Кариерата на великия пианист се отличава от обичайното за музикален гений: уроци е взимал от баща си, Теофил Рихтер, етнически германец, преподавател в Одеската консерватория. От малък чете перфектно на прима виста, така че работи като корепетитор в оперни и балетни трупи. Първия си концерт изнася 19-годишен в един клуб на инженери в Одеса. Но систематично започва да изучава музика едва на 21 години: явява се на конкурс за млади таланти в Московската консерватория, без надежда да го спечели. Големият Хенрих Нейгауз го забелязва и възкликва: „Това е ученикът, когото чакам цял живот“ – и добавя „макар че няма на какво повече да го науча“.
В това предаване ще звучат записи от софийското турне на големия пианист през февруари 1958 г: „Картини от една изложба“ на Мусоргски – записът веднага печели световна слава; пиеси от Шуберт и Лист – в тях има финес, своеобразна нежна пищност, невероятна виртуозност, която е като деликатен огън и в която няма нищо показно.
Ще излъчим и клавирни концерти от Моцарт и Брамс – със Софийската филхармония под диригентството на Константин Илиев: удивителна сплав между солист и оркестър, които музицират в общо дихание, а на моменти – особено в бавните части – сякаш в една темброва гама.
Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg