Ако разумната осъзнатост и ясната преценка са в основата на психичното ни здраве, а то е предпоставка за физическото, остава само една крачка до извода, че философията е полезна за здравето. Това, разбира се, е опростена лаишка представа, но и не е лишена от основания.
Философията като „философстване“, т.е. търсене на яснота, диалог със себе си и с другите, в който се достига до разумна позиция спрямо даден проблем или ситуация, поредица от стъпки, чрез които човек да стигне до решение, дори до реални действия – това е виждането, което обединява група преподаватели, докторанти и студенти по философия в сдружение „ОнтоИдея“. От години те провеждат занимания по философия с деца от предучилищна и начална училищна възраст, които в момента продължават онлайн. За възрастните специалистите предлагат философско консултиране. В ситуацията на извънредно положение, изолация и засилена тревожност, те решават да предоставят услугата безвъзмездно.
С какво философското консултиране се различава от психологическото или от т. нар. коучинг и как може да бъде полезно в критични моменти обяснява Даниел Александров от екипа на „ОнтоИдея“, докторант във Философския факултет на Софийския университет.
Мария Аргирова. Тя е млад учен с дълга професионална биография. Мечтае да стане археолог, но се запалва по химията. Д-р Мария Аргирова съвсем наскоро получи наградата "Еврика" за постижения в науката, но преди това е носител на съвместната награда на фондация "Еврика" и Съюза на учените в България за отличната защита на дисертационния си труд...
В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система – липсата на лекари и сестри, обезлюдените лекарски кабинети по селата, в училища и детски градини, общественото безпокойство за това кой ще ни лекува в бъдеще? Всички сюжети аргументирахме..
Яна Данаилова е докторант по човешка физиология, магистър по хранене и здравен мениджмънт, сертифициран нутриционист и председател на Сдружението на нутриционистите в България, професионален член на Американската асоциация по хранене ( ANA ). Обучението ѝ в България е допълнено от редица специализации в чуждестранни образователни институции и..
В рубриката на "Нашият ден", в която гостуват зелените новатори на България, говори Стойчо Стоев , директор "Природозащита" към Българско дружество за защита на птиците (БДЗП). Гостът разказва за провежданите от БДЗП курсове за разпознаване на птици : " Важна част от нашата работа и мисия е да запознаем хората с птиците и да ги привлечем..
В края на месец януари бяха връчени наградите "Еврика" за тридесет и пети пореден път. Те се присъждат на млади хора за техните значими постижения в науката, за изобретения с голяма обществена значимост, за постижения в управлението на стопански организации, както и за най-високи резултати в развитието на селскостопански дейности. Носител..
В поредното съботно издание "За здравето" използвахме много военни термини, но говорихме по важни теми, може би най-болезнените за родната здравна система..
Комуникационната индустрия позволява много широк обхват от най-различни комуникационни форми – от съвсем стандартните материали, интервюта, статии, до..
"Във Funkallero сбъднах мечтите си откъм мелодии, които са били в главата ми от много време. Музикантите, с които свирим се влюбиха в тази музика и в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg