Ето какво казва Свесто за новата си изложба: „Пентименто е художествен подход, който представлява наслагване на ново изображение върху вече съществуващо, за да промени цялата творба или част от нея. Една идея измества друга идея, след известно преосмисляне. Настъпил е момента на „разкаянието“, какъвто е буквалния превод на тази дума. За мен, още по-интересни са онези случаи, когато, по една или друга причина, няма окончателно заличаване на предходния пласт и в този процес, между изображенията, може да изкристализира особена връзка. Тогава се създава приемственост, без задължително да е търсена такава, а творбата става практически многопластова и фактически многопланова. Разбира се, фокуса пада не толкова върху физическото полагане на пластовете боя, а към менталното развитие, която го предизвиква и води до промяна.
„Пентименто“ се казва една от основните творби в тази експозиция. Но това име в най-голяма степен отразява предисторията и същността на цялата изложба. От една страна, едноименния метод е използван при изграждането на някои от работите, а от друга – цялата идея се проектира върху друг, вече реализиран от мен проект, под името „Разсъбличане на кожите“: „Тук не става въпрос за раздяла с епидермиса, нашарен с фоликули, а за онзи отпечатък, който запазва бръчките и драскотините на битието, за нашия уникален и индивидуален ограничител, обвивка и етикет. Разглеждам съблечената кожа, като знак за преживяното и премълчаното, като пергамент, в чийто смислов релеф са се фиксирали различни състояния и истории, като място, подслонявало мислите ни.“
Разсъбличане на кожите е като освобождаване от натрупания опит, избор и реакции в стилизирани знаци, а „Пентименто“ композира тяхното ферментирало съпреживяване. Така маркира следите, които бележат израстването и остават по различен начин в стадиите на денонощието или в етапите на човешкото развитие.
Белезите на припознатия инструментариум са фриволните, неравни контури и перфорациите на изобразителната плоскост, с алюзия за архаични, кожени пергаменти. В „Пентименто“, това ограничено пространство е изпълнено с абстрактна визия, която носи неограничени, метафизични внушения.
Методът пентименто успешно се адаптира в арсенала от похвати на уникалната, авторска смесена техника. Като всяко нещо, тя има иманентни недостатъци и предимства, носи ограничения, но и предоставя възможности за виртуозни живописни проблясъци, каквито не липсват и тук.
В по-общ план, „Пентименто“ е своеобразно ново начало и позволява да се завърнеш, докато вървиш напред. Към онези имагинерни топоси, където иновациите са се извисили над интерпретациите.“
Изложбата може да бъде видяна до 20 юни в галерия A cube contemporary, София, ул. „Любен Каравелов“ 9.
SHAPESHIFT е международен фестивал, посветен на бъдещето на човечеството, креативността и иновациите в епоха на непрестанна трансформация . На 26 и 27 април в Топлоцентрала , събитието ще събере артисти, изследователи и визионери от цял свят в програма от лекции, кино прожекции, VR преживявания и работилници. Темата тази година е Radical Imaginations,..
Вечер, посветена на Константин Павлов се състоя в Дом на киното. Фондация "Константин Павлов", която включва Румен Леонидов, художничката Донка Павлова – дъщеря на Константин Павлов, и неговата внучка Неда Лаптева, връчи Националната награда за поезия на името на Константин Павлов, както и още една – Европейска награда "Персифедрон" за изявени..
"– Нямам представа какво смятате да правите – каза Пипи. – Но лично аз не бива да мързелувам. Работата е там, че съм нещотърсач и затуй нямам минутка свободно време. – Какво каза, че си? – недоумяваше Аника. – Нещотърсач. – Какво е това? – попита Томи. – Ами човек, който търси неща! Какво друго би могло да бъде – каза Пипи, докато събираше с..
Велизара Сърчаджиева живее между сцената и радиото. Тя завършва актьорско майсторство за куклен театър в НАТФИЗ, а към момента прави магистратура в Софийския университет, специалност "Журналистика и медии". Гледаме я в театъра, слушаме я в новините на програма "Христо Ботев", а в "Нашият ден" разговаряме с нея за сцената, любовта и..
Във Варненската опера тази вечер ще се състои симфоничният концерт "Росен Гергов и синове" . Диригентът Росен Гергов живее в Австрия и има световна кариера. Неговите трима синове свирят на различни инструменти. В изявата във Варна те ще бъдат солисти в три произведения. Пианистът Лео Гергов ще изпълни концерт на Моцарт, цигуларят Кай Гергов –..
В петък (11 април) от 19 ч. в зала "България" е концертът "Размисли преди Великден" на Симфоничния оркестър на БНР. Константин Илиевски , главният..
С премиера на спектакъла "Мъртвешки танц" от Аугуст Стриндберг ще посрещне публиката си на 10 април Драматичният театър "Адриана Будевска" в Бургас ...
Пламена Николова, културолог и образователен експерт от фондация "Rise Bulgaria" и Яна Алексиева, изпълнителен директор на асоциация "Родители" коментират в..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg