Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Танцуващият по въжето Хомо Луденс

4
Снимка: Елена Дикова

За художника Онник Каранфилян може да се пише и говори и лесно, и трудно. Особена птица, истински артист, изключителен график в областта на офорта, търсещ винаги нови територии, той наистина сега показва цялата си сила след 30 години в графиката.

В галерия „Контраст“ Онник Каранфилян представя една изключително добре селектирана и подредена изложба: „Танцуващият по въжето Хомо Луденс“, която може да разгледате до 4 февруари. Заглавието е вдъхновено от една гравюра, включена в експозицията, наречена „Аз съм тук“ – Онник, разперил ръце и стъпил върху огънато въже, под което са две кълбета, през оплетените възли, той е успял да премине.

Особена символика художникът влага в изобразяването на сплетени въжета, защото в експозицията има няколко картини с тези сюжети. Виртуозен рисувач с невероятна фантазия, онаследена и натрупана, Онник е истински майстор на дълбокия печат. Въпреки че през годините той не е останал встрани от дигиталните технологии, той продължава да работи в техниката и на сухата игла, офорта, мецотинното и акватината. И както казва още професор Аксиния Джурова, „гравюрите му са буквално енциклопедични, с богата метафорична образност, предполагаща ерудиран прочит“.

Вглеждаме се в безкрайното количество от сюжети, фигури и детайли, една истинска гмеж от събрани на едно място човешки същества, като Хомо Луденс – вечно играещ и забавляващ се. Впрочем много често в работите на Онник има хумор, има игра и забавление, има неочаквани обрати на формата и образите, които ни карат да се вглеждаме дълго в тях и да разчитаме.

Онник Каранфилян е майстор и в едно друго изкуство – екслибриса, свързан пряко с изкуството на книгата, като своеобразен герб на притежание. Иначе, ако се върнем към графиките, често пъти те са плод на удивителна импровизация, в които има цитати от различни художници като Ван Дайк, или от Ренесанса, Дюрер, вплетени като калейдоскоп в гравюрите му. Макар да е участвал в близо 40 общи и групови наши и международни изложби, има десетки и самостоятелни представяния, Онник Каранфилян не е загубил свежото си чувство в графиката, бяга от рутината и създава истински графични шедьоври. Това показва изложбата му „Танцуващият по въжето Хомо Луденс“. Танцува, но никога не пада.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Зодиакът" на Димитър Рашков в галерия "Българи"

Можем да наречем тази изложба и юбилейна за навършилия през 2024 г. 70 години Димитър Рашков. Основният и непоказван досега цикъл в нея е именно "Зодиакът", който е продължение на темите, занимаващи скулптора през целият му път. Сред тях са: Трифон Зарезан (Опиянението на боговете); Еротикон (Изящните дебелани); Адам и Ева след изгонването от Рая;..

публикувано на 19.02.25 в 17:05
Илюстративна снимка

В Париж започва най-големият панаир за съвременно изкуство

2000 художници, фотографи, архитекти, скулптори и гравьори от цял свят ще представят най-новите си произведения. Събитието се провежда под стъкления купол на "Гран Пале" във френската столица. Панаирът за съвременно изкуство "Арт Капитал" се открива с грандиозно шоу и дефиле на бижутери, които представят най-новата си продукция. В рамките на трите..

обновено на 19.02.25 в 16:23

Варна ще има театрален фестивал и през есента

Драматичният театър "Стоян Бъчваров" във Варна обяви създаването на нов театрален фестивал в морската столица. Първото издание на Черноморския театрален фестивал ще се проведе от 24 до 28 септември 2025 година. Идеята на организаторите е да предложат в ранната есен едно голямо културно събитие на варненци и на гостите на града и така да се удължи..

публикувано на 19.02.25 в 15:58
Къща на Георги Савов

Факти и родови истории в "Сградите разказват"

Видеопоредицата "Сградите разказват" е нова инициатива на Регионалния исторически музей - София. Археолозите Йордана Николова и Валентин Витанов, които създават епизодите, разкриват събития и истории, свързани с построяването, архитектите и обитателите на ценните сгради в Стара София. "Идеята за поредицата се роди на базата на две беседи, които..

публикувано на 19.02.25 в 12:10

Софийска премиера за "Не се обличай за вечеря" или любовен триъгълник по две

Представлението "Не се обличай за вечеря" по пиесата на Марк Каполети "Пижама за шестима" е първият опит на режисьорката Максима Боева за ситком. Заедно със сценографа на представлението Киряна Аврониева те се впускат още повече в експеримент със сценичното пространство, като бягат от класическия модел на жанра, който е белязан от "диван по..

публикувано на 19.02.25 в 11:04