Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Фани Цуракова

Българският народ в криза реагира доста адекватно

Д-р Фани Цуракова
Снимка: Кирил Чобанов

Мисля, че е време за оптимизъм. Има достатъчно поводи да бъдем оптимистични. Много от нас за първи път усетихме държавността директно до себе си в един световен мач със смъртта, който се играе в момента, мисля, че България е в много добра позиция. Това каза д-р Фани Цуракова, психиатър в УМБАЛ "Царица Йоанна" ИСУЛ и писател, в здравната рубрика на ''Семейно радио''.

Най-лесният начин да се справим с изолацията е да правим това, което хората са правили преди нас, поставени в много по-тежка изолация. Разпределяме времето по часове и минути със задача. Натоварваме и ума, и ръцете си. Не зяпаме непрекъснато телевизия. И така времето минава бързо.

Какво имаш, а не какво ти е отнела болестта. Това е стар принцип в медицината – гледаш не какво нямаш, а какво ти е останало и какво можеш да направиш с него. 

Младежкият театър и Софийската филхармония по собствена инициатива предприеха една кампания в помощ на ИСУЛ – ние наистина се нуждаем от финансови средства, благодари горещо д-р Цуракова.

Приемам спешни пациенти, също и чрез скайп. Потреблението на нашите поддържащи лекарства не само не е спаднало, а даже се е увеличило. Общо взето, българският народ в криза реагира доста адекватно.

Разговорът с д-р Фани Цуракова, психиатър в УМБАЛ "Царица Йоанна" ИСУЛ и писател, е част от кампанията на БНР, осъществявана от програма "Христо Ботев", "За здравето – заедно в борбата с коронавируса". Целта на тази кампания е с помощта на водещи специалисти – лекари и учени, да даде вярна и точна информация за всички въпроси, свързани със здравната ситуация в момента.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!  
Акцентите от деня са и в нашата Фейсбук страница. Последвайте ни. За да проследявате всичко най-важно в сферата на културата, присъединете се към групата БНР Култура.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Паневропейска конференция обединява държави за енергийна солидарност

Енергийната бедност е критичен проблем, който засяга не само социалната справедливост, но и екологичния баланс. Тя често се разглежда в контекста на климатичните промени, но също така е измерение на несправедливостта в съвременното общество. В днешните "Минути на редактора" бе обсъден този проблем, а темата бе свързана с предстоящата..

публикувано на 28.11.24 в 11:00

Как работата ви може да предизвика алергия: Рискове за ръцете през зимата

Кожата през зимните месеци изисква специално внимание, а професионалните алергии често са предизвикателство за хората, работещи с ръце. Тези теми разгледа доц. д-р Жана Казанджиева, специалист дерматолог, в предаването Lege Artis . Ето най-важното от съветите ѝ. Слънцезащитата не е само летен ангажимент. Според доц. Казанджиева, тя е особено..

обновено на 28.11.24 в 09:39
Берлинската стена

Стените между нас 35 години по-късно

Защо 35 години след падането на Берлинската стена – стените са в пъти повече? Кои стени са направени, за да съхраняват човека и кой стени са срещу на човешкото? Кои са невидимите стени между нас?  Тези въпроси получават разнообразни отговори от събеседници като културолога Кирил Василев, редактора на книжната поредица "Власт и..

публикувано на 27.11.24 в 18:12
„Преминаване на Сръбско-българската граница“, картина от Антони Пьотровски

Българо-сръбската война – еманципация тъкмо навреме

Горе-долу през тези дни през 1885 народът ни, осъществил Съединението съвсем неотдавна, завършва победоносно първото си огромно военно изпитание. Побеждава във война, която смята за справедлива. Професор Веселин Янчев нарича тази война "Истинската българска отечествена война". Тази победа убеждава света, че сме нация, достойна за независимост и..

публикувано на 27.11.24 в 18:04

Международната кампания "Повече радост" подобрява раждаемостта

Акушер-гинекологът и специалист по репродуктивна медицина д-р Явор Владимиров е посланикът на България в международната кампания "Повече радост"   (More Joy), организирана от  Световната федерация на асоциациите, занимаващи се с фертилитет – IFFS (International Federation Fertility Societies). Инициативата включва повече от 50 000..

публикувано на 27.11.24 в 11:39