Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Какви жалби бяха подадени в КЗД по време на извънредното положение и след това

Доц. Ана Джумалиева.
Снимка: личен архив

Постъпилите жалби в Комисията за защита от дискриминация (КЗД) през периода 13 март – 13 май са 67.

Образуваните преписки в КЗД през периода 13 март – 13 май са 351, като голяма част от тях са по Националната кампания на КЗД „Достъпна България“.

В новообразуваните преписки преобладаващите защитени признаци са увреждане, етническа основа, народност, произход, лично положение, обществено положение, възраст, образование, политическа принадлежност, имуществено състояние. Има оплаквания за дискриминация при упражняване правото на труд.

Различно е естеството на оплакванията през периода 13 март – 13 май. Някои от тях касаят мерките по време на извънредното положение – например оплаквания за дискриминация по признак възраст за допускането в парковете на деца само до 12-годишна възраст. Друго оплакване е срещу правене на тестове за Covid-19 само в определени райони на София. Има оплакване общо срещу самите извънредни мерки по повод Covid-19.

Оплакванията, които не са свързани с извънредното положение, са срещу банкови институция за дискриминация по признаци етническа принадлежност, имуществено състояние и увреждане. Има оплаквания срещу мобилни оператори, болници, клонове на Агенцията за социално подпомагане, отдели „Закрила на детето“, срещу министерства и съдилища.

Чуйте повече по темата от доц. Ана Джумалиева, председател на Комисията за защита от дискриминация.



БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Спасителната капсула на времето в изкуството на Стела Стефанова

На 4 февруари 2025 г. в столичната галерия "Теа Алба" ще бъде открита изложбата "Виждам" на художничката Стела Стефанова. В навечерието на вернисажа, който ще се състои между 15:00 и 18:30 часа , авторката разкри в ефира на Terra Култура своите мисли за изкуството, красотата и посланието на предстоящата експозиция. Според Стефанова, нейните картини..

обновено на 03.02.25 в 13:00
Антон Митов и Михаела де ла Русо

Антон Митов представя: Аржентинското танго на Михаела де ла Русо

Михаела де ла Русо, всъщност, е музикалният редактор на предаването Михаела Колева, която наскоро се завърна от кратко пътешествие в Аржентина. Как се стига до латиноамериканската страна? Здравеопазването в Аржентина и мъдрецът на Михаела. Конят – "естествен метод за превоз" и какво прави той, докато пиеш кафе. От Сан Хуан до Сан Луис – какво..

публикувано на 03.02.25 в 12:11
 Йорданка и Ники Цветанови

Родителството е отговорност

Да имаш деца – това е подарък от Бог и е прекрасна възможност да израстваш и в личен план. Няма друго нещо, което да може да помогне повече на един мъж и една жена да се изграждат повече, отколкото да имат деца, твърдят Йорданка и Ники Цветанови, създатели на бранда "Мама знае". Всяко дете има дарби, таланти и мисия, а вашата задача, като..

публикувано на 03.02.25 в 11:35

Спасете храната, спестете пари: Как работи FoodObox

В рамките на рубриката "Зелените новатори на България" ви представяме Джейн Димитрова – един от съоснователите на FoodObox, първото българско мобилно приложение, което дава възможност на хората да намират висококачествена храна на достъпна цена. Идеята зад FoodObox е да свързва ресторанти, сладкарници, заведения за бързо хранене и пекарни, които..

обновено на 03.02.25 в 10:34

Град, индустрия, екосистема

На 3 февруари в пространството за съвременно изкуство и изследвания Swimming Pool от 18:30 ч. ще се състои публична лекция на тема "Фабриката днес: Пресечни точки между глобалната индустрия и локалния контекст в Индустриален парк Куклен". Гост в "Нашият ден" е Ина Вълканова , архитект и урбанист, създател на платформата "Градоскоп", насочена..

публикувано на 03.02.25 в 10:26