Eмисия новини
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Литературните маршрути на София за втори път

Да помним София и нейната история, която не е задължително да издигаме на пиедестал. Да се обърнем към миналото, но и да гледаме напред с надежда. Да четем града и да откриваме литературата, която е навсякъде около нас. Към това призоваха в днешното „Време и половина“ Тодора Радева, директор на фондация „Прочети София“ и автор на „Литературни маршрути София“, и Лора Шумкова, литературен теоретик и историк, автор и водещ на поредицата „Софийски страници“.

Второто издание на литературните маршрути в столицата започва на 24 юни от 18.30 часа именно с маршрута на Лора Шумкова, който този път ще представи „Алхимията на ранения град“. Началната точка е Народният театър, като пътеката ще отведе участниците към местата, които разказват за бомбардировките над София и тяхното отражение върху града. Последната литературна спирка в маршрута ѝ е Ларгото в столицата. Там Лора Шумкова ще разкаже за улица „Търговска“, която се превръща в символ на изгубената София.

След алхимията на ранения град разходките с второто издание на литературните маршрути ще продължат между произведенията на Валери Петров, Дора Габе, Елин Пелин, Братя Мормареви и илюстрациите на Вадим Лазаркевич – маршрут, посветен специално на децата. 

Оттам ще поемат „По стъпките на Синьото момче“ на поета Александър Вутимски, след което ще отидат „На разходка с Иван Вазов и Евгения Марс“ и накрая ще се отправят към последната си литературна спирка – домът на поета и драматург Николай Лилиев.

Защо трябва да помним литературна София и защо е важно да има кой да ни я припомня? Отговорите чуйте от Лора Шумкова и Тодора Радева в звуковия файл.

ВИЖТЕ ОЩЕ

Нов театрален фестивал в Русе очаква първите си зрители от 8 октомври

"Есенни театрални срещи в Русе" – така се нарича новият фестивал, чието първо издание ще се проведе от 8 до 13 октомври в крайдунавския град. Основен организатор е Катя Костова – българка, живееща от десетилетия в Берлин и председател на сдружение "Кауза Пещера", а партньор и домакин на театралния празник е Драматичният театър " Сава..

публикувано на 05.10.24 в 09:15

"Клас 90" и носталгията по младостта

Преди шест години на режисьора Бойко Боянов му хрумва идеята да разкаже историята на един клас, който се събира за среща след 30 години. От искреността на всеки един, дошъл на сбирката, започва да прозира предисторията на "Клас 90" – дебютния филм на Боянов, който се срещна за първи път с публиката си на 42-рата на "Златна роза". Заедно със..

публикувано на 04.10.24 в 16:25

Книга за режисьорските подходи към операта "Дон Паскуале"

Книгата "Грация на смеха. Или за спецификата на комическото белканто в операта "Дон Паскуале" от Гаетано Доницети. Теоретични и режисьорски подходи" от Стефан Донев е възможност да се проследи опита на автора като режисьор "да открие и разясни", по думите на Петър Пламенов, спецификите и "неповторимото очарование" на шедьовъра на Доницети. Стефан..

публикувано на 04.10.24 в 14:59
Моноспектакълът

Дни преди "Цирколюция" – енигмата "социален цирк"

Задава се циркова революция!  От 10 до 13 октомври в "Топлоцентрала" ще се проведе едиснтвеният по рода си фестивал в Бълагрия, посветен на съвременния и социален цирк – "ЦИРКОЛЮЦИЯ". Организаторът от фондация "Мини Арт" Гео Калев и огненият артист от колектив "Агнон" Кристиян Димитров запознават слушателите на "Артефир" с..

публикувано на 04.10.24 в 13:43

Една неканонична и лична антология на англоезичната поезия

Англоезична поезия от XIV в. до XXI в. съдържа новото издание "Потомството на Чосър".  Мащабната антология в "Артефир" представя лично нейният преводач и съставител  проф. Александър Шурбанов. Това не е канонична, а лична антология, подчертава гостът. Избраните произведения в книгата са такива, оставили през годините следа в..

публикувано на 04.10.24 в 13:23