Поредното издание на предаването „Български изпълнители“ ще срещне почитателите на класическата музика с изявения български майстор на виолончелото Александър Сомов – любимец не само на ценителите на виолончеловото изкуство, а и на повечето меломани. Роден и израснал в София, след завършването на Националното музикално училище „Любомир Пипков“ той продължава обучението си в Guildhall School of Music and Drama в Лондон при Стефан Попов, където през 1998 г. Сомов става първият източноевропеец – носител на Златния медал, най-високата награда на Guildhall School. Лауреат е и на редица авторитетни награди от български и международни конкурси.
Александър Сомов е редовен гост-концертмайстор на Лондонската филхармония, Лондонския симфоничен оркестър и Шотландския камерен оркестър. Осъществява редица концертни гастроли като солист с оркестри като Филхармонията на Страсбург, Щатскапеле Ахерн, Българското национално радио, Софийската филхармония, а като камерен изпълнител работи с музиканти от ранга на Томас Цеетмайер, Жан-Ив Тибоде, Taсмин Литъл, Борис Гарлицки, Джон Йорк, Нейтън Уилямсън, Люси Джил и Maнфредо Грация.
Професионалното му израстване го отвежда до престижните позиции на соло-виолончелист на Northern Sinfonia – Нюкясъл, а от 2006 е Violoncelle Super Soliste на Филхармонията на Страсбург. Александър Сомов не остава безразличен и към педагогическата мисия – преподава в Консерваторията на Страсбург, а също така дава редовни майсторски класове в София, Страсбург, Рингамала (Швеция) и Флен (Франция).
На 7 февруари, непосредствено преди концерта му със Симфоничния оркестър на БНР, музикантът сподели: „Има много хубава музика, написана за виолончело, която за съжаление не се изпълнява често, а заслужава да се изпълнява… Най-често поради технически обстоятелства има много причини тази музика да не се свири, но има и още повече причини да се свири…“.
Целия разговор с Александър Сомов можете да чуете на 13 март от 23 часа.
С последната, четвърта част – "Залезът на боговете", завърши представянето на монументалната тетралогия "Пръстенът на нибелунга" на Рихард Вагнер в Кралския театър "Ла Моне" в Брюксел. Огромно начинание, започнало през ноември 2023 г. Продукцията ще остане в историята на операта и с факта, че тя бе реализирана сценично от двама режисьори...
73 сезон на Оперния фестивал в Уексфорд, Ирландия се откри на 18 октомври 2024 г. със спектакъл на опера, определяна като "типично италианска" – "Маските" на Пиетро Маскани. В предаването ви предлагаме пълен запис от залата на Националния оперен театър в Уексфорд с участието на солисти и оркестъра на Уексфордския фестивал под диригентството на..
Музика: Пиетро Маскани Либрето: Луиджи Илика Премиера: 17 януари 1901 г. Пролог Актьорите и техният импресарио представят героите: • Бригела, пътуващ търговец; • д-р Грациано, юрист; • Коломбина, неговата прислужница (влюбена в Бригела); • Панталоне, богат жител; • дъщеря му Розаура (влюбена във Флориндо); • заекващия Тарталия; • капитан..
Три талантливи дами обединяват творческите си усилия, за да зарадват публиката с разнообразна програма. Надежда Цанова, Петромила Йакас и Вилиана Вълчева поставят музикален мост между България и Хърватска с концерт, озаглавен "Жените в музиката". "След първата професионална среща с Петромила решихме, че ще бъде интересно да се направи едно..
16 февруари Изпълнения на ансамбъл La Venexiana с Габриеле Паломба – теорба и диригент. 3.00 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Di far semper gioire (Винаги да радва хората) из "Мадригали и канцонети", книга девета от 1651. 3.03 часа – Клаудио Монтеверди (1567-1643), Ohimè dov’è il mio ben (Уви, къде ми е доброто) из Седма книга с мадригали от..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в..
Когато предишния път бях на остров Мавриций надлежно се сбогувах с него завинаги, защото смятах, че едва ли ще се върна в този отрязък от рая. Но..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg