Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Халка – началото на полската национална опера

Снимка: Monika Rittershaus/theater-wien.at

В съботната вечер можете да се насладите на запис от известния Театър Ан дер Вийн – „Халка“ на Станислав Монюшко, играна на 24 юни 2019 година.

В ролите са Пьотр Бечала като Йонтек, Корин Уинтърс като Халка, Алексей Тихомиров като Столник, Наталия Кавалек-Плевняк като Зофя, Томаш Кониечни като пан Януш и Лукас Якобски като Дзиемба. Солистите, хора „Арнолд Шьонберг“ и оркестъра на Австрийското радио дирижира Лукаш Борович.

След Шопен, Монюшко е може би най-известният полски композитор от епохата на Романтизма. Роден е на 5 май 1819 година в град Убел, близо до Минск, в аристократично семейство.

Образованието му започва в Полша и въпреки че заминава за Германия, през 1840 година се връща в родината си. Първоначално се установява във Вилнюс. Дава частни уроци по пиано и работи като органист в църквата „Св. Ян“. Създава аматьорски хор и представя пред публика творби на Хайдн, Моцарт, Менделсон, Бетовен. Периодично пътува до Петербург, където представя собственото си творчество и се запознава с Михаил Глинка.

Веднага след като се запознава с поемата „Халка“ от младия полски поет Влоджимеж Волски, композиторът решава да напише опера върху нейния сюжет. Той иска Волски сам да направи либретото. „Халка“ е в две действия, като в чисто битово-романтичния сюжет на поемата, Волски влага и идейна класова насоченост. Към края на 1847 година Монюшко завършва творбата си и я предлага на Варшавския оперен театър. Ръководство отхвърля произведението и композиторът го представя в концертно изпълнение на 1 януари 1848 във Вилнюс.

Монюшко продължава работа по операта си и след това. Преработва я изцяло и вече с новата редакция и в четири действия тя е представена във Варшава, точно десет години след премиерата си – на 1 януари 1858. Спектакълът има изключителен успех.

С варшавската постановка на „Халка“ се поставя началото на полския национален оперен стил. От 1 януари 1858 до края на 1975 операта „Халка“ е играна близо две хиляди пъти само на сцената на Театър Виелки във Варшава.

Съдържание на операта „Халка“ от Станислав Монюшко



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Васил Казанджиев на 90 години

Васил Казанджиев е една от най-ярките фигури на съвременната българска музикална култура, чието творчество е вдъхновение за поколения музиканти и ценители на изкуството. Забележителният български композитор, диригент и педагог ще бъде почетен с концерта "90 години Васил Казанджиев", който ще се състои в рамките на международния фестивал "Софийски..

публикувано на 28.09.24 в 10:05

Сублимно изпълнение на "Турандот" на сцената на Виенската държавна опера

С постановката на Клаус Гут, Виенската държавна опера празнува 100-годишнината от рождението на композитора със звезден състав – Асмик Григориан като Турандот и Йонас Кауфман като Калаф сред други. Главната роля е дебют и за двамата изпълнители. "Психологическият подход на Клаус Гут и великолепното дирижиране на Марко Армилиато се разгръщат във..

публикувано на 28.09.24 в 08:00

Доайенът на японския джаз Масахико Сато за първи път в София

Фрий джаз концертът на годината – нещо невиждано за плахата и почти девствена за тази музика София (*на Акира Саката & Entasis в разгара на изтеклото вече лято) – вдъхнови екипа на "Аларма Пънк Джаз" през октомври да покани и друг от първопроходниците на японския авангарден джаз (от 60-те, че дори още от края на 50-те, та до днес!), а именно -..

публикувано на 26.09.24 в 20:52

Георги Ценов: Любовта към звука е първият фактор за това дали искаш да свириш на даден инструмент

Перкусионистът Георги Ценов е роден в София и започва музикалното си образование от ранна възраст. Завършва Националното музикално училище "Любомир Пипков" и печели множество международни награди, сред които трето място на "Млади виртуози" през 2006, второ място на Международния конкурс "Пендим" награда на публиката на Международния конкурс за ударни..

публикувано на 25.09.24 в 12:35

Полифоничното сътворение по време на фестивала Laus Polyphoniae

В предаването "Музика хисторика" ви пренасяме на фестивала за ранна музика Laus Polyphoniae в Антверпен , който тази година се състоя между 23 август и 1 септември. Както винаги сред участниците бяха едни от най-известните вокални и инструментални състави, изпълняващи музика от Средновековието, Ренесанса и Барока, в това число Cappella..

публикувано на 23.09.24 в 09:15