Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Карнавал в Светлата седмица

Роберт ШуманНе са много музикантите, надарени и с изкусен литературен талант. Роберт Шуман е един от тях. Музикалният замисъл на неговия клавирен цикъл „Карнавал“, който представяме в поредицата „Клавирни истории“, се преплита с един от литературните очерци в основаното през 1834 г. от композитора списание „Neue Zeitschrift für Musik“ („Ново списание за музика“). Основано в същата година, когато започва да пише „Карнавала“. 

В текста си за списанието един от кореспондентите Жанкири (ще рече Смеещият се Жан – всъщност под този псевдоним публикува самият Шуман) описва горещите музикални новини след посещението си на въображаем бал. Бал, даден от главният редактор на списанието, а той отново е … самият Шуман. На това събитие се случват комични сблъсъци между Давидсблюндерите и филистерите. 

Братството на Давидсблюндерите е тайно сдружение, създадено също от композитора. Повече от тайно, както той признава, защото съществува само в ума на своя създател. Неговите членове са талантливи музиканти – живи и мъртви, действителни и въображаеми, обединени в свещено братство на името на древния библейски цар и псалмопевец Давид. Както той се борел с филистимляните, така и Давидсблюндерите се противопоставят на филистерските възгледи за изкуството, на натрапчивото аматьорство и рутината, споделят и обща неприязън срещу еснафския вкус на публиката. В миниатюрните сцени на карнавала Шуман среща слушателите с някои от тях: Евзебий, Флорестан, Киарина, Ернестина, Шопен и Паганини. Както и с герои от италианската комедия дел арте: Пиеро, Арлекин, Коломбина, Панталоне.

Слушайте „Звукови хроники – Клавирни истории“ на 21 април 2020 г., от 17.30 ч.

ВИЖТЕ ОЩЕ

Вердиевите "Сицилиански вечерни" на сцената на Виенската държавна опера

"В постановката от 13 януари 2024 година Игор Головатенко в ролята на Монфорте не само интерпретира въздействащо мелодиите на Верди, но и конфликта между политиката и бащинския дълг. За разлика от него специалистът по белканто Джон Озбърн има малко пространство за извява в ролята на Ариго, и не показва апломба, с който обикновено блести в роли от..

публикувано на 06.07.24 в 07:55

Arbanassi Summer Music събира почитатели на камерната музика

Предстои 14-ото издание на Arbanassi Summer Music от 7 до 12 юли в архитектурния резерват Арбанаси. Организират го контрабасистката Юлита Фъсева и нейният съпруг обоистът Димитри Местдаг. Двамата живеят и работят в Белгия, но оценяват магията на Арбанаси и възможността да правят бутиков фестивал, заобиколени от приятели и съмишленици. "Специалното в..

публикувано на 05.07.24 в 17:05
Константин Илиевски и Симфоничния оркестър на БНР

Последен концерт от сезона на радиосимфониците

Интересен, динамичен, разнообразен бе сезон 2023/2024 на Симфоничния оркестър на БНР. Новият главен диригент на състава Константин Илиевски предложи цялостна концертна програма, в която бе дадено преимущество на някои от най-обещаващите млади български музиканти, оркестър и публика се срещнаха с нови солисти и диригенти, почетени бяха годишнини на..

публикувано на 05.07.24 в 13:10

"Сицилианска вечерня", опера в пет действия от Джузепе Верди

Либрето: Йожен Скриб и Шарл Дюверие. Световна премиера: 13 юни 1855, Париж, Театър Grand opera Действащи лица: • Херцог Ги дьо Монфор, губернатор на Сицилия – баритон • Дьо Бетюн, френски офицер – бас • Граф Водемон, френски офицер – тенор • Ариго (Анри), млад сицилианец – тенор • Джовани да Прочида, сицилиански лекар – бас •..

публикувано на 05.07.24 в 10:20

"Софийски музикални седмици" – фестивал с дълга история и бъдеще

Международният фестивал "Софийски музикални седмици" е най-старият културен форум у нас, който не е прекъсвал своите издания през 55-годишната си история, въпреки многобройните трудности и сътресения. Фестивалът се радва на хиляди съмишленици и ценители на класическата музика от цял свят, които следят с интерес концертите и събитията през годините...

публикувано на 04.07.24 в 09:25