Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Топ 10 на най-отблъскващите деликатеси в света

Печена тарантула, крекер от оси и сирене с ларви от мухи са част от гадната подборка

В безизходна ситуация всеки от нас би изял каквото и да е блюдо, колкото и гнусно да изглежда или да е противно на вкус. Но в някои части от света хората доброволно нагъват „деликатеси“, които с едва ли бихме опитали дори на границата на гладната смърт.

Ето Топ 10 на най-отвратителните от тях:

10. Касу марцу
Наричат това сирене „гнил кашкавал“. То се произвежда само в Сардиния и съдържа живи личинки на насекоми. Приготвят го, като поставят сиренето на улицата, предварително отрязвайки част от кората му, за да може мухите да снесат вътре своите яйца.
Излюпилите се от тях личинки започват да прояждат питата отвътре и от стомашния им сок сиренето става много меко. Докато върлуват по „шведската маса“, гадинките дори карат деликатесът да се движи като жив. Докато стане готов за ядене, в него се струпват хиляди личинки. Някои ги махат, преди да си отрежат парче от Касу марцу, но истинските ценители го консумират заедно с тях.

Дуриан9. Дуриан
На външен вид този тропически плод не предизвиква първосигнално отвращение както останалите храни, които ви представям. Но пък бодливият фрукт не предполага да е чак толкова неповторим на вкус. И най вече на мирис :))
В Югоизточна Азия го наричат „царят на плодовете“. Слагат го в шейкове, сладолед, кафе и бонбони. При разрязването му е по-добре да бъдете с противогаз, защото „ароматът“ му напомня гнил лук или селски нужник. При това е толкова агресивен, че е забранено да се качвате с него в обществен транспорт или асансьор и дори да го внасяте в хотел.


8. Балют
Балют е гозба от патица в широк смисъл, изключително популярна във Филипините. Но с наслада я хапват също така в Лаос, Камбоджа, Виетнам и Тайланд. Казано просто на български, това е запъртък. По-точно оплодено патешко яйце, което се вари, пече или пържи, когато в него вече се е оформило пиленце.
Филипинците предпочитат да го ядат на 17-ия ден от развитието, но виетнамците го предпочитат малко преди излюпването – между 19-ия и 20-ия ден, когато зародишът вече има оперение, клюн и хрущяли. Подправят балюта със сол, чесън и оцет.


7. Хагис
Странни, екзотични и неприятни ястия готвят не само на Изток. Хагисът, например, е популярна в Шотландия гозба. Това е пудинг от овнешки карантии, по-специално сърце, бял и черен дроб.
Те се смесват с лук, овесени ядки, свинска мас, подправки и сол и се сервират директно в стомаха на животното. Произходът на това блюдо е неизвестен, но се смята, че то е създадено от необходимостта да се оползотворят нетрайните животински органи. Ястието обаче остава популярно дори след изобретяването на хладилника.

6. Очи от риба тон
Може да ви се стори странно, но очите от риба тон са изключително популярни в Япония и можете да си ги купите от всеки магазин. Те са изложени там в компанията на рибено масло и разсечени мускули.
Гигантските очи се варят или задушават, докато частично не помътнеят. На вкус напомнят октопода или калмарите – леко гумени отвън, но меки отвътре. Рибеното масло и мускулите, с които обикновено се продават очите от риба тон също се смятат за деликатес. Напълно възможно е наистина да се окаже вкусно, но само като видиш втренченият в теб поглед, ти се отщява да опиташ.

5. Меча лапа
В случая изобщо не става за ястието „Меча лапа“ от мляно свинско, което всяка домакиня може да приготви в кухнята си. В страните на Далечния изток и в Камбоджа супата от лапи на истинска мечка се смята за божествена на вкус.
За жалост, клетите животни, чиито лапи се използват за приготвянето му, често се държат при непоносими условия. Прекарват живота си в клетка и за тях се грижат хора, които нямат никакво отношение към живите същества. Развъждането на мечки за храна е забранено в много от източните държави и строго се контролира в останалите.

4. Столетно яйце
Вероятно е западняшка превзетост, но съгласете се, че в Азия хората ядат доста странни неща. Например, столетното яйце е обикновено патешко или кокоше „произведение“, отлежавало с месеци в специална смес от глина, пепел, вар и оризови шлюпки.
В резултат белтъкът се сгъстява до червено-кафяво възсолено желе, а белтъкът става тъмнозелен. Ароматът напомня амоняк или сероводород. Във всеки случай, ако външният вид не предизвика у вас достатъчно отвращение, миризмата ще го довърши. Столетните яйца ги хапват сладко-сладко на закуска или ги добавят към супи и други ястия.

3. Крекери с оси
Трудно е за вярване, че ако се натъкнеш на разлютен рояк от оси, ще си ги представиш като нещо вкусно за ядене.
В Япония обаче е възможно. Там ловят осите, варят ги, изсушават ги и ги размесват в тесто за крекери. Разбира се, яденето на насекоми далеч не е чисто нов феномен. В Страната на изгряващото слънце от векове ядат някои бубулечки заради хранителната им стойност, включваща богат запас от протеини. А може би пък са им вкусни.

2. Сърце от жива кобра
Сякаш ястие от суровото сърце на кобрата не е достатъчно екзотично, ами змията трябва да е и жива! Този „деликатес“ е първи в списъка на любимите гозби във Виетнам. Но е популярен и в цяла Азия.
В северната част на Виетнам мнозина вярват, че сърцето на змията ще им предаде способностите и силата на голямата отровна змия. В наши дни ритуалът по приготвянето е предимно за по-смели (и състоятелни) туристи. Змията се сервира до трапезата още жива, главата ѝ се отрязва и отровата се изтръгва. След това влечугото се разрязва и се изважда биещото ѝ още сърце. Онези, които са опитали гозбата, твърдят, че са усетили пулса на кобрата в гърлото си.

1. Печена тарантула
Повечето европейци биха изпаднали в истерия само при вида на косматия паяк тарантула. По-юначните тутакси биха го подгонили с чехъла.
В Камбоджа тези обитатели на нощните ни кошмари се смятат за върха на кулинарния екстаз. Пекат ги на скара с чесън и сол и често ги продават в уличните лафки. Казват, че консистенцията е хрупкава отвън гъста отвътре. Вкусът бил доста приятен – нещо като пилешко. Обикновено от тарантулата се яде само главата и краката, но някои екстремисти нагъват и средната част, която съдържа кафява смес от органи и екскременти.

ВИЖТЕ ОЩЕ

Татяна фон Педерсен: Сицилия е пример как се прави историко-културен туризъм

Много от слушателите на "Покана за пътуване" със сигурност са ходили до Сицилия, единият от двата италиански острова с автономен статут. Първата ни асоциация от там, естествено е вулкана Етна и природни красоти, а втората – мафия. Но едва ли в съзнанието ни ще изникне кинофестивал. А точно на такъв, при това за документални филми   с..

публикувано на 24.11.24 в 13:05

Сериозни образователни игри разработват учени от БАН

Институтът по математика и информатика - БАН, учредител на Регионалния академичен център на БАН - Бургас, стартира нов проект BG-RRP-2.011-0004 "Иновативна софтуерна платформа за сериозни образователни игри с креативна визуализация за изграждане на компетентност и отговорно управление на природните ресурси" (ProNature). Ръководител на проекта е доц...

публикувано на 22.11.24 в 10:20

Обичат ли учениците училището?

Даниъл Т. Уилингам е когнитивен психолог, посветил живота си на нелеката задача да "превежда" достиженията на науката на езика на класната стая. Всички съвети на експерта са събрани в книгата "Защо учениците не обичат училището?", издадена на български език.  Като тръгва от тезата, че има девет принципа за работата на ума, които не биха се променили..

публикувано на 21.11.24 в 16:30

Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до края на ноември

Във връзка с 70-годишния юбилей на ЦЕРН и по случай 25-ата годишнина от пълноправното членство на България във водещата научна организация, Министерството на образованието и науката, Софийският университет "Св. Кл. Охридски" и Институтът за ядрени изследвания и ядрена енергетика към БАН организират изложба, която е посветена на настоящето и бъдещето..

обновено на 21.11.24 в 15:49

18.XI.1989: Първа глътка свобода

На 18 ноември 1989 г. преди 35 години пред Храм-паметника "Св. Александър Невски" се проведе първият митинг на българската опозиция, възвестил необратимостта на политическите и обществени промени в страната. Тогава видяхме лицата на т.нар. "неформали" – косясали, брадясали, рошави и донякъде неугледни, но в същото време всички с плам в очите,..

публикувано на 21.11.24 в 12:25