В това, което се прави в театъра, има най-малко измама, най-малко лъжа. Хората, които се занимават с изкуство и с театър са честни, първо, към себе си, и второ, честни към онези очи, които ги гледат от салона. Защото това пространство не търпи измамата, лъжата... Търпи искрените чувства, искреното споделяне. Това каза в "Семейно радио" Светослав Добрев, актьор в Младежкия театър "Николай Бинев" и преподавател по сценична реч в НАТФИЗ "Кръстьо Сарафов".
Словото
"Словото е много живо нещо, променя се. То много се влияе от това, което се случва около нас. За мое малко разочарование невинаги тази промяна е в добър аспект. Наша грижа е да пазим словото. Защото както то приема всичко от това, което се случва около нас, така и носи неща от минали времена. И ние трябва да сме много внимателни и да пазим тези следи на времето от миналото, за да можем да ги предадем и в бъдещето.
Словото на сцената
"То е нашето оръжие. Без словото ние, актьорите, сме безсилни. Колкото и вариации и възможности да дават съвременните форми, в края на краищата опираме до словото. Когато то е важно за нас, то е важно и за зрителя. Зрителят обича да слуша българско слово.
Опазването на словото
"То е дълг. То е наследство. Ние учим от родителите си и предаваме на децата си. Опитвам се да науча студентите си да харесват българския език, да слушат този български език, да се наслаждават да го говорят. Защото говоренето на български език е изключителна наслада. И колкото си по-добър в това, колкото повече внимание му отделяш, някак си вътрешно ставаш по-спокоен за себе си, за таланта си, за моженията си. Това занимание е изключително трудно, защото сме станали изключително небрежни към говоренето си. Но някак си сцената изисква това и мисля, че е отговорност на всеки талантлив човек, и не само, да внимава какво говори, как го говори. Скоро работих с едни млади хора и наблюдавам изключително много говорни дефекти, небрежен говор, незнание на думи и т.н...
Послание
"Посланието от сцената, което трябва да прозвучи, е, че силата е в изкуството, силата е в думите, силата е в нашето слово и ние трябва да го даряваме.
Словото и изкуството са кауза. Те възпитават, оформят душицата на всеки, освобождават душата и на този, който прави изкуство, и на този, който възприема, поема изкуство. Не забравяйте, хора, каузата!
Фотография Адриана Янкулова, Фейсбук профил на Младежкия театър "Н. Бинев"
Доц. д-р Владимир Златарски представя в "Артефир" документалното изследване на германския журналист Хералд Йенер, озаглавено "Вълче време. Германия и германците 1945 – 1955". По думите на доц. Златарски, който заедно с проф. Богдан Мирчев, е консултант на изданието, книгата представлява сериозно явление на нашия книжен пазар. "Това е..
Срещнахме ги в пълен състав на петото издание на чудесния фестивал "Хисарлъка Expirience", където, под една шатра накичена с красиви тениски, торбички и други неща, те, заедно със своите съмишленици и ментори, очакваха малки и големи да се потопят в чудния свят на древното източно изкуство оригами. "Те" са Лили Гогова, нейният съпруг Николай и двете..
В редакция "Хумор и сатира" следим какво става не само у нас, но най-вече по света, защото оттам може да падне нещо полезно, ценно или вкусно. За една възможност от далечна Япония ще разкажем в неделя веднага след новините в 18 часа, когато ще чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Климент..
"Джордж Оруел – по следите на пророка" е книга на журналистката, преводачка и преподавателка Клери Костова - Балцер, която живее от години във Великобритания. Там тя е част от обществото на Оруел и предлага на българските читатели свое изследване на непознати факти от живота на писателя. "Когато завършва Итън, Оруел заминава в Бирма, където пет..
"Хроники от Ателието. 130 години Васил Захариев – творец, учител, изследовател" – изложбата е на Регионалния исторически музей София и се открива тази вечер (17 юли) в 18 часа. Васил Захариев е график, бил е ректор на Художествената академия, преподавател, интересувал се е от изкуството на Българското възраждане, а изложбата, която има дълъг живот..
Съвпаденията, случайностите и причините за неработещата съдебна система у нас коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" адв. Велислава..
Възможно ли е Deep Fakes да доведат до колапс в общественото доверие в истината? Как Deep Fakes могат да се превърнат в "game changer" за политическите..
Когато разберем същността на българската храна, ще разберем и как профилактично да я използваме за здравето си. Акад. Атанас Атанасов е един от..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg