Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кои са Пукльовците

БНР Новини
Снимка: Стопкадър от thepoppals.com

Възможно ли е дигиталното пространство да започне да помага на децата в реалното общуване? Оказва се, че да. Проектът „Пукльовците“, разработен от Ставрос Ставру и Ива Груева, търси допирните точки между дигиталните игри и уменията за екипна работа и емпатия.

Всичко започва преди две години, когато Ставрос забелязва,че 7-годишният му син прекарва цялото си свободно време в компанията на таблета си и става апатичен към всичко останало. Тогава бащата решава, че трябва да създаде дигитални игри, толкова увлекателни, колкото и онези, на които децата непрекъснато играят, но с идеята да стимулират интереса към околните и света. Ива Груева измисля и рисува героите, както и светът, в който живеят. Това е прототипът на „Пукльовците“, който става подарък за класа на момчето.

Идеята е провокирана и от статистиките за уменията за работа в екип на българските деца – според проучванията на Международната програма за оценяване на учениците PISA за 2015 година, в това отношение ние сме на едно от последните места в света.

Как играта въздейства върху децата и какви са трудностите в партнирането между родителите и учителите?



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Илия Налбантов

Илия Налбантов: В Украйна има една скрита мобилизация

В рубриката "Темата на деня" на предаването "Нашият ден" беше обсъдена темата (Не)възможните прогнози за войната в Украйна. Гост в студиото беше военният експерт Илия Налбантов, с когото се върнахме към прогнозите му от предишни предавания. Илия Налбантов: Украйна е обречена да победи Илия Налбантов, военен експерт: Украйна върви бавно към..

обновено на 26.06.24 в 12:14

Какво е пикълбол?

Запознаваме слушателите на 'Нашият ден" със спорта пикълбол – новата спортна мания в Европа и у нас . Пикълболът се появява през 1965 година в САЩ и представлява ракетен спорт . Съчетава в себе си елементи на тенис, тенис на маса, бадминтон и може да се играе и в открита, и в закрита среда. От 2022 година съществува Българската..

публикувано на 26.06.24 в 11:28

Изкуствен интелект – непредвидимо бързо ли се развива?

Гост в рубриката "Темите на деня" е Петър Петров, експертът, който ни предупреждава, че животът ни няма как да е същият след изкуствения интелект. Предстоящата му книга, посветена на тази тема, обещава да разкрие нови аспекти и предизвикателства, пред които ще се изправим с развитието на технологията. В предаването той сподели, че..

обновено на 26.06.24 в 11:11

Хазартната зависимост – възможна ли е промяна?

Гост в рубриката "Епизоди от живота" на предаването “Нашият ден“ е Ивайло Иванов, създател на инициативата "Живот след хазарта". Ивайло сподели своите впечатления и опит от работата си с хора, които са преминали през хазартната зависимост. На въпроса за съдбите и животите, с които се е сблъскал, Ивайло отговори, че те често са тъжни, трудни и..

обновено на 26.06.24 в 10:18

Екологията като емоция – природата като дом

Според консервативния мислител Роджър Скрутън за трезво отношение към климатичните промени не е достатъчна нито експертността на експертите, нито паническата атака на прогностиците. Нужна е емоция и то любов към дома, която да ни помогне да вместим "природата у дома". Доколко постижимо е това, разсъждава д-р Маргарита Габровска в "Часът на..

публикувано на 25.06.24 в 11:26