Броени дни преди Коледа обичаният от всички български композитор Георги Арнаудов гостува в студиото на „Предаване без име“, за да поднесе своя подарък на слушателите: готовия студиен запис на „Влахерна. Покров Богородичен“ за симфоничен оркестър. Произведението вече е познато на българската публика – то бе изпълнено за първи път на 12 януари 2012 година от Софийската филхармония под диригентството на Мартин Пантелеев.
„Написах тази творба след едно мое посещение в Истанбул в края на 2011 година, като рефлексия и отглас от досега ми с иконата на Влахернската Света Богородица – споделя авторът. – Приемана за първата Одигитрия, според някои тази икона е зографисана от ръката на самия евангелист Лука. Според други традиции се приема, че тя е изработена през VII век. Божията майка е изобразена чрез рядък вид живописна техника – енкаустика. Според светите традиции пигментите и восъкът в тази икона са размесени с прахта на загинали християнски мъченици.
По свидетелствата на Св. Андрей Юродиви, на 1 октомври 910 г. между събралите се и вече отчаяни от сарацинската обсада вярващи от небесата се спуснала Светата Дева. Обградена от Ангели и Светци. Коленичила всред църквата, плачейки, тя се молила часове наред за спасението на целия свят, а после разстлала над всички величавия Си и страшен Покров. Съзерцание и потапяне в светлината на пространство, което мигновено поражда напеви, поражда мощни пластове от багри и звуци, сливащи се с пролетите сълзи. До днес те могат да бъдат дочути в капките на свещения извор в южната страна на храма. Сълзи, които като че ли продължават да се молят за нашето спасение.“
Седем години след премиерата на „Влахерна. Покров Богородичен“ Георги Арнаудов е поканен от диригента Марк Кадин да направи студиен запис на творбата със Симфоничния оркестър на Българското национално радио. Записът вече е факт и прозвуча за първи път на 14 декември в „Предаване без име“. Продуцент е Людмила Герова, звукорежисьор на записа – Емилян Петков, монтаж – Кристиан Гайдаров. Ето как оценява авторът съвместната работа със състава и неговия ръководител:
„Аз мога само да кажа, че ми е трудно да изразя възхищението си от работата на оркестъра по тази невероятно трудна като смисъл и музикална тъкан творба, както и от невероятното майсторство на Маестро Марк Кадин, който беше вникнал във всеки един детайл и скрит смисъл на партитурата. Мога да сравня тази творба с една гигантска византийска мозайка, в която са вплетени различни орнаменти, детайли и образи, които се преплитат в една гигантска, на места 42-гласна Монодия. Последното изречение вероятно стряска, но колкото и парадоксално и абсурдно да звучи това, самото изобразяване на онази епоха и това невероятно събитие на проявление на Божията Майка изискваше един такъв подход. И отново ще подчертая – Кадин изведе всичко това по един невероятно дълбок и проникновен начин.“
В звуковия файл можете да чуете цялостния запис на „Влахерна. Покров Богородичен“, интересни факти около творческия процес на нейното създаване, както и новини около най-новия проект, върху който работи в момента Георги Арнаудов: камерната опера „Записки на Жената Призрак“, написана специално за известната канадска оперна и камерна певица Хедър Пози.
Монодрамата, която е по текстове на талантливата българска поетеса и писател Яна Букова, вече има насрочени премиерни дати във Ванкувър, Канада, и ще бъде представена във Ванкувърския Orpheum Annex Theatre от Хедър Пози. А само няколко дни след срещата ни с композитора стихосбирката на Яна Букова „Записки на Жената Призрак“, послужила за либрето на неговата творба, получи Националната награда за поезия „Иван Николов“.
Готови ли сте за първия етиопски концерт в най-новата история на България? Ukandanz (или uKanDanZ , както често се изписва името им), една от най-важните етио-джаз групи в света днес (с елементи на откровен пънк, прогресив рок и фрий джаз), пристига в София на 4 април, първия петък на месеца, по покана на концертната поредица "Аларма..
На международния ден на ромите "Кварто" музикантите ще изненадат публиката с изключителна програма със символно значение. Цигански музикални шедьоври, сред които: "Астурия" от Исак Албенис, "Кармен-фантазия" от Жорж Бизе-Пабло Сарасате, "Цигански напеви" от Пабло Сарасате, "Унгарски танци" от Йоханес Брамс, "Румънски танци" от Бела Барток,..
В премиерната вечер за Старозагорската опера на “Риголето” от Джузепе Верди сценичният размах и визуалният разказ се разгръщаха със смелост и прецизност. Публиката беше въвлечена в едно модерно, но същевременно дълбоко емоционално преживяване. “Риголето” е произведение, балансиращо между дълбока човешка драма, политически интриги и съдбовна..
Софийската филхармония посреща изтъкнатия български кларинетист Росен Идеалов, който ще представи забележителния Концерт за кларинет и оркестър на Паул Хиндемит. Диригент на вечерта ще бъде Вилиана Вълчева, която допълва програмата с Трета симфония на Йоханес Брамс. Според Росен Идеалов в целия концертен репертоар за кларинет Концертът на Хиндемит..
Любимката на българската публика, Таря Турунен, и бившият ѝ колега от Nightwish , Марко Хиетала, пристигат в София за концерт в зала "Асикс Арена" на 4 април, а два дни по-рано – на 2 април, канят варненските си фенове в Двореца на културата и спорта. Слушайте!
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" ви срещнахме с Ирена Методиева – жена, която води една от най-трудните битки: за живота си, за..
На Световния ден за информираност за аутизма се проведе открит разговор за предизвикателствата, пред които са изправени хората с аутизъм, както и за..
На Световния ден за информираност за аутизма бе проведен открит разговор за предизвикателствата, с които се сблъскват хората с аутизъм, както и за..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg