„Джустино“ опера в три действия, либрето от граф Николо Береган.
Поръчана е от Федерико Карпаника, директор на театър Карпаника, за карнавалния сезон в Рим през 1724 г., където е и премиерата. Това е последната опера, написана от Вивалди за Рим.
Поради забраната жени да играят на сцената всички герои били изпълнени от мъже – двама тенора и седем кастрати. Ролята на Ариадна била поверена на Джачинто Легреци, Фарфалино, който изпълнявал всички женски роли на сцените в Рим.
Либретото и музиката се пазят в архивите на Вивалди в библиотеката в Торино. По същото либрето през 1683 г. и със същото име пише опера и Джовани Легреци, която е представена във Венеция. През 1703 г. абат Джулио Конво го адаптира за един от първите оперни опити на Доменико Скарлати. След това през 1711 г. Пиетро Периати го адаптира за Томазо Албинони. И на края през 1737 г. по същото либрето опера пише и Георг Фридрих Хендел, която е поставена в Лондон с адаптирано на английски либрето от дворцовия поет на Чарлз VI Пиетро Париати.
Операта отново е съживена през 1985 г. от Алън Къртис и представена във Виченца, Версай и Венеция.
Действащи лица и изпълнители:
• Джустино, византийски император – Зилке Генг, мецосопран
• Ариадна, негова съпруга – Емьок Барат, сопран
• Джустино, селянин, после император, изгубен брат на Вителиан и Андроник – Делфин Галу, мецосопран
• Леокаста, сестра на Анастасий – Ана Мария Лабин, сопран
• Виталиан, тиранин от Азия – Емилио Гонзалес Торо, тенор
• Андроник, брат на Виталиан, влюбен в Леокаста – Алесандро Джангранде, тенор
• Полидарте, капитан на Виталиан – Алесандро Джангранде, тенор
• Аманцо, византейски генерал – Ариана Вентители, сопран
Академия „Бизантина“, с диригент Отавио Дантоне, концертмайстор Алесандро Тампиери.
Операта е изпълнена в рамките на Международния фестивал на бароковата опера в Бон, Франция на 27 юли 2018 г.
„Джустино“ се смята за шедьовър в творчеството на Вивалди. Сюжетът използва исторически личности и факти от класически източници, като се допълва от измислени любовни интриги, алегорични фигури, божества и призраци. Разказва историята на скромния орач Джустино, станал ко-император на Византийската империя.
Кратка историческа справка
Император Флавий Анастасий I царува в Константинопол от 11 април 491 г. до 10 юли 518 г. Роден е в Драч. Бил е консул. Избран е за император от вдовицата Елия Ариадна, която след това се омъжва за него. Имал е различен цвят очи – кафяво и синьо.
През 512 г. той изгражда стени, които да предпазват Константинопол от нападенията на прабългари, хуни и славяни. Известни са като Анастасиеви стени и се простират от Черно до Мраморно море.
От 513 г. води продължителна война с наместника на Мизия и Скития Виталиан. И въпреки че го побеждава, трябва да признае владението на Мизия от Виталиан. Умира внезапно на 88 години, според хрониките, от стрес при страховита буря.
Съдържание на операта „Джустино“ от Антонио Вивалди
Амалгама от събития! Случайно или не 27 януари – рожденият ден на безспорния музикален гений Волфганг Амадеус Моцарт, се превръща в пресечна, но и отправна точка за мащабни музикални, интердисциплинарни и образователни проекти. Техен създател, вдъхновител и двигател е Йордан Камджалов, безрезервно подкрепян от Мая Василева-Четрокова. Едно..
Музика: Джанин Тезори Либрето: Джордж Брант Първо изпълнение: 18 октомври, 2023, Център за сценични изкуства "Джон Ф. Кенеди" във Вашингтон Действащи лица: • Джес – мецосопран • Ерик – тенор • Сензър – баритон • също Джес – сопран • Командир – бас-баритон Първо действие Джес е пилот на изтребител F-16. Служи в Ирак и обича това, което прави...
Държавна опера – Бургас посвещава своята "Виенска гала" на 200 години от рождението на Йохан Щраус – син. Събитието е второ в програмата на Операта за тази година и ще бъде представено на 7 февруари от 19 часа . В оперетната гала богатството на своите тембри и емоционално сценично присъствие ще представят: сопраните Людмила Михайлова,..
След като подари на почитателите на класическата музика незабравимо лято, фестивал Allegra хвърля ръкавицата с провокативен формат и през зимата – The Beethoven Project. Идеята e на създателя и артдиректор на фестивал Allegra Петър Найденов, соло-контрабасист на Люцернския симфоничен оркестър и преподавател в Цюрихския университет за изкуства...
Веднъж годишно концертната поредица "Аларма Пънк Джаз" на програма "Христо Ботев" прави концерт-подарък за публиката – при вход свобден , както в добрите стари времена – с пънк-каса за дарения на бара и възможност да дарите посредством билет-дарение тук ... като, разбира се, всички средства отиват за музикантите, включили се в начинанието. А..
Нашият екип никога не е оставал далеч от най-сериозните и важни дискусии в обществото на тема "здраве". Една от тях – разграничаването и систематизирането..
6 февруари е важна дата в историческата хроника на Националната художествена академия в София. На този ден през 1896 година княз Фердинанд подписва..
След като подари на почитателите на класическата музика незабравимо лято, фестивал Allegra хвърля ръкавицата с провокативен формат и през зимата – The..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg