Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Христо Найденски:

Доказано е генетично сходство от 99% между дивия и човешки тип коронавирус

Панголин, животните често са обект на бракониерски улов и се използват за храна на места в Азия
Снимка: ЕПА/БГНЕС

В своята еволюция човекът и микробите са в постоянна борба за съществуване и имат свои механизми, с които да воюват. Хората са изградили своята имунна (защитна) система. Микроорганизмите – своите фактори на вирулентност и агресивност – обект на интензивни проучвания. Те биха ни дали ключа към една интензивна борба с отделните инфекции, възможност за бърза и надеждна диагностика, както и за създаването на успешни терапевтични средства и ваксини. Проф. Христо Найденски от Института по микробиология "Стефан Ангелов" към БАН, ръководител на Департамента по инфекциозна микробиология разясни в здравната рубрика на "Нашият ден": 

"Предвид високата изменчивост на инфекциозните агенти, неравномерната структура на имунитета сред хора и животни и съответно натиска и ефектите на околната среда, днес ние сме изправени пред една безпрецедентна криза, какъвто е случаят с коронавирусната инфекция, която протича като пандемия, каза проф. Найденски и очерта някои аспекти на тази зооноза:

Разбира се, инфекциите от коронавирус съществуват при много диви и домашни животни и птици, но връзката с човека при тях не е доказана."

Различни версии за произхода на Covid-19 

"От научна гледна точка, лично за мен, една изглежда най-правдоподобна. Това са панголините, наричани още люспеници, животни, подобно на мравояда, които се заразяват от прилепи и в последствие и човека. Доказано е генетично сходство от 99% между дивия и човешки тип коронавирус

Човечеството днес няма широк набор от инструменти, с които да се противопостави на тази инфекция. Липсват специфични антивирусни препарати. Най-мощното оръжие, с което човекът разполага днес – антибиотиците – е неефективно срещу вирусите

Настоящите мерки включват основно карантинни мероприятия, дезинфекция, старателна лична хигиена – те са в основата на противоепидемичните дейности, които здравните власти препоръчват.

Разговорът с проф. Христо Найденски от Института по микробиология "Стефан Ангелов" към БАН, ръководител на Департамента по инфекциозна микробиология – е част от кампанията на БНР, осъществявана от програма "Христо Ботев", "За здравето – заедно в борбата с коронавируса". Целта на тази кампания е с помощта на водещи специалисти – лекари и учени, да даде вярна и точна информация за всички въпроси, свързани със здравната ситуация в момента.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отговорността да бъдеш наследник на Васил Левски

Дни преди датата 19 февруари, когато българите честват годишнината от обесването на Апостола на свободата, отдаваме почит на неговите живот и дело. За отговорността да си наследник на Васил Левски в "Нашият ден" говори Христина Богданова , една от наследниците му, която прави много да не бъде делото му забравено, а паметта за него изкривена...

публикувано на 06.02.25 в 10:14

Акъл за всички

В редакция "Хумор и сатира" акъл имаме за всички, че и ще остане.  Ето например достатъчно акъл как да бъде изградена бързо и без особени вложения от наша страна стратегическата магистрала до Видин.  Отговорните за това фактори, разните там магистралостроители и давачите на обещания да взимат по лист и химикалка и да си водят записки. Чуйте за..

публикувано на 05.02.25 в 16:45
д-р Цветеслава Гълъбова

Изписани, но изоставени: Психично болните и проблемите на системата

На вчерашния 4 февруари 2024 г. 22-годишна жена намушка няколко души в центъра на София.  В ефира на "Lege Atris" психиатърът Цветеслава Гълъбова коментира случая и постави акцент върху проблемите в системата за психично здраве в България. Жена намушка с нож трима души на столичния булевард "Витоша" (ОБНОВЕНА) Според д-р Гълъбова жената е..

обновено на 05.02.25 в 13:33

Открито заседание по сигнал за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето

Тема с продължение: Какво се случва с наредбите, засягащи парантерално хранене, какво дело в Административния съд на София предстои на 7 февруари – интервю в Lege Artis с д-р Антоанета Тончева , генетик и член на сдружението "Общност Мостове". Предстои открито съдебно заседание по сигнала за дискриминация на Наредба № 2 и Закона за здравето...

публикувано на 05.02.25 в 12:47
Доц. Жана Попова

Училищните медии на фокус: Академична инициатива обединява младите журналисти

Катедра "Радио и телевизия" към Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет "Св. Климент Охридски" организира среща с училищните медии в страната в рамките на своя годишен фестивал. Това обяви доц. Жана Попова в ефира на предаването "Нашият ден" . Според нея инициативата цели да обедини всички форми на училищна..

обновено на 05.02.25 в 11:57