Доницети, „Бал с маски“ на Верди, „Сестра Анжелика“ на Пучини, „Орлеанската дева“ и „Дама Пика“ на Чайковски, „Иван Сусанин“ на Глинка, „Момчил“ на Любомир Пипков, както и сцена от операта „Италианката в Алжир“ на Росини, спектакъл на Софийската опера от 1980 г. с диригент Михаил Ангелов и с участието на Христина Ангелакова (Изабела), Минчо Попов (Линдоро), Асен Селимски (Тадео), Павел Герджиков (Мустафа), Мария Димчевска (Елвира), Мила Дюлгерова (Зюлма).
Можете да чуете и Симфонична рапсодия за алт, мъжки хор и симфоничен оркестър от Йоханес Брамс с участието на Христина Ангелакова, ансамбъла за песни на БНР, камерен мъжки хор при Българска държавна консерватория, СО на БНР, диригент Руслан Райчев, запис от 1983 г.
Симфония „Песен за земята“ за тенор, алт и симфоничен оркестър от Густав Малер в изпълнение на Димитър Беров, Христина Ангелакова, Варненската филхармония, диригент Иван Маринов – запис от 1984 г.
След като подари на почитателите на класическата музика незабравимо лято, фестивал Allegra хвърля ръкавицата с провокативен формат и през зимата – The Beethoven Project. Идеята e на създателя и артдиректор на фестивал Allegra Петър Найденов, соло-контрабасист на Люцернския симфоничен оркестър и преподавател в Цюрихския университет за изкуства...
Веднъж годишно концертната поредица "Аларма Пънк Джаз" на програма "Христо Ботев" прави концерт-подарък за публиката – при вход свобден , както в добрите стари времена – с пънк-каса за дарения на бара и възможност да дарите посредством билет-дарение тук ... като, разбира се, всички средства отиват за музикантите, включили се в начинанието. А..
Концертът "Петолиния и вдъхновения" е проект на композитора Костадин Генчев. Той преплита класическата музика и фолклора, като се смесват тембрите на инструментите. Генчев коментира, че когато звучи класически щрайх квартет и квинтет с контрабас, смесвайки тембъра на виола или цигулка с гъдулка, на кларинет с кавал, класическа китара и тамбура, се..
Група Sage се сформира в Амстердамската консерватория и обединява четирима млади музиканти, събрали се в забележителния нидерландски град. Тромпетистът Рома Гашо и пианистът Грегоар Кифер са от Франция, басистът Дуорт Фернандеш е от Португалия, а Александър Иванов – барабани е от България. Техният произход, експериментаторски стремеж и дух на..
"Той е гений и живото доказателство, че блусът идва от Мали" , споделя легендарният американски блусмен Тадж Махал за своя колега и приятел Басеку Куяте . Тя пък – Ами Сако – има един от най-мощните и запомнящи се гласове в цяла Западна Африка. А платформата за традиционна и нова африканска музика "АфроВизия" и концертната серия..
Днес (5 февруари) се навършват 40 години от откриването на Експерименталния сатирично-вариететен театър към Дома на хумора и сатирата в Габрово . Негови..
На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София. В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова..
Вечно живият театър и класическата драматургия са неговата страст. Той е български режисьор с европейско измерение като творец, магьосник за актьорите...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg