Снежанка Христова е учител по икономически дисциплини в 19 СУ“ Елин Пелин“, гр. София. Тя се обърна към предаването "Законът и Темида" за оказване на натиск, принудителен отпуск и връчване на констативен протокол за дисциплинарно уволнение от директора на 19 СУ "Елин Пелин" Клара Арабаджиева. Снежанка Христова преподава предприемачество в горните класове на училището.
Снежанка Христова твърди, че от началото на дистанционното обучение е започнала невероятна атака и тормоз към нея от страна на директора на училището Клара Арабаджиева. Христова иска акаунти за платформата Microsoft teams, която МОН препоръчва и за която прави акаунти на всички учители и ученици, като изпраща 7 поредни писма от 16.03 до 30.03.2020 г. След 2 седмици са ѝ предоставени, а на следващия ден е изпратена в принудителен отпуск на 03.04.2020 г. с основание "намаляване на обема на работа". На 05.04.2020 г. на мястото на Снежанка Христова със Заповед за заместване е сложен друг учител. На 07.04. 2020 г. ѝ е прекъснат достъпът до Електронния дневник Школо, както и до служебната ѝ поща. Така Христова не може да поставя оценки за работата на учениците. На 15.04.2020 г. по Viber на Снежанка Христова е изпратен Констативен протокол и писмено искане за обяснения. На 16.04.2020 г. ѝ е изпратена нова заповед, която отменя принудителната ѝ отпуска до 11.06.2020 г. и я заменя с принудителна отпуска до 11.05.2020 г. На 30.04.2020 г. по Viber ѝ е изпратено уведомление отново от Етичната комисия от неизвестен за мен номер.
"Полагат се неимоверни усилия да бъда уволнена – твърди Снежанка Христова – Учениците губят от това всеки ден. Звънят ми разстроени от факта, че са започнали едни проекти с мен, работили са и сега стоп. Казва им се да не ми пращат домашните си. Това е недопустимо да губят ученици заради лични страсти." Директорката не подписва и програмата "Дигитално предприемачество" по Образование за утрешния ден, в която ученици от 5-7 клас щяха да придобият допълнителна дигитална грамотност заедно с предприемачеството. Тази програма беше регистрирана и заради грипната ваканция остана неподписан договорът с директора. Програма, в която МОН предоставя интерактивни дъски и техника. Снежанка Христова получава писма от РУО-гр. София и МОН. Учителката алармира Синдиката на българските учители, в който членува. До момента няма отговор. Инспекция по труда още не е извършила проверката. От Инспектората по образование препращат писмата си на РУО гр. София. В началото на учебната година на Снежанка Христова са ѝ взети 36 учебни часа от нейния щат и са били дадени на друг учител. Сега за едни и същи часове от бюджета се плаща на два пъти. Веднъж на Христова – като част от заплатата – и веднъж лекторски хонорар на другия учител.
Ето какви са аргументите на директора на 19 СУ "Елин Пелин" Клара Арабаджиева. Защо се стига до това решение и какви са грешките, които е допуснала учителката по предприемачество?
Направената проверка установява, че Снежанка Христова грубо нарушава задълженията си, регламентирани от Кодекса на труда, Закона за предучилищното и училищното образование, Правилника за дейността на училището и Етичния кодекс на 19-о училище и следва да бъде инициирано дисциплинарно производство.
Чуйте повече в звуковия файл.
Програмата "Проект за щастие 2025" на Института за терапия и експресивни изкуства предлага задачи и медитации, които всеки от нас може да изпълнява, с идеята да промени поне мъничко гледната си точка и да отстрани някои пречки пред това да се чувства по-удовлетворен от живота. "Всеки един от нас е обусловен от различни вярвания, предразсъдъци,..
Януари е един от месеците с най-много празници, а в Армения той е особено значим заради отбелязването на Рождество Христово на 6 януари. Водещата на предаването "Какво се случва", Милена Лекова, разказа в ефира на "Нашият ден" за празничната атмосфера в арменската столица Ереван. "Тук е неработен ден, времето е страхотно, слънцето грее и празничният..
Как две култури се обединяват, за да създадат своя миг, да преминат през граници и традиции. В своя подкаст епизод "БългариТЕ" Божидар Александров запознава слушателите с историята на Дарина от Йоаким Груево и Хавиер от Пеняфиел, Испания, открили красотата на културните особености и силата на обединяващите ни празници. Чуйте една любов,..
Васил Русев, познат като Чайката, отново ни провокира с необикновеното си чувство за хумор и яркото си въображение в най-новата си книга "Наливни истории". Сборникът включва над тридесет напълно различни разкази и поеми , които разкриват парадоксалното и чудатото в живота, както и фантастичното и необяснимото, но винаги погледнати през призмата на..
На днешния 2 януари се навършват 190 години от тържественото откриване на Първото светско училище в България, основано в Габрово. Това значимо събитие в историята на българското образование е реализирано благодарение на Васил Априлов, като негов съвременен наследник днес е Априловската гимназия. От ръководството на училището обявиха, че ще..
Интервюто с Манол Глишев в рубриката "Темите на деня" очертава интересна перспектива върху връзката между личните и обществени преживявания, както и как..
На 2 януари, рождената дата на писателя Айзък Азимов, отбелязваме Деня на научната фантастика . За завръщането на жанра в настоящето и бъдещето, за..
Изпратихме вероятно най-успешната година за българската литература. Съвременните български писатели живеят сред богатство от жанрове, стилове и езици, а..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg