Не от по-големия до по-малкия, не от опитния до този, който още не знае много, не и от успелия до прохождащия. Не е дори от учителя и родителя до детето. А от човек до човек. Такива са всичките „12 писма до дванайсетокласниците“, макар и до този момент да са публикувани само девет от тях. Идеята им е не толкова да учат, тъй като е ясно, че всеки, независимо от възрастта му, е ученик на този свят. Идеята им е да доведат до диалог. До разговор между пишещия писмото и четящия го. До разговор със самия себе си.
Емилия Славова, преподавател по английски език в СУ, е инициатор на проекта „12 писма до дванайсетокласниците“, който дава възможност да изпратиш своето послание до този, който има нужда от него. В случая това са абитуриентите от випуск 2020, които ще завършат тази година по по-различен начин. Но са и техните родители, които са позабравили как да осъществят близост със своите деца. Доказват го данните на Световната здравна организация за Европа, според които българският тийнейджър е последен в класацията по усещане за подкрепа от страна на родителите си.
Емилия решава да постави началото на писмата – форма, която сама по себе си е признак за диалог – след протеста „За истинска детска болница“, който се проведе на 17 май тази година и който събра социално дистанцираните на едно място, и след вдъхновяващото за нея обръщение на Барак Обама към завършващите абитуриенти в САЩ. Според Емилия Славова всеки се нуждае от думи, които да вдъхват надежда, вяра, увереност, амбиция и подкрепа. Всеки, особено по-младите.
За податели на 12-те писма с послания тя и инициаторите на „Отворено писмо 24.05.2019“ – което миналата година обедини над 500 интелектуалци и граждани в призив за отстояване на ценностите на либералната демокрация и европейската ориентация на страната ни – канят писатели, актьори, художници, преподаватели, издатели, лекари, журналисти и граждански активисти. Всеки един от тях е сред подписалите отвореното писмо. Всеки един от тях има и нуждата да напише това, което съдържа неговото лично писмо до дванайсетокласник, и да го прочете. До днес своите послания, обърнати и към самите себе си, са написали Георги Господинов, Кирил Златков, Снежина Петрова, Мария Ландова, Манол Пейков, Стефан Иванов, Нева Мичева, Радосвета Стаменкова и Яна Бюрер Тавание. Думите им можете да откриете на Фейсбук страницата „12 писма до дванайсетокласниците“, където в близките три дни още трима ще напишат по нещо.
А в звуковия файл можете да разберете има ли кой да чуе написаното, защо е важно да го направи и как може да отговори на него. Говорят създателката на инициативата Емилия Славова и един от авторите – Манол Пейков.
Започва седмото издание на Международния фестивал на музиката и изкуствата Jam on the River. Мотото на форума тази година е "Свободата е култура". Сред участниците са Плевенската филхармония, Йордан Камджалов, Вероника Тодорова, Атанас Маринов, Минко Ламбов и Цветан Недялков. Началото на фестивала ще бъде на 30 юли в двора на Основно училище..
Дипломатът, филантроп и колекционер Гауденц Руф дари на Националната галерия произведения от личната си колекция. В изложбата "Изкуството да колекционираш време" са включени всичките творби от дарението. Експозицията показва 21 автори – 12 българи и 9 чужденци. Присъствието на автори от България, Сърбия и Черна гора говори за регионален..
Култовото предаване "И ловец съм, и рибар съм" тази неделя въвлича многобройната си вярна публика в интересен разговор за природата, за вечната тайна – и явна конкуренция между ловци и рибари, но и за литературата! Защото гост и събеседник е Лъчезар Воденичаров, познат на читателите си като Воден Чаиров. Ловец, рибар, кучкар, инженер, но и..
В рубриката "Културен отпечатък" на Terra Култура фаготистът Георги Шашиков сподели своята вдъхновяваща история – история, в която музиката не е просто професия, а съдба и начин на общуване. Макар и малко познат у нас, Шашиков е истинска звезда в Япония – страна, която вече близо две десетилетия нарича свой дом. Георги Шашиков започва..
"Озарена съм и благодарна за даровете, който се леят за мисията "Словото за Мир". Творческите проявления на Словото са наистина семена, които се множат, когато сме спокойни, добри и отворени за светлината във всеки човек" – с такива думи се обръща към приятелите си художничката Мира Копанаров. От 18 години тя живее и твори в Канада. "Много..
От 21 до 30 юли продължава тазгодишното издание на Седмицата на италианската култура в Държавен културен институт "Културен център Двореца" в Балчик...
Тоталния разпад на обществения диалог, речевата агресия и върховенството на политическото клише коментират в предаването "Мрежата" д -р Антоанета..
Вече обмисляме 11-ото издание на нашия арт фестивал в Израел и дано да е под мирно небе – изрази надежда Весела Райчинова – журналист, продуцент, поетеса,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg