Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ортопедично... за зимата

Проф. Румен Кастелов
Снимка: Кирил Чобанов

Сезонни травми, остеопороза, транспортен и спортен травматизъм, начин на живот и хранене, нови методи, кремове, мазила и нестероидни противовъзпалителни срещу болка и фрактури. Проф. Румен Кастелов от Медицинския институт на МВР болница коментира темата в "За здравето":

Кога е наложителна операция при счупване? 

"Няма две еднакви счупванияОт това логично следва, че и лечението не може да бъде еднакво. Има фрактури, които могат да се лекуват консервативно, т.е. без операция, има други, които задължително трябва да се оперират, за да може счупената кост да зарасне, има и трети тип счупвания, при които, ако не се направи операция, пациентът може да загине. Така че в зависимост от вида и тежестта на счупването всеки случай се преценява индивидуално."

Зачестиха травмите от каране на велосипед и скейтборд – за младите хора

"А пък за старите – "Не се качвайте по табуретки, не закачайте пердета... не карайте ски на тежки писти... с годините човек трябва да става разумен, да не забравя, че силата на мускулатурата се променя, координацията се променя и да не забравя, че физиологията важи за всички..."

Наднорменото тегло и ставният апарат. Ставите са създадени, предвидени да носят определена тежест

"Логично е наднорменото тегло да оказва влияние върху ставите, макар че и тук има индивидуалност, предопределена от съчетанието на гените. Има пълни хора, които се чувстват добре и през целия си живот не изпитват проблеми. А има и обратното. Причините и в единия и в другия случай са много. Да речем по рождение едни по-плитки стави са предпоставка за по-ранно износване, една травма... , приемането на лекарства, които отслабват костите, се оказва сериозен проблем също – лекарства за автоимунни или ревматологични заболявания (кортикостероиди, които влияят на костната плътност)."

Има ли връзка между консумацията на млечните продукти и ошипяването

"Това е несериозно. Няма такава връзка. Т.нар. "ошипяване" е свързано с износването на ставния хрущял. Появата на шипове в ставата е реакция на организма към износения хрущял. Изтънелият хрущял води до там, че организмът се мъчи да увеличи площта на ставата, за да намали натоварването. Така се появяват шиповете и всъщност те не са проблем, а са показател, че ставата боледува. Шиповете не болят, боли възпалената става заради износения хрущял.

Повече подробности можете да чуете от звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Камен Тодоринчев, Мариана Борукова, Цвета Николова и Диана Банчева

Лятото на отборите от Спешъл Олимпикс, България

Преди 30 години и у нас стартира Програмата на Спешъл Олимпикс. От тогава хората с интелектуални затруднения в България имат възможност целогодишно да спортуват и да се състезават в различни спортове. Многобройни са успехите на нашите атлети от различни състезания. В началото на м. юни женският ни отбор победи отборите на Сърбия, Босна и Херцеговина..

публикувано на 27.06.24 в 12:50

Футболът като история и култура

Европейското първенство по футбол е в разгара си, в САЩ протичат мачовете от "Копа Американа" – светът е футбол, ако и да няма Мондиал. Тази планетарна обсебеност обаче си има корени – истории, които е добре да знаем и да разказваме. Защото футболът не е единствено спорт, футболът е и културно явление, което има нужда да бъде разисквано и..

публикувано на 26.06.24 в 17:35

Познават ли новородените майчиния си език?

Бебетата разбират майчиния си език още преди да се родят – Никола Кереков запознава слушателите на рубриката "Науката не спи" с научните доказателства за този феномен. Съветите да се говори ясно и разбираемо на бебето, докато то все още е в майчината утроба, не са безпочвени. Екип от френски учени доказва, че бебетата се раждат с езиково..

публикувано на 25.06.24 в 13:05

За чувствителните новини, кадри, данни и романи

Не е рядко явление родни думи и словосъчетания или добре познати заемки да се сдобият с ново значение, пряко внесено от чужд език и това очаквано предизвиква неразбиране, дори недоразумения. Както например модното "адресирам проблем", което по лични наблюдения се използва за "разглеждам", "поставям на обсъждане", "насочвам вниманието към", че дори..

публикувано на 25.06.24 в 12:14
Проф. Арман Постаджиян

Сърцето – най-важният и сетивен орган

Заглавието на настоящата ни ефирна среща вероятно ще бъде прието от кардиолозите, но едва ли с него ще се съгласят офталмолозите и други представители на лекарската гилдия. Това не е особен проблем, защото нашият екип само изостря сетивата за значимите здравни теми. В поредния брой на седмичното издание "За здравето" гостува проф. Арман..

публикувано на 25.06.24 в 11:45