Културните събития и посещенията на музеи, галерии и кина на открито и закрито в страната вече са разрешени. При спазване, разбира се, на социална дистанция и определените противоепидемични мерки. Допустимата заетост на местата в киносалоните, а и на всички открити и закрити помещения, е до 30% от максималния капацитет. Това обаче не означава, че идеята за автокино у нас е отминала новина.
Във „Време и половина“ Найо Тицин, журналист и директор на фестивала „Master of Art“, и Мира Сталева, изпълнителен директор на „София филм фест“, припомниха какво романтично и необходимо изживяване е автокиното. С него може да се подпомогне и културният сектор, който пострада значително от световната криза. Те внесоха своите предложения в Столичната община за създаването на автокино в София. Предложенията им все още очакват одобрение. Ситуацията често се изменя и това предизвиква забавяне. Въпреки това до месец в столицата може и да има места, на които да се гледа кино на открито.
Според Найо Тицин не само в София, но и в цялата страна, има места, където могат да бъдат отворени летни и автокина. Дори и да има последващ пик на вируса у нас. Директорът на „Master of Art“ смята, че една такава криза, колкото и пагубна да бъде тя, бележи нови начела. Важното според него обаче е да спазваме медийна и културна хигиена, още повече що се отнася до „лукса“, и да гледаме на онлайн изкуството не като на панацея, а като на временно решение.
„Ако преди сме смятали, че интернет ще убие изкуството и в частност киното, сега именно интернет ги спаси“, каза във „Време и половина“ Найо Тицин. „Това обаче не заменя истинското преживяване на изкуството, на киното.“
Мира Сталева пък смята, че 30% от максималния капацитет на местата в киносалоните на този етап са напълно достатъчни и отговарят на световните критерии. Тя допълни, че автокиното е напълно безопасно и препоръчително в дни на пандемия. Хората, които нямат коли, могат да си наемат такива и също да се насладят на това изживяване. Изпълнителният директор на „София филм фест“ смята, че родната публика напълно би подкрепила появата на едно такова кино на открито, защото сега повече от всякога е зажадняла за култура.
„А именно културата е белегът и стандартът на цивилизацията ни и имаме нужда да сме заедно и да я споделяме“, каза във „Време и половина“ Мира Сталева.
Повече можете да чуете в звуковия файл.
Личността, която ще представим днес е Димитър Еленов – актьор, режисьор и театрален педагог! Вълнението за нас е особено този път, чудехме се как точно да го направим и се спряхме на неговите лични изповеди, както и на неговия ученик Димитър Рачков. Ето какво казва той в книгата за Еленов "Свободен, по-свободен, Димитър": За Митко..
След броени дни актьорите от Драматичния театър "Сава Огнянов" заминават за Истанбул, където от 7 до 16 февруари се провежда Международният театрален фестивал на жените драматурзи. Това е третото издание на театралния форум, организиран от държавните театри в Турция. Освен България, в него ще участват театри от Сърбия, Република Северна..
Станислава Гетова-Смокини е илюстратор и автор на фентъзи романа "Филип и Пясъчният кораб". Тя е също така преподавател и собственик на школата по рисуване "Смокини". Плод на нейната отдаденост и ентусиазъм е и Клубът на художника "Борис Георгиев" към НЧ "Алеко Константинов – 1897". Днес от 18:30 ч. в читалището ще се състои дискусията..
Фотографът Емил Данаилов е гост в "Нашият ден", а поводът е "Без причина" – изложбата с пейзажни фотографии, която се открива днес (12 февруари) от 19 ч. в галерия "Контраст". Данаилов пътува със своя фотоапарат по света и снима пейзажи и хора. Вдъхновява се както от Виетнам, Алжир, Исландия и Алпите, така и от красотата на българската..
За крайните проявления на мъжествеността, нейната токсичност, която достига политическите върхове, образа на завоевателя, вожда и неговия стремеж към доминация, власт, територия – разговор в "Нашият ден" с Владия Михайлова , куратор на изложбата "Мачизмът никога не умира" в галерия "Куб" към Регионалния център за съвременно изкуство..
Мръсен въздух, сковаващ студ, вятър, мъгли и човешката кожа, уязвима от всички тези природни фактори. Разговаряхме с дерматолога и водещ специалист в..
Неотдавна, при посещението ми в новото ателие на Живка, с удивление разбрах, че това място всъщност е било родният ѝ дом. Да, в София – днес вече..
През 2023 г. Софийска градска художествена галерия получава голямо дарение от Юлия Банкова и нейни близки – наследници на големия художник и скулптор..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg