Кое е най-чаканото, най-коментираното и в крайна сметка – най-любимо музикално събитие на всяка година? Разбира се – традиционният Новогодишен концерт на Виенската филхармония, без който всички ние просто не можем да си представим, че годината е започнала!
Вече повече от 80 години на 1 януари точно в 12.15 по обяд светът затаява дъх и се настройва на празнична вълна. Тревогите, напрежението, опасенията накъде върви светът и какво очаква човечеството от тук нататък – всичко това се размива сякаш за миг и остава някъде далеч, далеч... А в празнично украсената Златна зала на „Музикферайн“ е цветно, красиво и изпълнено с хармония и светлина. Тук Доброто винаги побеждава и оставя след себе си надеждата, че светът може и ще бъде по-съвършен и по-справедлив! И навярно именно в това се крият магията и непобедимото очарование на този концерт, започнал като локален порив за повдигане на патриотичния дух на един народ и неусетно превърнал се в световен символ на вечния стремеж на човечеството към единение, мир и любов!
Защото Новогодишният концерт на Виенската филхармония е именно това – постигнатата мечта на народите (макар и за кратко!) да се обединят в едно и да имат една обща цел – изкуството и красотата! Всяка година на 1 януари по обед милиони хора по света са заедно и се усмихват едновременно, радвайки се на щастието, с което може да ни дари единствено насладата от съпреживяната музика! Два часа и половина, в които всички ние забравяме различията си и гледаме напред ЗАЕДНО – с вярата, че Новата година може и трябва да ни донесе мир, разбирателство, сбъднати мечти и по-щастлив живот!
Традициите са за това, за да бъдат спазвани! И тази година в обичайния час всички ще се съберем, за да отбележим заедно с Виенските филхармоници музикалното начало на Новата година. На диригентския пулт за първи път ще застане 41-годишният латвиец Андрис Нелсонс, а в програмата на концерта, както винаги, покрай добре познатата музика на фамилия Щраус ще присъстват и някои малки изненади. Този път те са цели ДЕВЕТ – творби от Йозеф и Едуард Щраус, Карл Михаел Цирер, Йозеф Хелмесбергер и Ханс Кристиан Лумбю. Специален акцент ще бъдат шестте Контраданса на Бетовен, които за първи път ще звучат в Новогодишния концерт и заедно с документалния филм, посветен на 250-годишнината на големия немски композитор, ще бъдат своеобразна препратка към Международното му честване, което ще продължи през цялата 2020 година.
Програма „Христо Ботев“ също остава вярна на традицията и тази година за 33-ти път ще излъчва директно целия концерт от Златната зала на „Музикферайн“ във Виена. Бъдете наши гости и станете част от многомилионната празнична аудитория по света на най-слушаното и следено музикално събитие на годината!
Започваме точно в 12.15 часа!
Alarma Punk Jazz & Club Pave представят днес Рамбо Амадеус! В студиото на "Нашият ден" колегата Цветан Цветанов представи концерта, който тази вечер слушателите на програма "Христо Ботев" ще имат шанса да чуят директно от клуб "Паве" под Столична библиотека. Точно 13 години след първия си концерт у нас през далечната 2012 година господин Антоние..
O т 24 до 26 април в Националната музикална академия (НМА) в София ще се проведат Академичните пролетни четения (за петнадесети път) – едно важно събитие за музикалния свят и не само. Тази година темата е Музика и памет . За да разкаже повече, в " Метроном..
А то значи ангелогласната певица Ася Пинчева от "Мерудия", "Космическите гласове на България" и "Оратница", мултиинструменталистът Георги Маринов - Хорхе – но основно диджериду и гайда, в "Оратница", "Тъпани и гайди" и "Дъ Груувин Пайпърс", и електронният гуру, диджей, продуцент и програматор Иван Шопов, прочут още като Балкански, Куух или Дръм Кид...
В Страстната седмица маестро Григор Паликаров ще отведе публиката с "Немски реквием" от Йоханес Брамс към върховно съпреживяване на Тайната вечеря, в която Христос отправя посланието си за всемирна любов и предсказва смъртта си. Концертът е връхната точка на 24-тия Великденски музикален фестивал в морската ни столица. Григор Паликаров каза в..
16 април Свири Германският симфоничен оркестър, Берлин с диригент Стефан Денев. 3.00 часа – Пол Дюка (1865-1935), Симфонично скерцо "Чиракът магьосник". 3.13 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Концерт за пиано № 2 в до минор, оп. 18. Солист: Николай Лугански (пиано). 3.48 часа – Сергей Рахманинов (1873-1943), Етюд-картина, оп. 39 № 8. Изпълнява..
Между преводите и футбола – разговор в "Нашият ден" с Радослав Папазов , преводач от шведски и норвежки език и професионален футболен коментатор...
Преди 10 години на 22 април беше открита новата галерия "Стубел" с тринадесет картини от серията "Вертикали" изложбата на Атанас Парушев-Шока "Абстрактно"...
За три дни от днес до 26 април за четвърти път ще се проведат "Литературни срещи" на фондация "Прочети София". Темата е "Археология на паметта". Автори..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg