Как може да се противодейства на насилието и злоупотребите в името на честта в социален и в правен аспект? По данни на Световната здравна организация всяка година в световен мащаб се извършват повече от 5000 престъпления върху честта. В законодателството у нас липсва дефиниция на злоупотреба или насилие в името на честта и система за събиране на данни. Резултатът е безнаказаност на извършителите и неадекватна защита на жертвите. Формите на злоупотреба са ранни/уредени/насилствени бракове, заливане с киселина, убийства заради зестра, генитално осакатяване и пр.
Проблемът се разпознава частично само сред някои ромски общности, най-вече в частта ранни бракове, които водят до ранна бременност, полово предавани болести, отпадане от училище и последваща трайна маргинализация. С навлизането на имигранти в страната се разпространяват и другите форми, но не се разпознават от професионално заинтересованите групи. Тези форми са много по-тежки, защото се насърчават от семейството и общността, като в планирането на насилието участват и жените. Правната и социална практика за ефективна защита и целева намеса е недостатъчна.
Инициативата „Противодействие на злоупотребите в името на честта в социален и правен аспект“ предлага национално представително изследване на проблема сред различните етнически групи: роми, евреи, турци и българи, както и сред установилите се със статут на бежанци имигранти в паралел с положението и добрите практики в Норвегия.
Проектът включва още анализ на знанията и отношението на българите към проблема. След това ще бъдат изработени препоръки за промени в политиките на законодателството. Целта е те да стигнат до всички публични институции за ефективното предотвратяване и решаване на такива случаи.
Повече по темата можете да чуете от гостите в „Законът и Темида“ Диана Георгиева – Център за развитие на устойчиви общности, мениджър на проекта „Как може да се противодейства на насилието и злоупотребите в името на честта в социален и правен аспект?“, и адвокат Елка Пороминска – председател на Асоциацията за жените адвокати.
"Става дума за скрито насилие, което много често се прикрива под формата на традиция, под формата на потриархален ред. Това го прави трудноразпознаваемо. Основно това, което сме видели, се случва в ромската общност. И при разговори с представители на тази общност за ранните бракове, коментарът беше: "Ми това е традиция – те така си се женят". Но дали това ни прави по-малко чувствителни към темата, и трябва ли да се съгласяваме с това? Това е насилие. Животът на хората, които са жертви на това насилие, придобива съвсем друг характер. Те изпадат в социална изолация. Нямат възможност да продължат своето образование, своето развитие. От една страна, това е чисто житейска персонална драма, от друга страна, това е проблем с огромно икономическо въздействие върху цялата ни общност.“ – казва Диана Георгиева.
Разговора можете да чуете в звуковия файл.
В ефира на предаването "Нашият ден" Атанас Димитров, председател на църковното настоятелство на новоизграждащия се храм "Св. Патриарх Евтимий Търновски" в квартал "Люлин", разказа за инициативата "Децата на Люлин". Тази дългосрочна гражданска инициатива се фокусира върху създаването на православен храм в най-големия жилищен комплекс на..
"Прогледай, твоята вяра те спаси", казва Господ Иисус Христос на един нещастен слепец в евангелското четиво, посветено на йерихонския слепец. Когато Христос призовава Йерихонския слепец при Себе си, Той го пита: "какво искаш да ти сторя?"... И той отвърнал: "дай ми да прогледам!" Той съзнава своята телесна слепота, а ние в по-голямата си част не..
В кюстендилското село Слокощица се намира семейната занаятчийска работилница на Искра и Антон Стоилови. Преди години семейството решава да заживее на село. Съпругът Антон до тогава е работил в дърводелски фирми, бил и крояч на обувки, а Искра – в цехове за производство на кожени изделия. След това решили да не работят за други, а да се опитат..
Тази година на 30 април беше обнародван един нов Регламент 1183 на ЕП и на Съвета, който влезе в сила и с него се измени регламентът относно електронната идентификация и удостоверителните услуги при електронни трансакции на вътрешния пазар . Именно с този нов регламент беше въведена правната рамка на т.нар. "европейски дигитален портфейл за цифрова..
Днешният гост в рубриката „Мигранти с таланти“ е Анна Кузнецова от Москва, Русия, която успешно развива иновативен сладкарски бизнес в София. За първи път Анна посещава България на 5-годишна възраст, след като е диагностицирана с астма. Майка ѝ научава за благоприятния климат в Сандански и решават да прекарват по няколко месеца годишно там. Именно..
Австралиецът Саймън Бони (р.1961, Сидни) и групата му Crime & The City Solution пристигат за първи у нас в понеделник, на 2 декември, за да..
Книгата "50 забравени места в България" от Слави Панайотов повежда читателите на мистично пътешествие в страната ни Шестата поред творба на един от..
Две от късните реформаторски опери на Кристоф Вилибалд Глук бяха изпълнени в две водещи белгийски музикални институции – във Фламандската опера в Антверпен..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg