Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Великите оркестратори на съвремието: Алън Броудбент

Алън Броудбент
Снимка: личен архив

Новозеландският пианист, композитор, оркестратор, диригент и носител на две награди „Грами“ Алън Броудбент, ще бъде на фокус в предстоящото издание на предаването „Музикална мрежа“.

Ще ви представим албума му Developing story за джаз трио и симфоничен оркестър, издаден през 2017 г.

Developing story (Развиваща се история) е записан в известното „Аби Роуд“ студио в Лондон с продуцент и издател Ралф Кемпер.

Албумът се състои от девет оркестрови пиеси, както авторски композиции на Алън Броудбент, така и популярни джаз стандарти на Майлс Дейвис, Джон Колтрейн и Тад Дамерон.

Три от пиесите, с които започва албумът, са и трите части от едноименната сюита Developing story. Изпълнението е на Лондонския Метрополитен Оркестър и джаз триото от Питър Ърскин- барабани, Харви Ес - контрабас и Алън Броудбент -пиано.

Легенди се носят за неземната красота на Нова Зеландия.

Ако това, че e роден по тези божествено красиви земи е предпоставка за божествените звуци и хармония, извиращи от композициите и оркестрациите му, то подгответе се да бъдете разтърсени по един неповторим начин. Когато чух за първи път албума, бях покосена като от електрически ток. Такова силно въздействие имат върху нас само велики майстори като Рахманинов, Дебюси, Равел.

За почитателите на джаза и симфоничната музика, както и на симфоничния джаз, албумът Developing story ще донесе върховна наслада.

Но нека споменем и някои важни биографични факти от живота на Алън Броудбент.

Роден е през 1947 г. в гр. Окланд, Нова Зеландия. Започва да учи пиано и теория на музиката в родния си град, а на 19-годишна възраст получава стипендия за Berklee College of Music в Бостън. След като завършва следването си там със специалностите джаз композиция и аранжимент при известния джаз тромпетист Хърб Померой, е поканен да се присъедини към бенда на Уди Хърман като негов пианист и аранжор.

През 1972 г. се установява в Лос Анджелис и започва дългогодишното му и плодотворно сътрудничество с легендарната джаз певица Айрин Крал, както и с прочутите оркестратори Нелсън Ридъл и Джони Мендел.

В началото на 90-те години Алън Броудбент участва в грандиозния проект на Натали Кол Unforgetable, като неин пианист и диригент, както в албума, така и в турнетата й.

По-късно оркестрира песента When I Fall In Love, вторият дует на Натали с баща й Нат Кинг Кол.

С тази песен печели първата си награда „Грами“ за най-добра оркестрация съпровождаща вокал.

Малко след това става член на квартета на Чарли Хейдън, обикаляйки фестивалите в Европа, Великобритания и САЩ.

Именно с тази група той печели втората си награда „Грами“ за оркестрацията си на песента Lonely Town, композиция на Ленард Бърнстейн за Шърли Хорн. Като солист и със своето джаз трио Алън Броудбент е номиниран и два пъти за „Грами“ за най-добро инструментално изпълнение, наред с изпълнители като Хърби Хенкок, Сони Ролинс и Кийт Джарет.

През 2007 г. е награден с орден за заслуги в Нова Зеландия, чест, която той цени високо.

Алън Броудбент e диригент на голяма част от концертите на джаз певицата и пианистка Даяна Крал, както и на концерта й в парижката зала „Олимпия“, откъдето е заснето и нейното първо DVD Live In Paris.

Пише шест струнни аранжимента за албума Kisses On The Bottom на сър Пол Маккартни с Лондонския симфоничен оркестър, песни от който са звучали многократно в предаването „Музикална мрежа“.

Като аранжор е работил и за албумите на Скот Хамилтън, Барбра Стрейзанд, Боб Брукмайер, Лий Ритенауър, Тутс Тилеманс, Кени Ранкин, Еди Даниелс, Даян Шур, Линда Ронстад, Род Стюарт, Сет Макфарлън и много други изтъкнати световни музиканти.

През 2019 год. осъществява деветмесечно турне с различни формации (соло, дуо, трио, квартет) в Турция, Австрия, Германия, Англия, САЩ и Япония.

Албумът Developing story е съчетание от импресионизъм, романтизъм, преплитащи се с драматичност и изтънчена джаз стилистика.

Един красив музикален разказ, който кара въображението да лети из непознати и невидими измерения отвъд границите на осезаемото и сетивното.

Ако желаете да се докоснете до това висше изкуство, уважаеми слушатели, заповядайте да чуете албума Developing story на 12 март, четвъртък от 11 ч.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Шедьовър на Бритън на оперната сцена в Брюксел

Интригуващата, енигматична камерна опера на Бенджамин Бритън "Въртенето на винта" се игра през май в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Творбата се счита за един от шедьоврите в оперната литература, създадени след Втората световна война. Световната премиера на"Въртенето на винта" е през 1954 г. в театър "Ла Фениче" във Венеция, представена от..

публикувано на 19.05.24 в 08:15
The Crossover Trio и Теодосий Спасов

Теодосий Спасов и The Crossover Trio с нов музикален проект на българска сцена

На 18 май в рамките на SoFest Spring маестро Теодосий Спасов и гръцкото The Crossover Trio ще ни отведат на музикално пътешествие до Източното Средиземноморие и Балканите в Sofia Live Club. Виртуозният музикант превръща изпълненията си в необикновен синтез между традиционен фолклор и класически джаз, а гръцкото трио ще се включи с мелодии на..

публикувано на 18.05.24 в 08:25
Борис Христов  в ролята на хан Кончак в „Княз Игор”

Борис Христов като Галицки и Кончак в "Княз Игор" на Бородин

На 18 май преди 110 години е роден   Борис Христов . Избрахме запис от Златния фонд на БНР, който със сигурност ще изостри любопитството ви: "Княз Игор" от Бородин. Осъществен е през 1966 година в Париж с изцяло български състав. В ролите на Галицки и Кончак ще слушате Борис Христов. Това е период на върховно изпитание за великия певец. През 1964..

публикувано на 18.05.24 в 07:50
Станислав Почекански и Аделина Александрова в студиото на програма „Христо Ботев“

Станислав Почекански: Успехите на моите ученици са двигател, който ме кара да вървя напред

"Общуването с младите хора не само ме зарежда, но и ме обогатява – казва Станислав Почекански. Вече девет години той е Председател на Съюза на българските музикални и танцови дейци, но освен това е и великолепен цугтромбонист и преподавател, който заслужено се гордее с постиженията на своите ученици от класа по камерна музика. – Със своя мироглед и..

публикувано на 17.05.24 в 15:45
Гергей Мадараш, гост-диригент

Томас Аунер и Гергей Мадараш в дебют със Симфоничния радиооркестър

Интригуваща и стилно подбрана програма предлага Симфоничният оркестър на Националното радио на 17 май, петък, от 19.00 часа , който ще бъде излъчен в пряко предаване на вълните на програма "Христо Ботев". Концертът в столичната зала "България" под надслов "Симфонични контрасти" под палката на унгарския гост-диригент Гергей Мадараш, който..

публикувано на 17.05.24 в 08:58