Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ортопедично... за зимата

Проф. Румен Кастелов
Снимка: Кирил Чобанов

Сезонни травми, остеопороза, транспортен и спортен травматизъм, начин на живот и хранене, нови методи, кремове, мазила и нестероидни противовъзпалителни срещу болка и фрактури. Проф. Румен Кастелов от Медицинския институт на МВР болница коментира темата в "За здравето":

Кога е наложителна операция при счупване? 

"Няма две еднакви счупванияОт това логично следва, че и лечението не може да бъде еднакво. Има фрактури, които могат да се лекуват консервативно, т.е. без операция, има други, които задължително трябва да се оперират, за да може счупената кост да зарасне, има и трети тип счупвания, при които, ако не се направи операция, пациентът може да загине. Така че в зависимост от вида и тежестта на счупването всеки случай се преценява индивидуално."

Зачестиха травмите от каране на велосипед и скейтборд – за младите хора

"А пък за старите – "Не се качвайте по табуретки, не закачайте пердета... не карайте ски на тежки писти... с годините човек трябва да става разумен, да не забравя, че силата на мускулатурата се променя, координацията се променя и да не забравя, че физиологията важи за всички..."

Наднорменото тегло и ставният апарат. Ставите са създадени, предвидени да носят определена тежест

"Логично е наднорменото тегло да оказва влияние върху ставите, макар че и тук има индивидуалност, предопределена от съчетанието на гените. Има пълни хора, които се чувстват добре и през целия си живот не изпитват проблеми. А има и обратното. Причините и в единия и в другия случай са много. Да речем по рождение едни по-плитки стави са предпоставка за по-ранно износване, една травма... , приемането на лекарства, които отслабват костите, се оказва сериозен проблем също – лекарства за автоимунни или ревматологични заболявания (кортикостероиди, които влияят на костната плътност)."

Има ли връзка между консумацията на млечните продукти и ошипяването

"Това е несериозно. Няма такава връзка. Т.нар. "ошипяване" е свързано с износването на ставния хрущял. Появата на шипове в ставата е реакция на организма към износения хрущял. Изтънелият хрущял води до там, че организмът се мъчи да увеличи площта на ставата, за да намали натоварването. Така се появяват шиповете и всъщност те не са проблем, а са показател, че ставата боледува. Шиповете не болят, боли възпалената става заради износения хрущял.

Повече подробности можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Акад. Чавдар Славов

Мовембър, или мъже за пример

Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията, която наричаме и "мустакатия ноември", но и заглавието на един изключително показателен "мъжкарски" филм. Защото отговорността на по-силния пол винаги е била не само в полза на собственото здраве, но..

публикувано на 25.11.24 в 12:10

Татяна фон Педерсен: Сицилия е пример как се прави историко-културен туризъм

Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми   с..

публикувано на 24.11.24 в 13:05

Сериозни образователни игри разработват учени от БАН

Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...

публикувано на 22.11.24 в 10:20

Обичат ли учениците училището?

Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език.  Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..

публикувано на 21.11.24 в 16:30

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49