Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Халка – началото на полската национална опера

Снимка: Monika Rittershaus/theater-wien.at

В съботната вечер можете да се насладите на запис от известния Театър Ан дер Вийн – „Халка“ на Станислав Монюшко, играна на 24 юни 2019 година.

В ролите са Пьотр Бечала като Йонтек, Корин Уинтърс като Халка, Алексей Тихомиров като Столник, Наталия Кавалек-Плевняк като Зофя, Томаш Кониечни като пан Януш и Лукас Якобски като Дзиемба. Солистите, хора „Арнолд Шьонберг“ и оркестъра на Австрийското радио дирижира Лукаш Борович.

След Шопен, Монюшко е може би най-известният полски композитор от епохата на Романтизма. Роден е на 5 май 1819 година в град Убел, близо до Минск, в аристократично семейство.

Образованието му започва в Полша и въпреки че заминава за Германия, през 1840 година се връща в родината си. Първоначално се установява във Вилнюс. Дава частни уроци по пиано и работи като органист в църквата „Св. Ян“. Създава аматьорски хор и представя пред публика творби на Хайдн, Моцарт, Менделсон, Бетовен. Периодично пътува до Петербург, където представя собственото си творчество и се запознава с Михаил Глинка.

Веднага след като се запознава с поемата „Халка“ от младия полски поет Влоджимеж Волски, композиторът решава да напише опера върху нейния сюжет. Той иска Волски сам да направи либретото. „Халка“ е в две действия, като в чисто битово-романтичния сюжет на поемата, Волски влага и идейна класова насоченост. Към края на 1847 година Монюшко завършва творбата си и я предлага на Варшавския оперен театър. Ръководство отхвърля произведението и композиторът го представя в концертно изпълнение на 1 януари 1848 във Вилнюс.

Монюшко продължава работа по операта си и след това. Преработва я изцяло и вече с новата редакция и в четири действия тя е представена във Варшава, точно десет години след премиерата си – на 1 януари 1858. Спектакълът има изключителен успех.

С варшавската постановка на „Халка“ се поставя началото на полския национален оперен стил. От 1 януари 1858 до края на 1975 операта „Халка“ е играна близо две хиляди пъти само на сцената на Театър Виелки във Варшава.

Съдържание на операта „Халка“ от Станислав Монюшко



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Българският хор "Булгапея" с първи концерт в Брюксел за 2025 година

Българският хор "Булгапея" от Брюксел ще започне годината с първия си самостоятелен концерт през 2025 година днес от 18 ч. местно време, информира хорът на Фейсбук страницата си. Концертът ще бъде в брюкселския квартал Лаакен и е организиран от Maison de la création.  Концертът на "Булгапея" ще представи българската музика и нейните богатства. Те..

публикувано на 18.02.25 в 14:35
Албена Петрович-Врачанска

Албена Петрович-Врачанска: Човек за да пише, трябва да има нещо да каже

Срещата ни с композиторката Албена Петрович-Врачанска започна с премиера в рамките на фестивала Rainy days в Люксембург на "24 криптографски учения за 6 пиана, 12 изпълнители и 24 ръце", премина през дисертационен труд в НМА "Проф. Панчо Владигеров" и достигна до лична среща на премиерата на Втория ѝ концерт за пиано и оркестър в Първо студио на БНР...

публикувано на 18.02.25 в 08:20
Васил Спасов

Да сбъдваш джаз мечти динамично и елегантно

"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в това, което правим. Най-хубавото нещо за един творец е да имаш хора, които са на твоя страна и да приемат твоята музика като тяхна си." Това сподели композиторът, пианист, аранжор и бенд лидер Васил..

публикувано на 17.02.25 в 17:35

Глен Хюз идва с мегаспектакъла "Гласовете на рока със симфоничен оркестър"

A сега да станем! Шапки долу! Защото влиза един ритащ същински хард рок колос, класик. Казват, че жив класик бил онзи, дето като го срещнеш, си викаш: "Божичко, тоя още ли е жив!". Да, жив е гигантозавърът, гордо носи името Глен Хюз . Голям приятел на България и герой, който си сверява часовника с миналото в името на бъдещето. А той още го има...

публикувано на 17.02.25 в 12:53

Излезе нова книга с непознати писма от Париж на младия Любомир Пипков

В понеделник, 17 февруари, от 18 часа в концертната зала на Националната музикална академия в София ще се състои официалното представяне на наскоро издадената книга с новооткрити писма на Любомир Пипков до неговите родители от Париж. Писмата датират от края на 20-те и началото на 30-те години на ХХ век, когато големият български композитор е живял,..

публикувано на 17.02.25 в 07:50