Да помним София и нейната история, която не е задължително да издигаме на пиедестал. Да се обърнем към миналото, но и да гледаме напред с надежда. Да четем града и да откриваме литературата, която е навсякъде около нас. Към това призоваха в днешното „Време и половина“ Тодора Радева, директор на фондация „Прочети София“ и автор на „Литературни маршрути София“, и Лора Шумкова, литературен теоретик и историк, автор и водещ на поредицата „Софийски страници“.
Второто издание на литературните маршрути в столицата започва на 24 юни от 18.30 часа именно с маршрута на Лора Шумкова, който този път ще представи „Алхимията на ранения град“. Началната точка е Народният театър, като пътеката ще отведе участниците към местата, които разказват за бомбардировките над София и тяхното отражение върху града. Последната литературна спирка в маршрута ѝ е Ларгото в столицата. Там Лора Шумкова ще разкаже за улица „Търговска“, която се превръща в символ на изгубената София.
След алхимията на ранения град разходките с второто издание на литературните маршрути ще продължат между произведенията на Валери Петров, Дора Габе, Елин Пелин, Братя Мормареви и илюстрациите на Вадим Лазаркевич – маршрут, посветен специално на децата.
Оттам ще поемат „По стъпките на Синьото момче“ на поета Александър Вутимски, след което ще отидат „На разходка с Иван Вазов и Евгения Марс“ и накрая ще се отправят към последната си литературна спирка – домът на поета и драматург Николай Лилиев.
Защо трябва да помним литературна София и защо е важно да има кой да ни я припомня? Отговорите чуйте от Лора Шумкова и Тодора Радева в звуковия файл.
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта", "Желязната завеса: рухването на Източна Европа, 1944-1956", "Червен глад: войната на Сталин срещу Украйна" и най-новата – "Конгломератът Автокрация. Диктаторите, които искат да управляват света"...
За втора година в Нов български университет ще се проведе Международният фестивал "Следата Шекспир". Мотото на фестивала е "Театърът като "конспект на времето ни, като негов летопис в съкратено издание." Ето как виждат мисията на Фестивала организаторите му: "Изборът на Шекспир като универсална оптика, през която анализираме и рефлектираме процесите..
85 години от рождението на журналиста и поет Георги Заркин бяха отбелязани в Чешкия център в София. Събитието, припомнящо жестоката съдба на този талантлив и достоен български писател, неслучайно беше организирано там. През 1968 г., докато е в затвора, Заркин обявява 28-дневна гладна стачка в знак на протест срещу нахлуването на армиите на Варшавския..
Марио Варгас Льоса става известен с романа си "Градът и кучетата", 1963, за да се нареди не само до най-големите писатели от Южна Америка като Габриел Гарсия Маркес, Карлос Фуентес и Хулио Кортасар, но и в света. Получава Нобелова награда за литература през 2010 година, а у нас през 2013беше удостоен с Доктор хонорис кауза на Софийския университет...
Латвийският сериал "Съветски дънки" е написан от българската сценаристка Теодора Маркова, която стои и зад редица от най-успешните български продукции през последното десетилетие. Той се превърна в сензация, след като спечели наградата на публиката на престижния телевизионен фестивал Series Mania 2024, а актьорът Карлис Арнолдс Авотс бе отличен с..
1170 години след създаването си първата старобългарска азбука продължава да привлича интереса на учените, широката публика и любителите на загадки. В чест..
Пoредният брой на "Литературата, начин на употреба. На фокус – Полша", осъществен със спомоществователството на Полския институте посветен на Олга..
Журналистката Ан Апълбаум става известна с изследванията си за съветската диктатура, като преведените у нас нейни книги са "Гулаг: лагерите на смъртта",..
Ел. поща: hristobotev@bnr.bg