На 16-и октомври 2017 г. в Малта беше убита разследващата журналистка Дафни Каруана Галиция. Един от разобличителите на огромни корупционни схеми в страната покрай т.нар. “Панамски документи”, макар и непризната от властите, сякаш нямаше интерпретация за убийството, различна от тази, че Дафни е убита заради разследванията си. След бавен първоначален процес по събиране на доказателства в последния месец разследването за убийството й придоби огромни размери, като бяха уличени и поръчителят, и онези във властта, които са се опитали да го прикрият.
През ноември 2018 г. в “Мрежата” направихме интервю със сестрата на Дафни – Корин Вела, която разказа за притесненията на семейството й, но и на цялото малтийско общество, че случаят ще бъде потулен и до реални присъди няма да се стигне. Ескалацията в разследването през последния месец отново вкара Малта в центъра на информационния поток в Европейския съюз. Свързахме се с Корин година след последния ни разговор, за да даде контекст на случващото се.
В интервюто ще чуете много имена и истории за правителствено-корпоративна корупция. Навигирането сред тази сложна криминална история е на моменти трудно, но детайлите са важни, за да стане ясно какви са размерите на заплахата срещу демокрацията в Малта.
В кюстендилското село Слокощица се намира семейната занаятчийска работилница на Искра и Антон Стоилови. Преди години семейството решава да заживее на село. Съпругът Антон до тогава е работил в дърводелски фирми, бил и крояч на обувки, а Искра – в цехове за производство на кожени изделия. След това решили да не работят за други, а да се опитат..
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар . Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова..
Днешният гост в рубриката „Мигранти с таланти“ е Анна Кузнецова от Москва, Русия, която успешно развива иновативен сладкарски бизнес в София. За първи път Анна посещава България на 5-годишна възраст, след като е диагностицирана с астма. Майка ѝ научава за благоприятния климат в Сандански и решават да прекарват по няколко месеца годишно там. Именно..
Рубриката "Съдебната практика на Съда на Европейския съюз" на предаването "Законът и Темида" се излъчва със съдействието на Съда на Европейския съюз . Можете да я слушате веднъж месечно, всеки последен петък на месеца от 10.00 часа по програма "Христо Ботев". Шестата рубрика ще посветим основно на личните данни в правото на Европейския съюз..
През декември 2015 г. бе основано Сдружението на българите на остров Крит с амбициозната цел да защитава правата на българските граждани на острова и да съхранява родните традиции и култура. Под ръководството на Петър Анастасов, който живее в Гърция повече от две десетилетия, организацията изиграва ключова роля за укрепването на българската общност в..
Усмихнат, непринуден, дружелюбен, безкрайно земен и джентълмен – такъв видяхме Начо Герерос по време в първата му публична поява у нас. Известният испански..
Бубакар Траоре (р.1942, Кайи) е истинска легенда на музиката в Мали, а оттам – и в световен мащаб. Името му нареждаме до тези на Али Фарка Туре ,..
Във внушителния том са публикувани 27 разказа, неиздавани досега. Както каза на представянето Росица Чернокожева: "Талантът на Палми Ранчев е, че от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg