Калина Василева е родена през 1989 г. в гр. Шумен в семейство на музиканти. Завършва НМУ „Любомир Пипков“ – София със специалност флейта. През 2013 г. завършва Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ - София, Инструментален факултет, в класа по флейта на проф. Лидия Ошавкова. Работи като оркестрант в състава на Софийската опера и балет за сезона 2012/2013. Носител е на награди от национални и международни конкурси: специална награда от конкурса за инструменталисти „Арт Амфора“ в РКИЦ - София (2004 г.), награда за изпълнение на произведение от Волфганг Амадеус Моцарт от конкурса „Музиката и земята“ - София (2006 г.), първа награда от конкурса „M.A.G.I.C.“ за немска и австрийска музика – Бургас (2007 г.), втора награда от конкурса за камерна музика в гр. Своге (2011 г.)
Участвала е в майсторските класове на проф. Филип Бернолд, Патрик Галоа (Франция), проф. Ясуо Ямамото (Япония), Петер Лукас Граф (Швейцария) и др. Била е солист на Държавен симфоничен оркестър - Шумен, Оркестър „Орфей“ - Перник, Филхармонията в Разград, Академичния симфоничен оркестър към НМА.
Калина Василева завършва Теоретико-композиторския и диригентски факултет на НМА „Панчо Владигеров“ със специалност оперно-симфонично дирижиране в класа на проф. Пламен Джуров и ас. Георги Патриков. На 7.12.2011 г. дебютира като диригент на Академичния симфоничен оркестър. Изнасяла е концерти като гост-диригент в Шумен и Разград. От септември 2013 е назначена като диригент в „Симфониета“ Шумен.
По случай 170-годишнината от основаването на първия български оркестър беше издадено нейното изследване „Оркестровото дело в Шумен от първия български оркестър до днес“, която ще бъде представена на 11 март от 18 часа в Регионалната библиотека „Стоян Чилингиров“ в Шумен, после на 17 март в Русе на МФ „Мартенски музикални дни“, а след това на МФ „Софийски музикални седмици“, както и на ММФ „Варненско лято“ на 11 юли.
В звуковия файл можете да научите какво сподели Калина Василева.
Записът е от паметен спектакъл, с който на 7 декември 1982 година откриват сезона в Миланската скала – събитие със силен отзвук и сред специалисти, и сред меломани. Излъчваме го ( на 22 февруари от 20 часа ) заради участието на Мирела Френи, великолепна в ролята на Елвира. Както разбира се и заради удивителното преобразяване на Николай Гяуров като..
Музика: Джузепе Верди Либрето: Франческо Пиаве по драмата на Виктор Юго. Представена за първи път: 9 март 1844 година във Венеция. Действащи лица: • Ернани - бивш благородник, в момента разбойник (тенор) • Елвира - годеница на Да Силва, влюбена в Ернани (сопран) • Гомес да Силва - испански благородник (бас) • Дон Карлос - бъдещият Карл V,..
Излезе от печат сборникът "Избрани хорови творби" на композитора, диригент и преподавател в Нов български университет – проф. д-р Георги Петков. Изданието съдържа 22 песни от различни фолклорни области, които проф. Петков е писал за различните състави, с които е работил през годините. "Реших, че е дошло време да предоставя на колегите хорови..
Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
XVIII националната археологическа изложба "Българска археология 2024" се откри в чест на професионалния празник на археолога в Националния..
Националното училище по танцови изкуства ще отбележи 20 години специалност "Модерен танц" със спектакъл на 26 февруари в зала 2 на НДК "Азарян" от 19..
Наричат двумилионния град Коня в Република Турция "културната и духовна столица на страната". Наричат го още "градът на Мевляна" и "градът на дервишите"...
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg