Първата част от срещата-разговор с една вдъхновена и вечно търсеща новото в традициите на клавирната интерпретация българска изпълнителка – Анжела Тошева ще бъде излъчена в предаването „Български изпълнители“ в петъчната вечер на 3 април.
Една от най-изявените и креативни представителки на българското клавирното изкуство е родена в София. Анжела Тошева има щастието да получи музикално образование под ръководството на педагозите Людмила Стоянова, проф. Мара Петкова, проф. Богомил Стършенов, проф. Лили Атанасова, както и при унгарския специалист проф. Дьорд Шебьок и норвежкия клавесинист проф. Кетил Хаугзанд.
Нейното интерпретаторско майсторство и фина художествена чувствителност са оценени високо у нас и в Чужбина: тя е носител на множество отличия от престижни музикални форуми като конкурсите в Салерно (1978), Усти над Лабем (1973), „Лист-Барток“ (1988), наградата „Златно перо“ на „Clasic FM Радио“ (1997), награда „Шопен“ на Полския културен институт в България (2010), награда на Българския салон на изкуствата заедно с Михаил Големинов за мултимедийната инсталация „Шуман-Оракул“ и поредицата от концерти по повод 200 години от рождението на Шуман (2010), както и наградата „Сребърен кръст“ по случай националния празник на Унгария и разпространението на унгарската музика извън пределите на Унгария (2019).
В този брой на предаването Анжела Тошева ще разкаже за най-ярките моменти от началото на своя творчески път, а слушателите ще се насладят и на нейни майсторски изпълнения на творби от Доменико Скарлати, Лудвиг ван Бетовен, френският органист и клавесинист Луи Маршан и Бела Барток.
Бъдете на вълните на националната програма „Христо Ботев“ в петък, 3 април, от 23 часа – часът на българските изпълнители.
Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création. Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..
Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..
A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...
В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..
Ненадейно напусна земния свят, докато другите празнуваха Свети Валентин, а той подготвяше поредното си “отечествено” турне. Беше го замислил с млади..
Глобалната среща за изкуствения интелект в Париж постави нови въпроси и предизвикателства пред света. Технологичните гиганти очертаха бъдещето на тази..
"Нирвана" от Константин Илиев е първата премиера на Великотърновския театър "Константин Кисимов" за 2025 година. Постановката по пиесата на големия..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg