Да намерим хармония в живота, длъжни сме да искаме и да я приложим, но най-доброто, което можем да направим, е да станем по-добри хора. Мен често ме питат, как се прави това, по какъв начин, по какъв път да се тръгне, за да се работи за това. Аз мисля, че има един лесен начин. Първо, да определим нашите цели, към които сме длъжни да се стремим, какви искаме да бъдем. Затова всеки ден ние получаваме това, което правим. Нашият живот е едно малко дело, в което се стремим да бъдем по-добри, стремеж всеки ден да надскачаме предходния. Ако е така, много скоро ще натрупаме драгоценен багаж и бързо ще се променим” – такава е житейската философия на Рьорих, споделена в интервю с Юлия Петрова през 1978 г.
Светослав Николаевич Рьорих е руски художник, философ, учен и общественик, най-малкият син на Елена и Николай Рьорих. От 1916-а до 1918 година заедно със семейството си живее във Финландия.
От 1919 година учи архитектура в Лондон в Кралската академия за изкуства. Продължава работата си като художник, участва заедно с баща си в създаването на декори към редица опери. Продължава образованието си в САЩ, първоначално в училището на Колумбийския университет в архитектурния отделение, след това в Харвард.
Паралелно с живописта се занимава с илюстрация и графика. През 1923 г. оглавява Международния артцентър "Corona Mundi", а по-късно става заместник-председател на Музея на Николай Рьорих в Ню Йорк.
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..
Галерия "Стубел " представя избрани творби на Спартак Дерменджиев. Всъщност подбраната колекция, изградена като своеобразно работно ателие на артиста,..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg