Как може да се противодейства на насилието и злоупотребите в името на честта в социален и в правен аспект? По данни на Световната здравна организация всяка година в световен мащаб се извършват повече от 5000 престъпления върху честта. В законодателството у нас липсва дефиниция на злоупотреба или насилие в името на честта и система за събиране на данни. Резултатът е безнаказаност на извършителите и неадекватна защита на жертвите. Формите на злоупотреба са ранни/уредени/насилствени бракове, заливане с киселина, убийства заради зестра, генитално осакатяване и пр.
Проблемът се разпознава частично само сред някои ромски общности, най-вече в частта ранни бракове, които водят до ранна бременност, полово предавани болести, отпадане от училище и последваща трайна маргинализация. С навлизането на имигранти в страната се разпространяват и другите форми, но не се разпознават от професионално заинтересованите групи. Тези форми са много по-тежки, защото се насърчават от семейството и общността, като в планирането на насилието участват и жените. Правната и социална практика за ефективна защита и целева намеса е недостатъчна.
Инициативата „Противодействие на злоупотребите в името на честта в социален и правен аспект“ предлага национално представително изследване на проблема сред различните етнически групи: роми, евреи, турци и българи, както и сред установилите се със статут на бежанци имигранти в паралел с положението и добрите практики в Норвегия.
Проектът включва още анализ на знанията и отношението на българите към проблема. След това ще бъдат изработени препоръки за промени в политиките на законодателството. Целта е те да стигнат до всички публични институции за ефективното предотвратяване и решаване на такива случаи.
Повече по темата можете да чуете от гостите в „Законът и Темида“ Диана Георгиева – Център за развитие на устойчиви общности, мениджър на проекта „Как може да се противодейства на насилието и злоупотребите в името на честта в социален и правен аспект?“, и адвокат Елка Пороминска – председател на Асоциацията за жените адвокати.
"Става дума за скрито насилие, което много често се прикрива под формата на традиция, под формата на потриархален ред. Това го прави трудноразпознаваемо. Основно това, което сме видели, се случва в ромската общност. И при разговори с представители на тази общност за ранните бракове, коментарът беше: "Ми това е традиция – те така си се женят". Но дали това ни прави по-малко чувствителни към темата, и трябва ли да се съгласяваме с това? Това е насилие. Животът на хората, които са жертви на това насилие, придобива съвсем друг характер. Те изпадат в социална изолация. Нямат възможност да продължат своето образование, своето развитие. От една страна, това е чисто житейска персонална драма, от друга страна, това е проблем с огромно икономическо въздействие върху цялата ни общност.“ – казва Диана Георгиева.
Разговора можете да чуете в звуковия файл.
Темата на подкаста "Импулсът в мен" този път са новогодишните обещания – успяваме ли да ги спазим? Най-ранните известни новогодишни обещания били тези, направени от древните вавилонци, които обещавали пред владетеля да изплатят дълговете си и да върнат взетото назаем. Но защо тази древна практика се проваля толкова често? Според..
На 25-ия ден от месец Кислев по еврейския календар, в продължение на осем дни еврейската общност по целия свят празнува Ханука – празникът на светлината. През отминалата 2024 г. той започна от залез слънце на 25 декември и продължи до нощта на 2 януари тази година. Това е един от най-важните еврейски празници. В продължение на 8 дни във всеки..
На 6 януари, един от най-светлите християнски празници - Богоявление, отбелязваме 177 години от рождението на Христо Ботев по нов стил. В рамките на рубриката "Коментарът" в предаването Terra Култура, екипът направи директно включване от Калофер с колегата Димитър Владимиров от Радио Пловдив. Калофер, родният град на великия поет и революционер, на..
Достъпът до култура е предизвикателство в българската действителност. Какви отговори и предложения ни дават изследванията на средата и представителите на културния сектор и какво предстои през новата 2025 година – разговор в "Нашият ден" с Янина Танева , основател на "Фабрика за идеи". Танева подчертава пряката връзка между достъпът и..
Отглеждането на насекоми за агроиндустрията все още звучи екзотично в българското общество, но темата за новите храни става все по-актуална. Рубриката "Зелените новатори на България" на предаването "Нашият ден" представя Мария Александрова , която ръководи проектите за иновации и устойчивост в Nasekomo – високотехнологична компания,..
За да можем да кажем, че киното ни предлага мотив да обичаме и питаме, а и да даваме, както дава йовковият Серафим, в "Кино с думи" гостува жената, която..
На 6 януари 2025 г. от 19.00 часа, в арт-фоайе "Антракт" при Камерна сцена, Народен театър "Иван Вазов" се открива изложбата " Артистът зад плаката –..
Строителният инженер проф. Божидар Янев е ръководител на Инспектората по управление на мостовете на Ню Йорк в САЩ. Той е професор и преподавател в Инженерния..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg