Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Легални и нелегални практики при частните археологически колекции

БНР Новини
1
Тракия и Древният свят - колекция на Васил Божков, НИМ, март 2011
Снимка: Ани Петрова

Според директора на музея "Метрополитън" почти всички антични предмети, които са внесени в Америка през последните години, са в нарушение на законите на страната, от която идват.

А у нас, дали е по-различно присъствието на ценните археологически предмети в частните колекции? През последните десет години започнаха да излизат на светло и да се експонират в музейни пространства сбирки с археологически артефакти от частни колекции, събирани най-вече в началото на прехода. 

Има възможност да се видят антики, каквито почти не присъстват в нашите музеи. Как са събирани тези колекции – легално или не, кой имаше възможност да колекционира подобни ценности, защо иманярството се превърна в доходоносен бизнес, какво се случи с редица археологически обекти от национално значение, обект на набезите на иманярите, и каква е ролята на държавата през тези години чуйте в предаването с прокурора Николай Соларов и археолога Красимира Лука. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
д-р Дочка Кисьова-Гогова

Изкуствоведът Дочка Кисьова представя "Въведение в историята на плаката"

Книгата на д-р Дочка Кисьова-Гогова е учебно пособие, предназначено за студентите от четвърти курс на специалността "Плакат и визуална комуникация" в Националната художествена академия. В рамките на текст от 160 страници се резюмира историята, спецификата и функциите на плаката, включително и предплакатни форми. Предговорът е от проф. д-р Иван..

публикувано на 23.04.25 в 14:56

103 години от рождението на Радой Ралин

" Революцията е една премиера. После спектакълът пада ." Това са думи на поета, сатирик и дисидент Радой Ралин, от чието рождение се навършват 103 години. В творчеството си Радой Ралин проповядва ценностите на свободата и чрез Езопов език и сатира успява да каже най-важното на своите съвременници. Той е съосновател на първия..

публикувано на 23.04.25 в 11:43

"Безкраят в стрък тръстика" от Ирене Вайехо – "книги за книгата и четенето"

Ирене Вайехо поднася ерудирана и интригуваща смесица от история, митология, неизвестни и любопитни факти и аналогии с днешния ден, за да увлече читателя в едно невероятно литературно приключение, което доставя духовна наслада, обогатява и внушава преклонение пред най-доброто изобретение на човешкия ум. "Безкраят в стрък тръстика" е една от..

публикувано на 23.04.25 в 11:00
Зои Север

Живот между две войни: Красотата в критичните точки на света

Картините на света и красотата, идваща от критичните му точки – среща в "Нашият ден" с художничката Зои Север , чийто живот преминава между Украйна и Израел. Саша Николова превежда разговора в ефир. Изложбата "Израел от сапфир и злато: Приказка за два града"  е организирана по повод честванията на 35-годишнината от възстановяването на..

публикувано на 23.04.25 в 10:04
Светлозар Желев

В Световния ден на книгата и авторското право връчват наградите "Рицар на книгата"

В Световния ден на книгата и авторското право Асоциация "Българска книга" връчва наградите "Рицар на книгата". Отличието получават личности и организации, обобщени в четири категории – за библиотекар или библиотека, за учител или училище, за журналист или медия, както и за обществена личност с изключителен принос. За силата на словото и..

публикувано на 23.04.25 в 09:36