Загубите за спортистите и за организаторите на олимпийските игри от отлагането им са огромни и те не се измерват само в пари, бе коментарът на нашата голяма атлетка от близкото минало и вицепрезидент на Българския олимпийски комитет Йорданка Благоева. "Спортната кариера е кратка, една година е много време за един добър спортист", поясни Благоева, като посочи, че и подготовката на олимпийците в момента е доста трудна поради изолацията в много държави.
"Мисля, че сега е по-страшно от световна война, защото през Втората световна война е имало страни, които не са били засегнати от войната, а сега, за съжаление, целият свят е засегнат от този ужасен вирус. Спортът особено тежко. Отлагането на олимпийските игри беше най-правилното решение, но е много тежко – загубите са огромни за спортистите – да се готвиш за олимпиада – това е един макроцикъл от 4 години, а за младите 8 години, аз се готвих 12 години за първата си олимпиада в Мексико.
Смятам, че нашите треньори са много силни, умни, интелигентни и ще успеят да пренасочат състезателите в тяхната подготовка.
Когато човек има воля и желание, може да намери хиляди начини, но те няма да бъдат на тази висота, както когато се готвиш в залите. Спортът за здраве няма проблеми. Но за големия спорт е необходимо научно обоснование на тренировките, има много фактори, които влияят на спортната подготовка – знаем, че олимпиадата е форум, където се показват най-добрите постижения." – подчерта легендарната лекоатлетка.
"Моят съвет към спортистите в този критичен момент е да не губят своята мотивация. Много е важно психически да издържат, да вярват. Вярвайте в себе си!" – окуражи нашите олимпийци Йорданка Благоева.
Олимпийската вицешампионка на висок скок посъветва и гражданите, и спортистите да имат вяра и да не се поддават на лошо настроение и паника.
Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост" (More Joy), организирана от Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..
На 30 ноември Нов български университет ще бъде домакин на уникален научен форум, който ще разгледа отношенията между природните и хуманитарните науки. Това е третото издание на мултидисциплинарната конференция "Природни и хуманитарни науки: връзки и зависимости". Събитието ще бъде посветено и на 170-ата годишнина от рождението на Анри Поанкаре –..
"Да създаваш вино означава да разказваш история" – това е основното послание, което се откроява от думите на Екатерина Христова, член на Управителния съвет на Българската асоциация на винените професионалисти (БАВП). В ефира на предаването "Нашият ден" тя говори за ролята на България като винена страна и потенциала ѝ да изгради устойчив и силен..
Да пребориш дадена зависимост означава да разчупиш оковите на собственото си минало. Да изчистиш ума и с тялото си е дълъг процес на бунт срещу хаоса и борба за живот. Документалният филм "Чистота или смърт" събира историите на хора, зависими от наркотици, алкохол и хазарт, в цел да даде нова перспектива за разбиране на зависимостите и..
В рамките на рубриката "Епизоди от живота", редакторът Светла Тодорова сподели интересен, но и поучителен момент от своя живот – епизод, в който става жертва на джебчийство и преминава през процедурите на полицията. След кражбата на портфейла ѝ, Светла реагира незабавно, като се обажда на телефон 112. Само пет минути по-късно на мястото пристигат..
Предаването отпразнува 30-ия си рожден ден във Второ студио на БНР със скъпи гости – стари и нови приятели, съмишленици и съавтори. Сред тях бяха проф...
Сюжетът на романа "Лешникови градини" поставя сериозни и открити въпроси, без компромиси. Защото тъкмо със задаването на въпроси се открива нов свят,..
"Най-накрая събрах смелост да допиша книгата си за моя син Степан, който си отиде преди 17 години, и живя цели 20, въпреки прогнозите на лекарите, че ще..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg