Ина Асса-Костова е дизайнер на годината за 2020-а. Тя получи „Златната игла“ на Академията за мода. Новата ѝ колекция е вдъхновена от киното и класическия стил.
Черното и бялото. Ив Сен Лоран, Жаклин Кенеди, Катрин Деньов в „Дневна красавица“. 60-те години на отминалия вече век. Вдъхновителите на Ина Асса през години са и вдъхновителите на новата ѝ модна колекция.
Ина отдавна вече е познато име в модните среди. Особено във Франция. Там тя учи в най-известното и старо училище в Париж – „Esmod“. Специализира архитектура, женска мода и дизайн на обувки и в престижни колежи в Лондон и Ню Йорк. Името ѝ стои и зад две колекции висша мода и две колекции прет а порте – обувки и чанти – на големия ливански дизайнер Ели Сааб.
Работила е като асистент дизайнер за "Пако Рабан" и "Живенши". Особено разпознава у нас обаче става, след като президентът на България Румен Радев и съпругата му Десислава подаряват на английската кралица именно запазената марка на Ина Асса – брошка. Тя е направена от сребро и камъни „Сваровски“, като Асса вплита и български шевици в нея.
Това, което винаги ръководи дизайнерката, е желанието ѝ да се доказва. Най-вече на баща си – известният български художник Греди Асса. Той винаги е смятал, че Ина трябва да се занимава с архитектура. И тя донякъде го прави. Архитектурата, подобно на киното и всяко друго изкуство, вдъхновят Ина за нейните колекции.
До ден-днешен тя смята, че в модата всичко зависи от това кого познаваш, но в същото време модата е една необятна зона на непредвидимото. Отправна точка за Ина са естествените материали, с които никога не прави компромиси, и класическия стил, към който винаги се завръщаме.
Ина Асса има собствена линия дамски дрехи и е главен дизайнер в БНТ. Най-креативна е в кризисни ситуации, а повече за усета ѝ за мода можете да чуете в звуковия файл.
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..
Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..
В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg