Питали ли сте се как са се будели хората преди изнамирането на часовника с аларма?
В Британия и Ирландия буденето на хора било професия, родена по времето на индустриалната революция.
Мери Смит от Брентън стрийт, Лондон, била част от будещите срещу заплащане.
С дейността си Мери си докарвала 6 пенса седмично. Занаятът на будителя най-често се наследявал в семейството. Мери поела бизнеса от майка си, а после го предала на дъщеря си Моли Мур, за която се смята, че е последната лондонска будителка. Мур впрочем е и единственото от 16-те деца на Мери, оцеляло и достигнало зряла възраст.
За да разбуди клиентите си, Мери използвала тръбичка и сушен грах и била известна с точния си мерник, който безотказно целел прозореца на поръчителя, пък бил той и на четвъртия етаж.
Методът на Мери се отличавал с дискретност. В началото будещите използвали крачетала, само че тогава се будели и онези, които не са поръчали събуждане. Използвали също дълги бамбукови прътове или металните пръчки, с които гасяли и палели уличните фенери.
Будещите започвали атаката си по прозореца на клиента и не го оставяли, докато не покаже, че е буден.
Имало два начина за поръчка на събуждане – да сложиш табелка с нужния час или направо да пишеш с тебешир по вратата си, или да се срещнеш лично с човека. Понякога и патрулиращите полицаи си докарвали по нещо допълнително, будейки работниците.
За хората, които работели с по-различно работно време – като продавачите на пазара, докерите или миньорите – навременното събуждане било много важно и те ползвали услугите на будещите.
Професията се е практикувала чак до 40-те години на ХХ в., когато часовникът с аларма навлиза масово в домовете на хората.
Източник BBC, kulturologia.ru
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест на съвършеното творение на светите Кирил и Методий фондация "Глаголитика" ще представи през 2025 година цикъл от лекции под надслов "Научни и богословски аспекти в изучаването на глаголическата..
На 16 април 1925 г. дейци на военното крило на комунистическата партия извършват зловещ атентат в черквата "Св. Неделя" – най-големият терористичен акт за целия ХХ век в света. Загиват 134 души, ранени са над 500. Сред тях 12 генерали, 15 полковници, 7 подполковници, 3-ма майори, 9 капитани, 3-ма депутати. Смъртта настига и столичният кмет..
Избрахме този израз, често използван от АГ специалистите при съобщаване на "Благата вест", за мото на нашата съботна среща. И първият ни въпрос към госта бе: какъв смисъл влагат в тези думи уролозите? Доктор Георги Лазаров от Първа АГ болница в София и неговият екип успешно прилагат вътреутробни изследвания на плода, а като резултат получават..
В рубриката "Еврика" представяме Никола Нинков, ученик в 11 клас в СМГ "П. Хилендарски" – носител на бронзов медал от международна олимпиада по химия в Саудитска Арабия през 2024. С Никола говорим как интересът му към химията започва с купуването на една книга. Как се подготвя за предстоящата олимпиада, какво включва подготовката и защо тя не е само..
С певеца Александър Александров-Алекс неотдавна се разговорихме за пътешествията му по света - за Тайланд, Тайван и Дубай. Тогава той ми каза, че няколко пъти е бил на различни фестивали в Индия и аз силно се развълнувах, понеже не съм ходила в щата Пенджаб. А от разни книжки знам, че името му идва от Петоречие – срещата на пет реки и там в зората..
"Власт и страст. Дворцовите драми в българската история" е новата книга на проф. Пламен Павлов. В "Артефир" популярният български историк,..
"Когато вражеските самолети се появят, политиците ще се крият по мазетата, а летците ще поемат своя кръст", казва съвсем съзнателно по повод войната между..
В предаването Lege Artis разгледахме темата за пластичната и възстановителната хирургия с участието на д-р Рупен Мектубджян – специалист по..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg