Не е новина за никого, че културата е един от най-засегнатите сектори от кризата. Културните институции бяха затворени първи с обявяването на извънредното положение. Тази мярка засегна държавни, общински, частни, неправителствени организации, както и свободните артисти.
За държавните и общинските културни организации действат различни модели на финансиране и по време на извънредно положение бюджетът и моделът на финансиране може да се променя, така че да се осигури заплащането на труда в културните институции. Но големият нерешен проблем е финансирането и оцеляването и поне минимално заплащане на труда при независимия културен сектор – частни, неправителствени, самоосигуряващи се артисти и тези, които работят на временен договор или на проектен принцип.
Предвидени ли са достатъчно защитни механизми за всички участници в културните процеси, има ли достатъчно буфери за преодоляване на кризисни ситуации? Творците, свързани с независимата културна сцена, излязоха с призив за подкрепата ѝ и с конкретни предложения.
Абсолютно нормално е искането на свободните творци и организации в културата да бъдат подкрепени в настоящата ситуация чрез създаване на Социален и Структурен фонд.
В проведените две срещи с министъра на културата бяха поставени тези искания за финансиране с допълнителни средства от държавния бюджет и преструктуриране на европейски програми, вчера следобед имаше трета среща. Какви бяха нейните резултати и удовлетворяват ли те независимите творци?
Чуйте Димитър Бакалов – създател на частния театър “Театро“ и Атанас Маев – артмениджър на "Дерида денс център".
"Два века изкуство в България" е нов цикъл с популярни лекции, който обхваща културните и художествени процеси в страната от началото на XIX век до края на 90-те години на ХХ век. Техен организатор е Петко Желязов, водещ и модератор в платформата "Рацио" и Кристина Тужарова, дългогодишен лектор и основател на инициативата "История на изкуството..
Носталгично дивертименто Люлееше лятото своите тежки камбани. По устните лепнеше сладкият сок на живота. Светът нямаше сенки. В реката се стапяха бавно дори неясните очертания на хоризонта. Аз знаех, че този ден няма да се повтори, но времето беше отключило катинара си и тихия ход на нашата смешна история отмерваха не часове и..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в тазгодишното издание на конкурса с поезия на тема: "Монолог на хвърления камък". С отзвук от завършилия VI Национален литературен конкурс в "Артефир" гостуват писателите и издатели Симеон Аспарухов и..
"Принцесата на Бухенвалд" е доказателство, че в историята на Втората световна война няма пощадени. Испанската авторка Ана Андреу Бакеро гостува в България, за да представи своя дебютен роман, разказващ печалната история на Мафалда Савойска – сестра на царица Йоанна Българска. "Попаднах на историята на Мафалда изключително случайно",..
Германско-австрийският писател Даниел Келман гостува в България, за да представи най-новия си роман "Светлина и сянка". Книгата излиза в превод на Жанина Драгостинова и разказва историята на австрийския режисьор Георг Вилхем Пабст, който добива слава с няколко големи филма от епохата на немския експресионизъм. Пабст остава спорна фигура и до днес..
След поредния четвърти опит на "Възраждане" да прокара в Народното събрание законопроекта си за регистрация на чуждестранните агенти, а пък ДПС-Ново начало..
В навечерието на освобождаването на поредните трима израелски заложници, според споразумението между Израел и Хамас, разговаряме в "Мрежата" с Димитър..
Издателство "Библиотека България" обяви победителите от VI Национален литературен конкурс "Вие пишете, ние четем" . Над двеста автори участваха в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg