Куизът е игра, която трупа все повече популярност у нас. Главно в градските клубове и заведения. Там запалените по въпросите от всякакъв тип и последвалите бързи отговори хора могат да развихрят знанията си. Регламентът на играта напомня много на този в телевизионните игри „Минута е много“ и „Стани богат“.
В световен мащаб куизът е една много добре развита игра. У нас тя е по-позната под името „викторина“. Принципът обаче е същият – умствен спорт, при който играчите, които участват индивидуално или в отбори, се опитват да отговорят правилно на зададените им въпроси. Правят всичко това, докато се забавляват.
Важен компонент в играта е времето. То винаги е ограничено. Това придава още по-голяма страст и динамика на играта. Възможността да научиш още повече във всички сфери на човешкото познание пък я превръща в интелектуална зараза.
В много градове у нас се организират куиз вечери на различни теми. Спорт, наука, история, кино, литература, конкретни филмови и литературни заглавия и какво ли още не. Българското куиз общество също организира немалко игри. България дори е била домакин на Европейския куиз шампионат. Страната ни има и куиз играчи, които са постигали много добри резултати на световно ниво.
Какво обаче прави куиза толкова привлекателен за играчите и защо, макар и популярен, за него не се знае толкова много у нас? Георги Влайков, създател на „Quiz Night“, Пламен Младенов, десеткратен национален куиз шампион, трикратен победил в „Минута е много“, който е попадал неведнъж в топ 10 на Световния и на Европейския куиз шампионат, и Димитър Георгиев, основател на Българско куиз общество, отговарят на този въпрос. Чуйте повече от тях в звуковия файл.
В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме много и щедро го раздаваме, не ни се свиди. Огледаме се, видим област, където явно се нуждаят от акъл и веднага ставаме мозъчни донори, така да се каже. За съжаление често пъти акълът ни се отхвърля, не влиза в работа, което си личи навсякъде у нас. Това обаче не ни разколебава, продължаваме да раздаваме в..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начини в различните общности? В "Работилница за журналисти" на АЕЖ - България беше представено ново проучване на..
В Деня на патентоване на първата електрическа самобръсначка и първото изкуствено кръвопреливане в света, гост в студиото е Илиана Типова – отличник на випуска на 10-ия майсторски клас по радиожурналистика на БНР. Тя е автор и водещ на предаването за туризъм и хоби на Радио Кърджали "Накъде в неделя". За връзката между Граф Дракула, Хелоуин, гробищата..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни фактори – въздух, стрес, хранене, и в някои случаи се предават на следващите поколения. За епигенетичните фактори и тяхното овладяване в изпълненото със стрес ежедневие в "Terra Култура" говори..
От 2 декември всеки понеделник между 8:30 ч. и 9 ч. в ефира на "Нашият ден" ще гостуват български иноватори със зелена бизнес ориентация. Поводът е първото национално проучване на Move.bg "Зелени решения от България 2024" . За "зелените решения" в бизнеса и данните от проучването в предаването разговаряме със Саша Безуханова –..
Международният театрален фестивал "Дивадло" в Пилзен e един от най-престижните фестивали, посветени на театралното изкуство в Европа. Фестивалът представя..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg