Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Да чукнем на дърво...

Има ли превенция на алцхаймер

Акад. Лъчезар Трайков
Снимка: Кирил Чобанов

Акад. Лъчезар Трайков в един сюжет за ума и за неврологията. За доброто, за креативното... Но и за проблемите. Как да преодолеем болестта на Алцхаймер, диагностика и лечение на заболяването Паркинсон, какво знаем за кръвната захар и нейното цялостно влияние върху организма? И още: рецепти за дълголетие на мисълта, ключове към щастието и усмивката...

Разсейването

"Разсейването не е начало на алцхаймер. Мечтането е профилактика, мечтането или представността е дар само на хората, никое друго живо същество не го притежава. Така че – мечтайте, за да запазите мозъчното си дълголетие."

Диагностиката

"Невролозите живеем в едно интересно време. През последните години 5-6 години в повечето диагнози вървим уверено в насока ранна диагноза. Дълго се заблуждавахме, че едно неврологично заболяване трябва да започне с видима, сериозна причина и тогава да почнем да го диагностицираме и да го лекуваме. За съжаление в годините се оказа, че този подход е грешен, тъй като повечето неврологични диагнози започват между 10 и 20 години преди първия неврологичен симптом, който е видим на повърхността. Когато говорим за болестта на Алцхаймер, тя е перфектен пример в това отношение. Затова е добре хората да се проверяват – може да е умора, стрес, депресия, прекаляване с алкохол – много причини могат да са свързани със забравянето."

Има ли превенция на алцхаймер

"Доскоро бих казал, че това е научна фантастика. Но днес казвам уверено, че превенция има. Ние имаме вече първите резултати. Първите научно обосновани проучвания бяха започнати през 2015-2016 г. Финландската гериатрична асоциация и Финландското дружество по деменции решиха да организират едно наблюдение върху 1200 души, които са в риск 10-15% по-голям да развият алцхаймер или някаква форма на деменция. Те бяха изследвани с всички съвременни методи и се видя, че действително в техния мозък е започнал процес на намалено хранене, намалена работа... На тези хора им беше предложена програма – т.нар. 

"Програма Фингер"  

Поради петте посоки, петте пръста. Първо, задължително стриктен контрол на всички рискови фактори – съдове и кръвно налягане, холестерол, диабет, тютюнопушене. Второ, физически упражнения под формата на разходки – предостатъчни са 4-5 разходки седмично по 40-50 минути. Средиземноморска диета. Социални контакти."

Една креативна дейност винаги е протективна за мозъка

Круизи, екскурзии, но на непознати места. Или игра в театрална трупа, клуб по рисуване, нови езици, музикални инструменти. Една креативна дейност винаги е протективна за мозъка. И накрая – т.нар. "чиста интелектуална стимулация" – има малки софтуерчета, на които човек може сам да се тренира и да прави упражнения.

За една година за тази група финландци е дала изключителен резултат. След една година нито един от тях не е имал повече белези на нарушена мозъчна функция или метаболизъм. Това окуражи всички и тази програма беше удължена за 7 години. Скоро ще излезе 3-годишното проследяване на тези хора. Има предложение да се направи "Еврофингърс" за всички европейски държави, които да се обединят в общ европейски проект, надяваме се това да дойде и в България. И накрая, включиха се и Австралия, и САЩ – на всички им хареса това предложение. Многопрофилната, многопластова профилактична дейност по едно и също време се оказа фантастично предложение."

Рискова скала

"Преди 10 години се събрахме европейски консорциум на експерти в областта и решихме да предложим една рискова скала: Възраст – 55+, нисък образователен ценз – четенето пази вашия мозък, четенето гарантира дълголетие, недобър контрол на артериалното налягане, недобър контрол на холестерола, хора с висок индекс на телесната маса (Body Mass Index - BMI) с наднормено тегло, физическа инактивност. Ако имаш отговор "да" на всичките тези въпроси, рискът да развиеш някаква форма на деменция след 65-годишна възраст е 25 пъти по-голям! Само с три рискови фактори рискът е 13 пъти по-голям." 

"Съвременната медицина трябва да е медицина не на лекуването, а на здравеопазването, на профилактиката", категоричен е акад Трайков. Ето какво още разказа в предаването "За здравето" акад. Лъчезар Трайков.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Зелената сол е полезна не само за диабетици

Зелената сол е с растителен произход и е природен заместител на обикновената сол. Тя се добива от соленолюбиви растения, срещащи се в солени крайбрежни влажни зони и почви. В България БФБ използва основно растението солянка (Salicornia europaea), което расте в Атанасовското и в Поморийското езеро. "Защитените територии не са Terra..

публикувано на 20.10.24 в 10:05
Джамията „Асланхане“ в Анкара

Къщата на лъва или историята на една джамия

Разположена в историческия център на град на Анкара, съвсем близо до крепостта, се намира джамията "Асланхане". Официалното име на джамията е "Ахи Шерефеддин", но през годините тя става по-популярна като джамията "Асланхане". През 2023 г. джамията беше включена в Списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО на 45-ата среща на Комитета за..

публикувано на 20.10.24 в 08:05

На пазар и битак в Бишкек

"Източният пазар е цяла вселена. Неговите цветове и аромати   ще разкрият един особен, богат свят, който съществува извън политиката, религията и всякакви разделения... Той има свои собствени закони, които на първо място се основават на искреността. Вземете например пазарлъкът, без който е трудно да си представите ориенталски пазар. Цяла култура на..

публикувано на 19.10.24 в 16:20

Пътеводител на Братислава

"Столицата на Словакия – Братислава, е един много уютен град с много приятна творческа атмосфера", казва Ваня Радева, директор на Българския културен институт в града. Тя разказва как се променя словашката столица през последните години, но също и какво значение имат музикалните традиции тук и защо дори днес България попада в топ 5 на най-посещаваните..

публикувано на 18.10.24 в 08:45
доц. Екатерина Йорданова

Ден на отворените врати в Института по физика на твърдото тяло при БАН

Институтът по физика на твърдото тяло при Българската академия на науките организира Ден на отворените врати, който ще се проведе на 18 октомври 2024 г. от 10:00 до 16:00 часа на адрес гр. София, бул. "Цариградско шосе" 72, научен комплекс на БАН-2. Под мотото "Магията на физиката – от лабораторията до иновацията и как науката движи технологиите", по..

публикувано на 18.10.24 в 08:05