Как може да се противодейства на насилието и злоупотребите в името на честта в социален и в правен аспект? По данни на Световната здравна организация всяка година в световен мащаб се извършват повече от 5000 престъпления върху честта. В законодателството у нас липсва дефиниция на злоупотреба или насилие в името на честта и система за събиране на данни. Резултатът е безнаказаност на извършителите и неадекватна защита на жертвите. Формите на злоупотреба са ранни/уредени/насилствени бракове, заливане с киселина, убийства заради зестра, генитално осакатяване и пр.
Проблемът се разпознава частично само сред някои ромски общности, най-вече в частта ранни бракове, които водят до ранна бременност, полово предавани болести, отпадане от училище и последваща трайна маргинализация. С навлизането на имигранти в страната се разпространяват и другите форми, но не се разпознават от професионално заинтересованите групи. Тези форми са много по-тежки, защото се насърчават от семейството и общността, като в планирането на насилието участват и жените. Правната и социална практика за ефективна защита и целева намеса е недостатъчна.
Проектът включва още анализ на знанията и отношението на българите към проблема. След това ще бъдат изработени препоръки за промени в политиките на законодателството. Целта е те да стигнат до всички публични институции за ефективното предотвратяване и решаване на такива случаи.
Повече по темата можете да чуете от гостите в „Законът и Темида“ Диана Георгиева – Център за развитие на устойчиви общности, мениджър на проекта „Как може да се противодейства на насилието и злоупотребите в името на честта в социален и правен аспект?“, и адвокат Елка Пороминска – председател на Асоциацията за жените адвокати.
"Става дума за скрито насилие, което много често се прикрива под формата на традиция, под формата на потриархален ред. Това го прави трудноразпознаваемо. Основно това, което сме видели, се случва в ромската общност. И при разговори с представители на тази общност за ранните бракове, коментарът беше: "Ми това е традиция – те така си се женят". Но дали това ни прави по-малко чувствителни към темата, и трябва ли да се съгласяваме с това? Това е насилие. Животът на хората, които са жертви на това насилие, придобива съвсем друг характер. Те изпадат в социална изолация. Нямат възможност да продължат своето образование, своето развитие. От една страна, това е чисто житейска персонална драма, от друга страна, това е проблем с огромно икономическо въздействие върху цялата ни общност.“ – казва Диана Георгиева.
Разговора можете да чуете в звуковия файл.
"Човеците на Пловдив" – така се нарича нова рубрика, посветена на личности, които застават зад граждански инициативи, благодарение на които Пловдив се превръща в по-добро място за живеене. Това са онези хора, които не влизат в новините, не участват активно в социалните медии, но са гражданите, които променят средата. Инициативата ще популяризира..
Проф. Момчил Методиев, преподавател в НБУ, ръководител на Института за изследване на близкото минало и главен редактор на сп. "Християнство и култура", представя в "Нашият ден" новата си книга. "Разрушаване на общността. Държавна сигурност срещу Българската православна църква" е заглавието на изследването, посветено на дългосрочните последици..
В "Нашият ден" разговаряме с Петър Теодосиев за "Земеделието в България: основни култури, предизвикателства и перспективи" – тема на майския брой на списание "Българска наука" . Темата за земеделието е разгледана още миналата година в поредица от статии, озаглавена "Ресурсите на България", пояснява главният редактор на сп. "Българска наука"...
Какво представлява пректозаконът за споделеното родителство? Какви ще бъдат неговите функции и ще спомогне ли за подобряването на отношенията в едно вече разпаднало семейство? Според вносителите на този законопроект, споделеното родителство дава възможност и двамата родители да имат думата при вземане на важните решение касаещи образованието,..
Проектът за завръщането на брадатия лешояд – вид, вписан като "изчезнал" в Червената книга на България, дава своите първи резултати. На 17 май на територията на Природен парк "Сините камъни" ще бъдат освободени първите брадати лешояди в българската природа от 1972 година насам. Целта е видът да бъде възстановен не само за България, но и за целия..
Никога не съм си представяла, че ще готвя за слонове в Тайланд! Че аз за себе си рядко подхващам тиган или тенджера. И изведнъж… усвоявах рецептурник за..
Медицинските сестри и акушерките настояват за по-високи възнаграждения и по-добри условия на труд. Ще бъдат ли изпълнени исканията – интервю в Lege Artis..
След незабравимите концерти на Ревърънд Бийт Ман, Кинг Аутоматик, The Monsters и Дилейни Дейвидсън през последните няколко години, серията "Аларма Пънк..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg