Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Почина бащата на Астерикс, Албер Юдерзо

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Френският автор на комикси Албер Юдерзо е починал на 92 години от сърдечен удар, без връзка с коронавируса.

Юдерзо и писателят Рьоне Госини започват да създават историите за Астерикс през 1959 г., превръщайки малкия гал в един от най-разпознаваемите образи на фернската популярна култура - с над 370 милиона продадени комикс издания, 11 филма и тематичен парк.

Всяка от историите започва по един и същи начин: "През 50 г. пр. Хр. цяла Галия е подчинена на римляните. Е, добре, не цялата... едно малко селце от непокорни гали все още се държи срещу нашествениците."

"Като дете обичах Астерикс, стилът му беше абсолютно иконичен - казва Кресида Коуел, илюстраторката на поредицата "Как да си дредираш дракон". - Да създадеш всички тези разпознаваеми персонажи и да изпипаш до последния детайл всички мащабни битки и екшън сцени, си е постижение само по себе си, но истинската им сила е в съчетанието на бързо-развиващото се действие с толкова много хумор и топлота. Астерикс научи поколения деца по света да обикнат четенето."

Писателят Оливър Кам, чиято майка е преводачката на комиксите за Астерикс на английски, казва: "Гениален художник, чийто умения брилянтно се съчетаваха с тези на Рьне Госини."

Юдерзо среща Госини (автор също така на историите за Малкия Никола, където пък си партнира с друг художник - Семпе) през 1951 г. Двамата започват да работят заедно. През 1959 г. им поръчват да създадат списание на име "Пилот", в което да има "типично френски герой". Те решават да ситуират историята в древна Галия. Първият брой е публикуван през октомври и включва историята за Астерикс, оттогава са продадени над 300 екземпляра.

Госини умира през 1977 г. и Юдерзо продължава сам да прави приключенията на Астерикс. "Голямата раздяла" е 25-ят албум за малкия гал, публикуван през 1980  г. и създаден изцяло от Юдерзо.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Берлин, Берлин" е в Пловдив

Спасението, което театърът предлага, често е пречистващ смях. Точно както е в премиерния за Пловдивския драматичен театър "Н.О. Масалитинов" спектакъл "Берлин, Берлин". Той ще се играе на 9 и 10 май . Ако комедията е трагедия, погледната от дистанцията на времето, то в пиесата на Жералд Сиблерас и Патрик Одекьор през много смях се разказва..

публикувано на 08.05.25 в 17:09
Антон Баев – директор на  Международния фестивал на поезията

В Пловдив се провежда Международният фестивал на поезията "Орфей"

В Пловдив се провежда Международният фестивал на поезията "Орфей". Поети от Хърватия, Чехия, Словакия, Естония, Турция, Босна и Херцеговина, Дания, Грузия и България четат на роден език и в превод на български в двете фестивални вечери.  По време на откриващата вечер ще бъде връчена голямата награда "Орфей" – за изключителен принос към поезията,..

обновено на 08.05.25 в 15:10

Библиотеките днес – памет на нацията, хранилище на книжовното наследство, социално място

Преди 11 май, когато Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" (НБКМ) чества своя патронен празник, а библиотекарите в България празнуват професионален празник, в "Артефир" гостува директорката на НБКМ и председател на Българската библиотечно-информационна асоциация (ББИА)  доц. д-р Калина Иванова. Доц. Иванова използва част от..

публикувано на 08.05.25 в 13:45
Мона Чобан

Гостоприемството, вдъхновението и родопските чудеса на писателката Мона Чобан

В "Нашият ден" разговаряме с Мона Чобан , писателка, и собственик на къща за гости в село Змиево в Родопите. Тя е автор на книгите "Сексът не е повод за запознанство", "Доста" и "Париж 18", живяла е в Париж и Москва, а днес намира вдъхновение сред българската природа.  Какво сподели Чобан за писането, гостоприемството, родопските легенди, живота..

публикувано на 08.05.25 в 13:05
Флейтистката София Василева-Мартинова и Стоян Мартинов на пианото

Камерен концерт флейта и пиано, японска калиграфия и хайку стихове в Трявна и Копривщица

"Нежна серенада" е камерен концерт флейта (София Василева-Мартинова) и пиано (Стоян Мартинов), японска калиграфия и суми-е на живо и хайку стихове(Венелина Петкова). В програмата са включени съвременни японски композитори (Юко Уебаяши Такацугу Мурамацу) и аранжименти на традиционни японски пиеси. Проектът ще бъде представен в Трявна и Копривщица...

публикувано на 08.05.25 в 12:45