Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мюзикълът „Клетниците“ вече и в България

Снимка: @SofiaNationalOpera

На 6 декември в Софийската опера се състоя българската премиера на мюзикъла „Клетниците“ по музика на композитора Клод-Мишел Шьонберг и либрето на Ален Бублил по едноименния роман на Виктор Юго.

„Изборът на изпълнители за „Клетниците“ беше една много тежка процедура, която не зависеше само от нас. Поставиха се много високи изисквания за изпълнителския състав. В продължение на шест месеца ние прослушвахме и предлагахме българските артисти. Последното одобрение даваше фирмата в Лондон. Имаше изисквания за ръст, за години, за израз на лицето“.

В ролята на Жан Валжан ще се превъплътят Владимир Михайлов и Богомил Спиров; Жавер – Орлин Павлов, Атанас Сребрев; Марияс – Вениамин Димитров; Фантин – Весела Делчева, Паолина Малешкова; Епонин – Тереза Тодорова, Деница Караславова, Стефани Харалампиду; Тенардие – Румен Григоров, Пламен Гранжан; Мадам Тенардие – Деница Шопова, Юлияна Тодорова, Весела Янева; Козет – Елица Красимирова, Анна Вутова; Анжолрас – Емил Павлов, Калин Душков; Малката Козет – Анжелина Денчева, Ива Сомлева; Епископ – Николай Сотиров, Николай Войнов; Старши майстор – Николай Павлов; Гаврош – Антон Петров, Владимир Илисавский; Офицер – Боян Арсов.

В звуковия файл чуйте какво разказва акад. Карталов за постановката.


На 9, 10, 11 и 12 януари започва втората серия спектакли, а за изпълнителите може да се осведомите от сайта на операта.

До днес мюзикълът е гледан от над 120 милиона зрители в 52 държави на 22 езика.
„Имах намерение и опитах това да се случи още през 1987 г. Тогава авторът на лиценза и главен продуцент Камерон Макинтош ми даде правата за собствена режисьорска версия, веднага след двете световни премиери в Лондон и Ню Йорк. Т.е. имахме правата да сме трети в света. Но нямахме парите… Щеше да бъде истинско историческо и културно събитие, „Клетниците“ да се появят в България, по-малко от две години преди 1989 г. – новата епоха, на демократичната революция, преобърнала социалния, обществен и политически живот и в България“ – продължава разказа акад. Карталов, който е режисьор на постановката. Диригент е Игор Богданов. Мюзикълът се изпълнява на български език.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Щефан Владар пред БНР: Най-важен в музиката е езикът

Роден във Виена, Щефан Владар е една от най-забележителните музикални личности на Австрия. Кариерата му го отвежда до най-големите музикални зали в света. Свирил под диригентството на Клаудио Абадо, Рикардо Шайи, сър Невил Маринър, Кристиан Тилеман, в изяви с Оркестъра на Академията на St Martin in the Fields, Баварския държавен оркестър, Кралския..

публикувано на 01.10.24 в 12:15

Пътеводната звезда на певицата Леонора Илиева в операта

В южния град Катания в китната Сицилия българската оперната певица Леонора Илиева покорява своите лични върхове. Тя се занимава с музика от дете, докато накрая не стига до висшето изкуство операта. Родена в град София, завършва  Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" със специалност оперно пеене при проф. Мила Дюлгерова. От..

публикувано на 01.10.24 в 08:50

Музика от Брамс в бутиков концерт с история в София

Поредицата "Концерти с история" отбелязва  Международния ден на музиката 1 октомври с романтична програма под наслов "Сърцето на Брамс" в къщата-музей "Борис Христов" в София. В концерта създателката на инициативата – пианистката Венета Нейнска, ще си партнира на сцената с младия виолончелист Сион Найман. Талантливият музикант е студент в..

публикувано на 01.10.24 в 08:00
Консорт „Беншоа“

Възстановената Missa Scaramella

Излезе най-новият компактдиск на консорт "Беншоа" с ръководител Андрю Къркман. Това е премиерният запис на Missa Scaramella от Якоб Обрехт в новореконструираната ѝ версия, създадена от музиколога и композитор Фабрис Фич заедно с Филип Уелър и Пол Колб. Месата на Обрехт върху италианската популярна мелодия Scaramella е достигнала до нас в непълен..

публикувано на 30.09.24 в 14:59

Самочувствие на сцената с оперния певец Окан Сипахиолу

Оперният певец от турски произход Окан Сипахиолу, който живее в Италия, град Катания, се установява в оперния хор на града. Макар да завършва магистратурата си в Турция неговия живот е в Сицилия. Той ни въвежда не само в света на операта и нейния дом Италия, но и в специфичната техника "Александър", с която се занимава. Разказ за това какво..

публикувано на 30.09.24 в 13:05