Така поне си представят неотложните действия срещу коронавируса малките възпитаници на „Летящата класна стая“ – базовият център на „Кооперативна академия“. Академията е обучителна организация, работеща по модела на кооперативната грижа с методика на обучението, структура и управление според формата на Световната асоциация на кооперативите.
Поводът да надникнем в центъра е една работилница от програмата на за съжаление отложения фестивал „(не)Възможното образование“, подготвена от психоложката Петя Гиева, съоснователка и учителка в Академията. „Картография на радостта“ е надсловът на работилницата, в чийто център е играта. Играта не като забавление, загуба на време или „метод“ за обучение, а играта като процес на учене, общуване, изява и израстване на детето. Дори когато играта е спонтанна и без участие на възрастен, тя е незаменима като „тренировка“, симулация на житейски роли, ситуации, търсене на решения и справяне с проблеми. Лишаването от игра или според специалистите „игровата депривация“ оказва силно отрицателно въздействие върху малките и в по-късните им години като възрастни. Прояви на насилие, антисоциално поведение, неуспешно общуване, дори нарушено мозъчно развитие са сред заплахите за лишените от възможност да играят деца. А когато играта е част от обучението, тя предоставя чудесна възможност за развитие, изява и стимулиране на любознателността.
Повече за опита на психоложката Петя Гиева чуйте в записа. Работилницата „Картография на радостта“ и другите отложени прожекции и събития от фестивала „(не)Възможното образование“ ще очакваме с интерес след отмяната на мерките срещу коронавируса.
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф. Лучия Антонова, директорка на Института за български език към БАН, ръководители и членове на секциите в Института, проф. Веселка Желязкова, директорка на Кирило-Методиевския научен център при БАН,..
На 1 декември ще отбележим Световния ден за борба със СПИН. Дни преди светът да насочи внимание към това заболяване, Никола Кереков запознава слушателите на "Време за наука" с един нов медикамент – селективно противовирусно средство, което вероятно ще изиграе ключова роля в световната борба със СПИН. Медикаментите срещу HIV инфекцията се..
Ивайло Петров е млад и много деен човек, носител на много награди и отличия, включително и на именната стипендия "Джон Атанасов" на фондация "Еврика". Защо обаче определям Ивайло Петров като много деен човек? Защото дори в момента той завършва две магистратури – една в Техническия университет във Варна, но в същото време учи магистратура и в..
Месецът, посветен на мъжкото здраве, бе анализиран от акад. Чавдар Славов. В мотото на здравната среща в ефир използвахме популярното име на кампанията, която наричаме и "мустакатия ноември", но и заглавието на един изключително показателен "мъжкарски" филм. Защото отговорността на по-силния пол винаги е била не само в полза на собственото здраве, но..
Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми с..
Как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстояние? Може ли да бъде причина за маргинализация и как..
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
Епигенетиката изучава изменения в гените, които не се дължат на промени в ДНК последователността. Тези промени могат да бъдат предизвикани от външни..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg