Повече от половин век е чакал своята звукозаписна премиера концертът на Асен Марков, записан от Росен Идеалов със СО на БНР под диригентството на Марк Кадин.
За работата си над произведението, за идеята то да бъде записано в БНР и за някои други бъдещи планове около потъналото в забвение творчество на Асен Марков, Росен Идеалов разказа в студиото на „Предаване без име“. Част от разговора можете да чуете в звуковия файл, а цялостното представяне на концерта ще бъде в събота, 15 февруари, от 11 часа, когато ще прозвучи и самата творба.
„Това е чудесна, ярка музика, която просто трябваше да стигне до публиката“ казва за концерта блестящият кларинетист Росен Идеалов, който през изминалите десетилетия си извоюва славата на един от най-добрите интерпретатори на съвременна музика у нас. Той е роден през 1959 година във Варна, възпитаник е на Средното музикално училище „Добри Христов“, където негов преподавател е Иван Германов, а след това в Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ учи в класа на проф. Сава Димитров, но преминава и през много майсторски класове на видни кларинетисти.
В момента Росен Идеалов е щатен асистент по камерна музика в НМА „Проф. Панчо Владигеров“ и преподава камерна музика, оркестрово свирене и кларинет в НМУ „Любомир Пипков“ - София. Музикант с обширен репертоар, той не спира да се усъвършенства и да търси нови хоризонти. В началото на месец декември 2019, заедно с пианистката Надежда Цанова, Росен Идеалов изнесе концерт с изцяло романтична програма и по този начин отбеляза своята 40-годишнина на сцената. А малко след това приключи студийната си работа над Концерта за кларинет и оркестър от забравения варненски композитор Асен Марков – творба, която повече от половин век чака своята звукозаписна премиера. В архивите на Националното радио е запазено само едно (концертно!) нейно изпълнение – то е от далечната 1967 година и е на доайена на българската кларинетна школа проф. Сава Димитров, заедно със Софийската филхармония, дирижирана от Добрин Петков. Сега, благодарение на проявеното постоянство и настойчивост на Росен Идеалов, концертът за първи път ще прозвучи в ефир и като студиен запис.
С последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...
73 сезон на Оперния фестивал в Уексфорд, Ирландия се откри на 18 октомври 2024 г. със спектакъл на опера, определяна като "типично италианска" – "Маските" на Пиетро Маскани. В предаването ви предлагаме пълен запис от залата на Националния оперен театър в Уексфорд с участието на солисти и оркестъра на Уексфордския фестивал под диригентството на..
Музика: Пиетро Маскани Либрето: Луиджи Илика Премиера: 17 януари 1901 г. Пролог Актьорите и техният импресарио представят героите: • Бригела, пътуващ търговец; • д-р Грациано, юрист; • Коломбина, неговата прислужница (влюбена в Бригела); • Панталоне, богат жител; • дъщеря му Розаура (влюбена във Флориндо); • заекващия Тарталия; • капитан..
Три талантливи дами обединяват творческите си усилия, за да зарадват публиката с разнообразна програма. Надежда Цанова, Петромила Йакас и Вилиана Вълчева поставят музикален мост между България и Хърватска с концерт, озаглавен "Жените в музиката". "След първата професионална среща с Петромила решихме, че ще бъде интересно да се направи едно..
16 февруари Изпълнения на ансамбъл La Venexiana с Габриеле Паломба – теорба и диригент. 3.00 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Di far semper gioire (Винаги да радва хората) из "Мадригали и канцонети", книга девета от 1651. 3.03 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Ohimè dov’è il mio ben (Уви, къде ми е доброто) из Седма книга с мадригали от..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg