Колко позната е българската книга по света? На този въпрос решават да си отговорят студентите второкурсници от специалност „Книгоиздаване“ на Факултета по журналистика в СУ „Св. Климент Охридски“. Така се ражда техният сборник „Българската книга по света“, който отразява пътуването на родната ни литература от първото английско издание на „Под игото“ през далечната 1893 година до чуждоезичните преводи на съвременните ни писатели.
Студентите са не само автори на текстовете, но тяхно дело е и цялостният издателски процес на редактиране, коригиране, дизайн и предпечатна подготовка. Издателства и фондации, библиотеки и културни институции, онлайн книжарници и литературни музеи – много са отправните точки към срещите с хората, призвани да популяризират българската литература в чужбина.
Студентите поставят и тревожния въпрос, дали нашата литература получава достатъчна подкрепа за присъствието си на световния книжен пазар? С кого ни срещат те в сборника и какви въпроси още поставят, чуйте в предаването с Георги Александров, под чието вещо ръководство се ражда този сборник, и студентката Анастасия Гергова, част от екипа негови създатели.
Фестивалът за съвременен танц и пърформанс представя най значимите заглавия на световната сцена. С опита си и възможностите си световните и европейски имена с престижни награди, освен, че представят представления за широката публика, дават поле за дискусия със зрителите и създават и уоркшопи за професионалната танцова общност у нас. Сред предстоящите..
Ден на Института за литература при БАН с акцент върху научната периодика се състоя на 21 ноември. Научната периодика на Института включва списания и поредици, като издателският център "Боян Пенев" има важна роля. Научните издания на Института за литература към БАН, някои от които съществуват от много години, са четири – сп. "Литературна..
"Рисунка. Майстори" – така е наречен проектът на СБХ с куратор Явора Петрова. Тя кани 22-ма художници - майстори да участват със свои работи: "Поканих автори с биография в рисунката. Автори, които се изразяват чрез рисуването, които не обясняват своите мисли, а търсят образите за тях. Художници с уникален почерк, майстори в това, което правят във..
Краят на авторството, краят на кориците? Или вечно неизтребимите спори на живота ще си намерят нова почва някъде отвъд? Въпроси, които поставя книгата "Панспермия. Халюцинация за роман" от Полина Видас. Тяе магистър по литературна теория от Софийския университет и по психодрама към НБУ, психоаналитик и групов аналитик към Българско общество по..
В редакция "Хумор и сатира" знаем, че всичко е измама, но това не е причина да не търсим постоянно истинското. Какво сме открили тази седмица можете да разберете в неделя, веднага след новините в 18 часа , когато ви предлагаме да чуете: - Увод с песни от фестивала на хумористичната и сатиричната песен "Златният кос", изпети от Татяна Лолова, Васил..
"Душата ми е стон" е историческа беседа, която ще пресъздаде духа на отминала София 111 години след последната вечер на Пейо Яворов и Лора Каравелова. T..
Дора Давидова – учителка, медицинска сестра и православна християнка – продължава своя вълнуващ разказ за пътуването по легендарния поклоннически път..
Тридневният фестивал за некомерсиална камерна съвременна музика "ТрансАрт" ще се проведе за пети път. Ще прозвучи съвременна музика от България и цял свят..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg