Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Синтетичната биология – постижения и рискове

Снимка: sofiatech.bg

Кризисната ситуация с болестта Covid-19 породи теории, които свеждат появата на последния коронавирус до лабораторно създадено биологично оръжие – повод да потърсим извън обяснимия страх и спекулативните фантазии повече яснота за предполагаемите и смятаните за доказани досега случаи на използване на подобни оръжия от далечното минало до наши дни.

Свързано ли е това в модерни времена с раждането на интердисциплинарната научна област, известна като синтетична биология, и правени ли са оценки на риска, свързани с нея? С каква цел бяха създадени – първата изкуствена бактерия, първият синтетичен вирус и изкуствената клетка? Как изглеждат законодателните ограничения в този контекст и могат ли да бъдат открити до момента сериозни основания в защита на хипотезата, че SARS-CoV-2, по-известен като „вирусът от Ухан“, е генетична инженерна машина?

Разговор с доктора по молекулярна и клетъчна биология от лаборатория БИОИНФОТЕХ в София Тех парк Борис Киров, преподавател по биоинженерство в Техническия университет в София.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Лекари и педагози подкрепят възможността родителите да извиняват отсъствия от училище до 15 дни годишно

Преди малко повече от година семействата на българските ученици получиха възможност да извиняват отсъствията   им "до 15 учебни дни в една учебна година с мотивирано заявление от родителя до класния ръководител, но не повече от 5 дни наведнъж" при леки неразположения или важни семейни причини. Изненадващо синдикат "Образование" към КТ..

публикувано на 20.04.25 в 15:40

В Италия записват рецептата за разложка капама

Европейският фестивал на зооморфните маски се проведе в италианския град Исерния и събра над 400 участници от 12 държави. Както се досетихте от името на събитието, става дума за   обредите на предците, в които мъже са се преобличали като животни, за да призовават плодородието на земята,  завръщането на пролетта и прогонването на болестите. Кожи,..

публикувано на 20.04.25 в 09:38
Зографско евангелие, 10 век, глаголица, лист 43 б.

Глаголицата – наука и мистика

1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест на съвършеното творение на светите Кирил и Методий фондация "Глаголитика" ще представи през 2025 година цикъл от лекции под надслов "Научни и богословски аспекти в изучаването на глаголическата..

публикувано на 18.04.25 в 11:05

Атентатът в "Света Неделя" – престъпление на века

На 16 април 1925 г. дейци на военното крило на комунистическата партия извършват зловещ атентат в черквата "Св. Неделя" – най-големият терористичен акт за целия ХХ век в света. Загиват 134 души, ранени са над 500. Сред тях 12 генерали, 15 полковници, 7 подполковници, 3-ма майори, 9 капитани, 3-ма депутати. Смъртта настига и столичният кмет..

публикувано на 16.04.25 в 17:05
Д-р Георги Лазаров

Мъжка рожба

Избрахме този израз, често използван от АГ специалистите при съобщаване на "Благата вест", за мото на нашата съботна среща. И първият ни въпрос към госта бе: какъв смисъл влагат в тези думи уролозите? Доктор Георги Лазаров от Първа АГ болница в София и неговият екип успешно прилагат вътреутробни изследвания на плода, а като резултат получават..

публикувано на 15.04.25 в 16:50