„Теория на чудатостите“ е първият роман за възрастни на Павла Хоракова – чешка писателка и преводачка от сръбски и английски, превеждала автори като Вонегът, Пинчън, Владимир Пищало, Соул Белоу, с опит и като радиоводещ, сценарист и продуцент в англоезичната секция на Чешкото национално радио. Миналата година печели наградата „Магнезия Литера“ за проза.
„Теория на чудатостите“ ни хвърля в потока на мисълта на пражанката Ада, която работи по странните си хипотези в Института за интердисциплинарни изследвания на човека. Годината е 2012-а и Ада, подобно на много други, очаква със смесица от тревога и копнеж външен катаклизъм да промени живота ѝ. Живот, който впрочем се състои от твърде много философстване и твърде малко реални събития, сякаш пресъздава безтелесната поредица от идеи, образи и новини на нюзфийдовете в мрежата…
Срещата с Павла Хоракова, както напоследък се случва, е в точно толкова безплътната дигитална среда на видеочата.
Чуйте първата част от интервюто
Освен работата си в института, Ада има още един източник на доходи. Тя е „професионален сънувач“ – сънува повече и далеч по-подробно от нормалното и често подсъзнанието ѝ достига идеи, които след това в реалния свят биват патентовани като изобретения. За това и тя сънува срещу заплащане в специална лаборатория, създадена за тази цел от бившия ѝ приятел.
Чуйте втората част от интервюто с Павла Хоракова
Навътре в теорията на чудатостите, животът на героинята на романа, Ада става все по-реален и все по-нереален едновременно. От една страна, тя постепенно изоставя привичната си емоционална дистанция и вкопчването си в навика, от друга, улиците на града се пълнят с магия и портали започват да се отварят между епохите…
Чуйте третата част от интервюто с Павла Хоракова
Венецианското биенале за съвременно занаятчийско изкуство "Хомо Фабер" е инициатива на фондацията за творчество и занаятчийство "Микеланджело", базирана в Швейцария, която подпомага съвременните занаятчии по цял свят и насърчава едно по-хуманно, приобщаващо и устойчиво бъдеще. Вече трата година в престижния форум без аналог в света участват..
Тридесет и три години отбелязва специалност "Метал" в НХА с едноименна изложба в галерия "Академия". Това е завършващ етап на едноименен двугодишен проект, осъществен в рамките на Конкурса за финансиране на проекти за присъщата научна и художественотворческа дейност на Националната художествена академия. В рамките на проекта бяха проведени..
"Литература в движение. Чужбина през очите на една писателка антрополог." Така беше озаглавена срещата с румънската писателка Ралука Над на събитията, които организира Румънското министерство на културата на Софийския международен панаир на книгата през декември 2024. Родената в Клуж-Напока антроположка и писателка е една от най-интересните румънски..
На Ивановден столичната галерия "Арте" се оказа тясна, защото имаше толкова много гости, с които художникът проф. Иван Газдов беше решил да сподели своя имен ден с една изложба. Изложбата се казва "Добра вибрация" и включва графики и скулптура. За първи път Иван Газдов, който работи основно в областта на графиката, плаката, илюстрацията карикатурата, и..
Предстои издаването на "Антология на съвременната румънска поезия" у нас. Подготвя се от преводачката Лора Ненковска и издател Георги Гаврилов. Съставител на сборника е румънският поет Клаудиу Комартин, който вече е добре познат у нас – бил е на фестивала "София: Поетики", представял е списанието "Поезис Интернационал", на което е главен..
2025 година обещава да бъде знакова за културния живот на Пловдив, според Виктор Янков , експерт "Събития и проекти" във фондация "Пловдив 2019". Градът..
Днес беше опелото на писателя Димитър Коруджиев, който си отиде на 84-годишна възраст. "Градината с косовете" е един от най-известните му книги, както..
Какво е "съдебна реформа" в контекста на предстоящия избор на главен прокурор у нас, коментира в "Мрежата" по програма "Христо Ботев" Борис Митов ,..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg