Eмисия новини
Audio Player
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Частен случай: Таня Йорданова/Иван Иванов

Снимка: pixabay.com

Осъден невинен, а прикрит пиян с превишена скорост по средата на пътното платно. Как и защо беше съсипан животът на едни млад човек? Ето какво пише в обвинителния акт на Търговищката районна прокуратура:

Търговищката районна прокуратура повдига обвинение срещу Иван Иванов за това, че на 29 юни 2016 г. около 12.20 ч. на второкласен път 2-48 град Омуртаг - град Котел при км 868 на кръстовището на село Веренци, община Омуртаг, при управление на МПС лек автомобил "Мерцедес", /..../ собственост на ООД от Търговище, нарушил правата за движение по чл. 37, ал. 1 от ЗДП, без да пропусне насрещно движещия се автомобил "Форд", управляван от лицето С.Д.И от Варна. В следствие на което, по непредпазливост, е причинил телесна повреда на повече от едно лице...." 

Вече има нормативен акт на прокуратурата. На 15 март 2018 Районният съд Омуртаг го осъжда на 1 година лишаване от свобода условно, 3 години изпитателен срок и 1 година отнемане на шофьорските права. Шофьорът на лекотоварния автомобил е само свидетел по делото. Въззивен съд Търговище намалява наказанието на сина ми на 8 месеца без право на обжалване и протест. 

Ето какво разказа Таня Йорданова, майка на Иван Иванов:

"С медицинска експертиза, в последствие, е установено, че шофьорът на товарния автомобил е употребил алкохол - 0.36%. С автотехническата експертиза се установява, че пикапът се е движел със 128.5 км/ч. Потвърдено е, че ако "Форд" се е движел с допустимите 90 км/ч, дори и синът ми да е предприел завиване наляво, удар между двата автомобила е нямало да има, те са щели да се разминат. По показания на свидетел, който е пътувал на предната седалка до шофьора на пикапа, ако синът ми не е завил наляво, сега нямаше да е между нас. Инцидентът е станал на прав участък на двулентов път с видимост над 1 км. Въпреки че шофьорът е нарушил 3 члена от Закона за движение по пътищата, другият водач е връхлетял върху сина ми, който е направил животоспасяваща маневра... Синът ми е и най-пострадал  "




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Асен Масларски (вляво) и Росен Мирчев

Забрана, но не съвсем

В сила е забраната за лов и риболов, но въпреки това има някои "вратички" да се лови риба в тъмната част на денонощието при определени условия. Какви са те и какво ще правят ловците по време на забраната (но не само това), можете да научите от Росен Мирчев и Асен Масларски – гласовете на предаването "И рибар съм, и ловец съм". Чуйте сладката..

публикувано на 24.04.25 в 17:30

За гората българска

В това издание на предаването "И рибар съм, и ловец съм" отново един до друг са рибарят Асен Масларски и ловецът Росен Мирчев. А разговорът е за гората българска. Поводът е стогодишен, та даже двойно вековен – век навърши Седмицата на гората, век празнува и лесовъдското образование в България! Гост на предаването е инж. Иван Ризов, зам.-директор на..

публикувано на 23.04.25 в 18:00
Проф. Здравка Валерианова

Скрининговото проследяване е отговорност на държавата

Болна тема ли са скрининговите програми в България – въпросът коментира в Lege Artis проф. Здравка Валерианова , онколог с над 30-годишен опит в сферата на регистрация на злокачествените заболявания, епидемиологията на рака и раковия контрол. Онкологичните заболявания са водеща причина за смъртността в световен мащаб, като ключова роля за..

публикувано на 23.04.25 в 13:19

Превенцията и ранната диагностика – акцент в германското здравеопазване

Германия е сред страните с най-изразена демографска криза. Населението остарява, а това поставя сериозни предизвикателства пред здравната и социалната система. Както в много други развити държави, хората в Германия живеят все по-дълго. За последните три десетилетия средната продължителност на живота се е увеличила с около 6 години при мъжете и с около 4..

публикувано на 23.04.25 в 12:25
Д-р Николай Цонев

Хроничните чревни заболявания са често срещан проблем при младите хора

Улцерозен колит и ректорагия – все по-често ли се срещат хроничните заболявания на червата, коментира в Lege Artis гастроентерологът д-р Николай Цонев. В началото на разговора д-р Цонев подчертава, че този тип заболявания са изключително разпространени сред младите хора. Гастроентерологът посочва двете водещи чревни възпаления –..

публикувано на 23.04.25 в 12:05