19
Триете ли китайци от приятелите си във Фейсбук, стреснати от коронавируса, време е за самолетен билет. В обратната на град Ухан посока, разбира се.
Цари ли истерия по летищата? Как преминават пътниците от Китай? Маската ли е най-модният аксесоар по аерогарите.
Журналистката Оля Ал Ахмед – след Шереметиево в Москва – има съвети за оцеляване срещу вируси не само от руски доктори, ами и от балийски лечител. Той съветва да не се преяжда, защото, когато организмът е зает с преработката на храната, не му остава време да се бори с вирусите.
А ето и рецептата за подсилване на организма, споделена от Оля Ал Ахмед:
Взимат се 5-7 добре измити тънкокори лимони
Настъргват се лимоните, към тях се добавя настърган средноголям корен от джинджифил
Настъргват се 3-4 средно големи листа от алое
Всичко това се разбърква с мед, излива се в буркан и се оставя в хладилника
Тази смес се взима по една супена лъжица сутрин и вечер.
В предишното издание на „Покана за пътуване“ започна разговор с Виолета Иванова, запътила се към вписване в Книгата на Гинес в далечен план и към изминаването на 22 хиляди километра с мотор от Южна Америка до Канада. Желязната лейди на пътя, както я наричат приятелите, разказва част от приключенията си при предишното пътешествие, когато е изминава върху две колела „само“ 19 хиляди километра през 16 държави. Виолета вече е в Чили, където още от първите дни има страхотни срещи с други приключенци от Нова Зеландия, Англия и Румъния! Ето какво пише на Холи моторс страницата си във Фейсбук: „Запознах се с Джеймс, който е учител от Великобритания, работещ във Виетнам. Той пътува от Аляска до Ушуая, ще катери Аконкагуа и после се връща да учи децата на другия край на света! Срещнах и чудесната Тръстин, която е спътник на съпруга си и снима видео по време на лудешките им офроуд приключения заедно с брат му из Латинска Америка! Роджър е и състезател по .... парапланеризъм! Румънският ми съсед Мирча изследвал района на Чили и Аржентина през последните 6 седмици и утре се връща у дома“.
Всички те си облизват пръстите от българската мусака на Вили. Тя никога не се е разделяла за толкова дълго с мотора, си, когото ласкаво нарича Борко. Той пътува цели два месеца по вода до Чили, но ще се съберат съвсем скоро. Втората част от интервюто започва от там, където спира миналата неделя – катастрофата в Индия, при която чупи челюстта и ръката си.
Виолета Иванова е майка на две дъщери – на 18 и на 4 години – и е кандидатка за титлата „Първата българка, обиколила света на две колела“. Тя и съпругът ѝ сами финансират нейната „лудост“, както наричат увлечението ѝ към обикалянето върху 240-килограмовия мотозвяр. Затова понякога трябва да избира между сандвича и бензина. Слава Богу, тя буди такова любопитство и симпатия в държавите, през които минава, че понякога я приютяват и хранят напълно непознати. Виолета Иванова е убедена, че ще докара изминатите километри при тази отсечка от околосветското си пътешествие до 56 хиляди, а ние ще ви информираме къде точно на кълбото се намира в момента юначната българка върху мотор.
Има кътчета от нашата планета, където като стане нула градуса, жителите започват да викат „Лятооо“ и да пробиват дупки в леда, за да се къпят. Точно за такова място в Сибир разказва председателят на Съюза на журналистите Снежана Тодорова, но понеже темата е за коронавируса, първо, тя споделя дали има тревога на летището в Красноярск. А там вместо истерия я посрещнал бял роял. Дали ще доживеем и ние такова елегантно пиано на летище София… Оставаме на полубяла вълна с впечатленията на Снежана Тодорова. Защо полубяла ли? Понеже Сибир я посреща с -20 градуса… без сняг. В Красноярския край няма много забележителности, но пък се гордее с много руски интелектуалци, родени там – художникът Суриков, актьорът Инокентий Смоктуновски, писателят Виктор Астафиев.

На 29 октомври 1938 г. в България тържествено е отбелязано едно значимо събитие – 100-годишнината на Болградския храм-паметник "Преображение Господне". Храмът, осветен точно век по-рано и построен със средства на българските заселници в Болград, остава и до днес символ и убежище на хиляди българи зад граница. Общност, наброяваща близо четвърт..
На 6 и 7 ноември 2025 г. Биологическият факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски" отново ще се превърне в център на световната научна мисъл. След едногодишна пауза се завръща международната конференция по природни науки и биотехнологии "Климентови дни" , която традиционно събира учени от България и чужбина за обмен на знания и идеи в..
На 29 октомври за 27-и път културно-просветното дружество за връзки с бесарабските и таврийските българи "Родолюбец" организира тържественото отбелязване на Деня на бесарабските българи. За тези повече от две десетилетия благодарение на обществената разгласа, а и заради зачестилите контакти с наши сънародници от старите български диаспори в днешна..
Преди време Владина Цекова гостува в "Покана за пътуване" с разказ за приключенията си при трите поклонически пътувания по Пътя на Камино. Тя е вървяла пеша 860 км по така наречения Испански маршрут. Когато спрях диктофона, започна да споделя за такива преживелици и срещи с ангели по пътя си, че побързах да го включа. Това гостуване в предаването е..
Някои техники за наблюдение в биологията изискват фиксиране или оцветяване, които променят структурата на клетките. Понякога, за да наблюдаваме живи организми, се налага те да бъдат убити или модифицирани. Тази аналогия добре илюстрира напрежението между наблюдението и участието, за което говори д-р Неда Денева – социален антрополог, гост в..
Село Ясна поляна се намира в община Приморско, област Бургас и в него живеят над 500 души. Разположено е в полите на Странджа планина, по поречието на река..
Най-дълголетното трио в австралийската авангардна музика ( " ембиънт" , "джаз", "акустичен пост-рок", "минимализъм" са само думи в случая ) се..
В "Нашият ден" гостува издателят и преводач Або , за да представи новата книга с мемоари на Антъни Хопкинс "Справихме се, хлапе" , която..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg