„Вярваш ли ми“, попита той с първата си песен. Хората му отговориха, като започнаха да я слушат. Отново и отново. Навярно защото Атанас Кателиев прави музиката лична. Той държи да е част от създаването ѝ. Смята, че само така би могъл да я усети, а и да я предаде на публиката.
Наско е гласът на България. Преди това е познат като учителя по роботика в Математическата гимназия във Варна, който не спира да пее. В кварталния пиано бар, в семейната работилница, вкъщи. Атанас се е дипломирал като инженер, но от ранна детска възраст учи гайда. Пее и в хор. Никой обаче не е работил с гласа му. Всичко е учил сам, имитирайки онова, което чува. Смята, че имитацията е част от пътя към създаването на собствен стил. Именно собствения си стил гради в момента. Иска в песните си да разказва неразказаните истории. На български език.
„Вярваш ли ми“ е не просто първата песен на Атанас Кателиев. Тя е първата песен, която самият той създава. Текстът и музиката пише заедно с китариста Ангел Дюлгеров. Наско вече работи върху втората си музикална история. Отново лична и отново на български. Важното е и с нея да докосне публиката, да я накара да чувства. Това направи и с екипа на „Време и половина“.
В звуковия файл можете да чуете Атанас Кателиев, който е част от поредицата „Младите в изкуството“.
На 6 ноември публиката в Студио 1 на Радиото в София ще се наслади на музикална приказка за различните лица на един от най-чувствените инструменти в света – китарата. Сюжетът преплита български фолклор, балкански елементи, музика от целия свят, а главната роля е в ръцете на акустичното трио на китаристът Ангел Демирев, в което участват Петър..
В средата на 60-те години пред знаменития френски маестро се отварят широко вратите на най-реномираните театри на Стария континент и отвъд океана. През 1961 се срещат с Мария Калас. Prima donna assoluta e на върха в кариерата си, а Претр се превръща в един от любимите ѝ диригенти. Три години по-късно с посредничеството на EMI изкачват шеметна..
Внезапно на 58 години ни напусна Драгомир Йосифов – композитор, музиколог и диригент на Хора на Опера Пловдив. Драгомир Йосифов е роден през 1966 г. във Варна. Завършва диригентския клас на Държавната музикална академия в София при проф. Васил Арнаудов и доц. Димитър Манолов. Негови учители по композиция са проф. Лазар Николов и Божидар Спасов...
1 ноември Свири Оркестърът на Румънското национално радио с диригент Румън Гамба. 3.00 часа – Йон Думитреску (1913-1996), Симфоничен прелюд. 3.11 часа – Пьотр Илич Чайковски (1840-1893), Концерт за цигулка в Ре мажор, оп. 35. Солист: Александру Томеску (цигулка). 3.48 часа – Николо Паганини (1782-1840), Каприз № 24 в ла минор. Изпълнява Александру..
В рубриката "Разговорът" на предаването "Нашият ден" говорим за музикалното мениджърство и клубния живот в различните краища на Европа. Събеседник е Светослав Нунев – организатор на събития и концерти на български изпълнители в световната музикална столица Лондон, с дългогодишен опит като композитор и диджей. Той сподели своите наблюдения и..
Изкуствен интелект и киберсигурност – възможности за генериране на престъпления и ниво на защита. Каква е ролята на ИИ и има ли той негативни страни? Проф...
На 1 ноември – празникът на програма "Христо Ботев", в предаването "Мрежата" разговаряме с директора на програмата Кин Стоянов . "Културата в..
В Деня на народните будители в рубриката "Разговорът" на "Нашият ден" гостуват Иво Сиромахов, писател и автор на книгата "Моите вдъхновители", и Христо..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg