Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Хойсак и Новосел“: записи от „Жълтите павета“

Филип Новосел и Тихомир Хойсак
Снимка: личен архив на музикантите

Петъчната карантинна серия на „Аларма“ продължава с неизлъчвани досега концерти от един от любимите фестивали на нашето предаване, а именно – „Жълтите павета“ на Теодосий Спасов, чието последно издание през октомври 2019 г. беше дори още по-интересно, защото се проведе доста далеч от оригиналните жълти павета – в рамките на 4 дни в Габрово, в Бургас, в Пловдив (и малко в Русе). Главни герои бяха групата на завършилия „Бъркли Колидж“ ромски виртуоз на панфлейтата от Румъния Дамян Драгичи, триото на Хаиг Язджиян с Йотис Кьорцоглу и Вангелис Карипис, дуото на Теодосий с Влатко Стефановски и още едно дуо, което, надяваме се, намери своите нови почитатели в България – Тихомир Хойсак (контрабас) и Филип Новосел (хърватска тамбура). Точно те откриха фестивала в зала „Възраждане“ в Габрово, с който и започва нашата серия.

Дори не само това – освен че всяка от четирите седмици от днес, 24 април, до 15 май в петъците в „Аларма“ от 21.30 до 23.00 часа по програма „Христо Ботев“ ще слушаме по един неизлъчван досега концерт от габровската отсечка на фестивала (с откриващи думи от Теодосий Спасов), в съботите – съответно от 25 април до 16 май – от 15.00 до 15.30 часа в „Мултикултурни диалози“ – ще ви предлагаме и по едно пространно интервю с музиканти от всяка от четирите групи.

Тихомир Хойсак и Филип Новосел, чиято музика носи нещо от духа на триото на Жан-Люк Понти, Стенли Кларк и Ал ди Меола (нали помните албума The Rite Of Strings отпреди четвърт век?), преплетен с по-близки до нашите ширини фолклорни мотиви и адриатическа камерна музика и дообогатен от премерено количество китарни ефекти тип „камиончета“ – перфектната комбинация от майсторство и лекота. Разбира се, за студийните си издания дуото често работи и с гости, сред които са Теодосий Спасов, Влатко Стефановски, кларинетистът Исмаил Лумановски и други любимци, но ние ще започнем с чистата форма – двама души на сцената: и цели вселени от въображение – лък срещу перце (както се е наричало дуото в началото – б.а.)…



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Щефан Владар пред БНР: Най-важен в музиката е езикът

Роден във Виена, Щефан Владар е една от най-забележителните музикални личности на Австрия. Кариерата му го отвежда до най-големите музикални зали в света. Свирил под диригентството на Клаудио Абадо, Рикардо Шайи, сър Невил Маринър, Кристиан Тилеман, в изяви с Оркестъра на Академията на St Martin in the Fields, Баварския държавен оркестър, Кралския..

публикувано на 01.10.24 в 12:15

Пътеводната звезда на певицата Леонора Илиева в операта

В южния град Катания в китната Сицилия българската оперната певица Леонора Илиева покорява своите лични върхове. Тя се занимава с музика от дете, докато накрая не стига до висшето изкуство операта. Родена в град София, завършва  Националната музикална академия "Проф. Панчо Владигеров" със специалност оперно пеене при проф. Мила Дюлгерова. От..

публикувано на 01.10.24 в 08:50

Музика от Брамс в бутиков концерт с история в София

Поредицата "Концерти с история" отбелязва  Международния ден на музиката 1 октомври с романтична програма под наслов "Сърцето на Брамс" в къщата-музей "Борис Христов" в София. В концерта създателката на инициативата – пианистката Венета Нейнска, ще си партнира на сцената с младия виолончелист Сион Найман. Талантливият музикант е студент в..

публикувано на 01.10.24 в 08:00
Консорт „Беншоа“

Възстановената Missa Scaramella

Излезе най-новият компактдиск на консорт "Беншоа" с ръководител Андрю Къркман. Това е премиерният запис на Missa Scaramella от Якоб Обрехт в новореконструираната ѝ версия, създадена от музиколога и композитор Фабрис Фич заедно с Филип Уелър и Пол Колб. Месата на Обрехт върху италианската популярна мелодия Scaramella е достигнала до нас в непълен..

публикувано на 30.09.24 в 14:59

Самочувствие на сцената с оперния певец Окан Сипахиолу

Оперният певец от турски произход Окан Сипахиолу, който живее в Италия, град Катания, се установява в оперния хор на града. Макар да завършва магистратурата си в Турция неговия живот е в Сицилия. Той ни въвежда не само в света на операта и нейния дом Италия, но и в специфичната техника "Александър", с която се занимава. Разказ за това какво..

публикувано на 30.09.24 в 13:05