Колко пъти сте виждали на детска площадка да играят деца с инвалидни колички или такива със специални нужди? Страх ли ви е от тези деца, смятате ли, че тези деца са опасни, че могат "да заразят" вашите? Всъщност опасни и вредни са само невежеството и неразбирането. Децата със специални потребности са точно толкова деца, колкото и всички други, само у нас са по-невидими поради липсата на възможност да общуват с другите. Тъй наречената "достъпна градска среда" все още е по-скоро добро пожелание, проект, на който все нещо му пречи да се реализира.
Анна Йончева, работеща жена и майка на две деца, решава да промени тази ситуация и създава проекта "Различните деца на България". Той включва Фейсбук страница със снимки, които показват усмивките на тези деца. Впуска се и в създаването на люлка-везна, която дава възможност на деца в инвалидна количка да се люлеят, да се забавляват и да играят с останалите, т.е. да се радват на всичко онова, което е и трябва да бъде неизменна част от детството.
От разказа на Анна разбираме, че освен страх и невежество в обществото ни има и положителна енергия, мисъл за другия и доброта.
В София има такава люлка, а се работи и с други градове и общини. Защото всяко дете има нужда от игра, от обич, грижа и приятелство.
Видят ли човек с увреждане, дават му пари
В ефира се включва и разказът на Тошко Църев, който е прикован към инвалидна количка, но има дом и работа, не позволява да го съжаляват и дори се ядосва от реакциите на хората, когато видят обездвижен човек по улицата, да му дават дребни пари. "Искам да виждат в мен човека, а не увреждането" – казва Тошко и настоява, че толерантността започва като търпение и уважение.
Преди седмица Федерацията на здравните синдикати към КНСБ заплаши с национални ефективни стачни действия във връзка с преговорите за колективен трудов договор в сектора. Акушер-гинекологът д-р Неделчо Тотев , директор на Общинската болница в Чирпан и председател на Сдружението на общинските болници, коментира в Lege Artis исканията на..
Родилките в "Майчин дом" ще попълват анкета при изписването, в която ще посочват дали са доволни от медицинското обслужване и от етичното отношение на лекари, акушерки, медицински сестри и санитари. Това е една от мерките за подобряване на комуникацията между лекари и пациенти в лечебното заведение, която ще бъде предприета след обвиненията срещу д-р..
ДОБРОволчески възможности по света и у нас в рамките на проекта "ДОБРОкаст пътува – пътувай с нас!" представя в "Нашият ден" Катерина Стоянова , председател на УС на CVS България. На фокус е фестивалът "48 часа Варуша Юг“, който предстои във Велико Търново между 15 – 17 август. "ДОБРОкаст" е единственият подкаст, посветен изцяло на..
Рекорден брой сигнали за онлайн насилие над деца са постъпили през последните две години – за това алармира Антоанета Василева, експерт по онлайн безопасност и координатор на Националния център за безопасен интернет. Най-уязвимата група са младежите на възраст между 10 и 14 години. 99% от сигналите са за момичета, само 1% – за момчета. Ето какво сочи..
Как технологиите променят образователния процес, има ли екранен аутизъм и какви са предимствата на новото поколение в променящата се технологична среда – разговор във "Време за наука" с проф. дпн Милен Замфиров , декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Проф. Замфиров коментира..
Книгата " Европейско кино за нетрадиционалисти – кинорежисьорите "ЗА" дъгата" с автор Елица Матеева се занимава с филми със специфична тематика,..
Той е лауреат от Националния конкурс "Млади таланти". Миналата 2024 година му донесе още отличия - бронзов медал и почетна грамота на Международната..
Хоров проект под наслов "Ирландска благословия" събра публиката на официална премиера в Дом-паметника "Йордан Йовков“ в Добрич. Авторската хорова..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg